AD stúdio
Bibliográfia - AD stúdio
A.D. STUDIO„Új idők új dalai”
Álmaimban Amerika – A rendszerváltás alaphangja
Az első fejezet
(1991-1992)
Magyarországon a kilencvenes évek elején volt egy mindenféle sztárallűrtől mentes, népszerű együttes, melyet A.D. Studio-nak hívtak, amely szinte a semmiből robbant be a köztudatba, és a rendszerváltás korának legsikeresebb popcsapata lett! A Goodwill Gyuri (dob, billentyűsök, szöveg) által még a 80-as években alapított csapat, amelyben gyerekkori barátjával, Földes Jimkóval (billentyűsök) zenélgetett, Auguszt Bárió (énekes, gitáros, dalszerző) 1987-es belépésével vált ismertté, majd elképesztően rövid idő alatt sikeressé, amit az albumaikért kapott arany-, platina-, sőt gyémántlemezek fémjeleztek. Az A.D. Studio slágerei – mint az Álmaimban Amerika, a Valami nagy szerelem, a Shakaspeare, vagy amit akartok, a Katona, vagy éppen a Mint a spagetti – ma is slágerek, olyan számok, amit anno mindenki ismert, énekelt és szeretett, s amelyekre még ma is jó érzés „tombolni”, összebújva szeretni, visszanézve elérzékenyülni, s melyeket az idő mára lassan klasszikusra csiszolt.
Ma azt mondanánk, hihetetlenül szerencsés csillagzat alatt jött létre ez a találkozás! A közönség visszajelzéseiből hamar egyértelművé vált, hogy a felpörgött rendszerváltó hangulathoz az A.D. Studio Bárió–Goodwill szerzőpárosa, „az új időknek új dalaival”, minden eddiginél hitelesebben, „ütősebben” képes megjeleníteni a korérzést! Talán ezen impressziók miatt sem sikerült az A.D. Studio-t a mai napig sem egyetlen zenei műfajba sem besorolni. Dalaik, szövegelésük mindig a témához, s nem egy-egy irányzathoz hű!
A Magyar Rádió Petőfi adója és az akkoriban az első, félig német nyelvű kereskedelmi rádió kezdte lassacskán játszani az A.D. Studio első, utánozhatatlan dalait, és mindez, no meg a Pop-rock Fesztiválon 1991–ben elért szakmai- és közönségdíj azt eredményezte, hogy a csapat bemutatkozó albumát több mint 500.000 példányban vásárolta meg a közönség, ami ma szinte hihetetlen mennyiségnek tűnik. Az ezideig ismeretlen Auguszt Bárió – Goodwill Gyuri szerzőpáros dalai szinte észrevétlenül „bejelentkeztek”, s helyet követeltek maguknak a slágerlistákon, és a magyar pop-rock „örökzöldek” között! A dalok reveláló erővel hatottak a közönségre s a szakmára egyaránt! Az ő példájuk nyomán elképesztő zenekar-alapítási láz lett úrrá az országban, s az általuk képviselt stílus aprópénzre váltására, az újkori pop történetében először megjelentek az önjelölt menedzserek. A „szakmai” kíváncsiságot az A.D. Studio-val szemben felváltotta a lassú, de módszeres „média-kiszorítósdi”.
De a közönséget akkor nem lehetett leváltani!
Sokan várták a folytatást, és az A.D. Studio nem okozott csalódást. 1992-ben két lemezzel
– Shakespeare, vagy amit akartok, Revolver nélkül – is meglepték népes rajongótáborukat. Bulijaik teltházasak voltak. Az A.D. Studio havonta megrendezett klubjai a 60-as évek beat- hőskorszakának lelkes, életörömmel telített hangulatát hozták vissza, tömegeket vonzottak korhatár nélkül. De az emberi természet alapvetően nem változik! 1992 nyarára a jól fizetett konkurencia, amely sokkal nagyobb anyagi és kapcsolati tőkével bírt, az akkoriban „újrafelosztott” írott és elektronikus médiában kíméletlenül a perifériára szorította a saját útját járó A.D. Studio-t. Mai ésszel szinte felfoghatatlan az a mérhetetlen hit és türelem, amellyel ők, gyakorlatilag pénz és reklám nélkül, a közönség szeretetére hagyatkozva adtak ki, egy velük szemben akkoriban nyíltan ellenséges s korrupt médiavilágban, az 1992-es évben két albumot is. A dalok színvonalának és a közönségük fanatikus szeretetének köszönhetően mindkettő arany- és platinalemez lett, de a napi küzdelmek és megélhetési problémák felőrölték a csapatot, s a fiúk jó időre búcsút mondtak az akkor már „fékevesztett showbusiness-nek”. Az A.D. Studio inkább megtört, de nem állt be a sorba.
