The Rasmus
Bibliográfia - The Rasmus
Finnország sok neves előadót adott már a zenei világnak. A The Rasmus együttes gyökerei is oda vezethetők vissza.A négytagú banda története 1994-ben kezdődött, amikor a négy középiskolás, Lauri (vokál), Eero (basszusgitár), Pauli (gitár) és Janne (dob) megalapította az akkor még Sputnik névre hallgató együttest. Főként iskolai fesztiválokon léptek fel. Kétszeres névváltoztatás is történt, mielőtt a fiúk találkoztak volna menedzserükkel: először „Anttila”, majd Janne ösztönzésére „Rasmus” lett a banda hivatalos neve. Maga a „rasmus” szó Lauri szerint a „trash music” kifejezések összeolvasztásából keletkezett, mellyel zenei stílusukat kívánták jellemezni.
Első kislemezük, a nemes egyszerűséggel „1st”-nek keresztelt korong 1995 végén jelent meg. Sikerült felkelteniük a Warner zenei kiadó érdeklődését, melynek köszönhetően 1996 májusában megjelenhetett első, teljes hosszúságú albumuk, a „Peep”, mely rövid idő alatt aranylemez lett. A négy fiatal számára fontos volt, hogy köztudatban maradjanak újszerű zenéjükkel, ezért több, mint száz rendezvényen léptek fel, hogy tovább népszerűsítsék az albumot. Zenéjük akkoriban még leginkább a rock és a funky érdekes keveréke volt, és szárnypróbálgatásnak tekinthető, későbbi karrierjüket figyelembe véve, akárcsak az 1997-es „Playboys”. Az új nagylemez szintén bearanyozódott, akárcsak a „Blue” kislemezük róla, melyet egy üdítőreklám dalának is megválasztottak. Következő albumuk, a „HellofaTester” (1998) egyik sikerdala, a „Liquid” szintén magasan elnyerte a kritikusok tetszését, így a finn Grammy „legjobb új előadójának” járó díj után e számmal az „év dala” díját is bezsebelhették.
Számaikat az MTV zenei csatorna északi „kistestvére” játszotta, előzenekarként léphettek fel olyan előadók előtt, mint a Garbage vagy a Red Hot Chilli Peppers, a sikerük tehát vitathatatlan volt. Mégis három komoly változás történt a csapat életében. Egy kiadóváltás után a dobos, Janne is távozott, a helyére pedig Aki került, aki addig a banda reklámanyagaiért volt felelős. A nevüket is módosították egy kicsit: „The Rasmus”-ra.
A negyedik nagylemez, az „Into” (2001) meghozta nekik az első, igazi, európai sikert. A „F-f-f-falling” című kislemez platinastátusz ért el, és az év legnagyobb slágere lett Finnországban. Hírük eljutott Németországba és Ausztriába is, növelve a már így is népes rajongótábort. A Him és Roxette együttesekkel koncerteztek a kontinensen, és az összes finn szabadtéri fesztiválon felléptek.
Elérkezett az idő az első „best of”-szerű lemez kiadására, mely „HellofaCollection” címmel került a boltokba. A tizennyolc számot tartalmazó albumon megtalálható a The Rasmus addigi összes, sikeres dala, teljes képet adva munkásságukról a kezdetektől az „Into”-ig.
A világsikert azonban mégiscsak a 2003-as „Dead Letters” című, ötödik nagylemezzel sikerült elérniük. Némi image-váltás is követte az egyre sötétebb hangulatú dalokat: Lauri feketére festette addig platinaszőke haját. A szinte életvidámnak mondható „Into” után a „Dead Letters” dalai inkább borongósak, fájdalommal teliek, mégis a nemzetközi érdeklődés középpontjába kerültek. Rögtön a legelső kislemez, az „In the Shadows” eljutott a tengeren túlra is, és hónapokon át szerepelt a slágerlisták legjobbjai között. A dalhoz három különböző klip készült, amely talán mutatja is a hatalmas lelkesedést az új finn szenzáció iránt.
A hatodik nagylemez megjelenéséig számos apró projekt foglalta le a négy, még mindig elképesztően fiatal zenészt. Eero megnősült, és egy rövid ideig kivonta magát a banda teendői alól, ami miatt a rossznyelvek már-már a feloszlást rebesgették. Pauli és Lauri pedig fiatal, feltörekvő finn tehetségeket menedzseltek, melyek közül a „Kwan” rap és a „The Killers” pop-rock formációk bizonyultak a legkiemelkedőbbnek. Utóbbiakkal szorosabb együttműködés jött létre („Dynasty” név alatt, mely mind Laurinak, mind Paulinak az alkarjára van tetoválva); Lauri pedig még duettet is énekel a Kwan énekesnőjével egyik albumukon. Pauli e munkáért a legjobb producernek járó finn Grammyt is megkapta. A rajongók örömére zseniális közös dalok születtek további finn kedvencekkel is: több szám erejéig a Him énekese, Ville Valo Laurival dolgozott, a zenei részért pedig a közkedvelt Apocaliptica volt a felelős.
2005 szeptemberében aztán megérkezett a hatodik nagylemez, a „Hide from the Sun”, melyet a rajongók és kritikusok is egyaránt az eddigi legkiforrottabb korongnak tartanak. A „No Fear” és a „Sail Away” átütő sikere a következő kislemez, a „Shot” munkálatai már elkezdődtek: a videó és a dal 2006 márciusára várható.
Diszkográfia - The Rasmus
1996: Peep1997: Playboys
1998: HellofaTester
2001: Into
2001: HellofaCollection (best of)
2003. Dead Letters
2005: Hide from the Sun
The Rasmus elérhetőségei
- Honlap: http://www.therasmus.com
Imádom a music.hu-t!
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..