A.D. Studio: Most szeress!
A második fejezet
(1998-2000)
Mintha elnyelte volna a föld, úgy tűnt el a zenekar a hazai poppalettáról. Auguszt Bárió az évek alatt elismert rádiós-televíziós műsorvezető lett, más előadóknak írt zenét, festészettel foglalkozott, s útjára bocsátotta első szólólemezét. Goodwill Gyuri számos magyar popegyüttes szövegeit írta, televíziós szerkesztő-rendező, újságíró lett. Földes Jimko pedig operatőrként tevékenykedett. A polgári életben sem vallott tehát kudarcot a három fiú, de az évek múlásával a közös alkotás, a zenélés és a közönség egyre inkább hiányozni kezdett, s végül egy menedzser segítségével ismét egymásra talált az együttes. Gondolták, ha már „ők kezdték” meg a kilencvenes éveket, most ők is zárják rövidre!
Ahogyan más zenekarok búcsút vesznek, az A.D. Studio oly természetesen érkezett újra meg, egy a kornak tökéletesen megfelelő hangszer- és ritmusvilágba öltöztetett Best of… lemez formájában, 1998-ban, amely természetesen viharos gyorsasággal aranylemez lett!
Törvényszerű folytatás: Páratlan páros
Törvényszerű volt a folytatás, melyre így nem kevesebb, mint nyolc esztendőt kellett várni. Az új album 1999-tavaszán jelent meg Páratlan páros címmel. Ma már kész tényként kezeli mind a közönség, mind a szakmai világ, hogy ez a dal, s az ezt követő album ismét életet lehelt a már akkor a hanyatlás jeleit magán hordozó honi popzenébe. A Páratlan páros ismét valami nem szokványosat tett le az asztalra, az összes kereskedelmi rádiót meghódította, s mind a fővárosi, mind a meghatározó magyarországi rádiókban a játszási lista élére került, és hamarosan arany-, majd platinalemez lett. Az album külön érdekessége, hogy a dalok nagy része élőben került fel a korongra, melynek borítóján Auguszt Bárió festménye látható és a szövegíró Goodwill gondolatai olvashatók a bennünket körülvevő világról. Mai ésszel szinte felfoghatatlan, hogyan volt bennük ismét annyi hit és türelem, hogy gyakorlatilag pénz és reklám nélkül, csak a közönség szeretetében bízva adják ki ezt a lemezt is! Így egy újabb rekordot mondhatnak magukénak: Magyarországon rajtuk kívül még senkinek sem sikerült így továbbvinni, sőt felülmúlni az egykori sikereket! A Bárió–Goodwill szerzőpáros ismét bizonyított. És a java még hátravolt…
A.D. Studio: Aranykor
A Nap szerelmese
Az újabb szakmai- és minden előzetes várakozást felülmúló közönségsiker egy vadonatúj, minden eddiginél kiforrottabb, egységesebb album megírására ösztönözte az A.D Studio-t, amely A Nap szerelmese címmel került a boltokba 1999 őszén. Tehát az A.D. Studio valójában ismét két lemezt adott ki egy évben. S hogy a „mennyiség”, bizonyos egyéniségeknél, nem feltétlenül megy a minőség rovására, azt az albumról kimásolt első „kislemez”, a Nyári eső c. dal mindent elsöprő sikere jól példázza! Az A.D. Studio csaknem 12 év után nem csak a közönségnél, amely újra és újra a szívébe zárta ezt a minden sztárallűrtől mentes zenekart, de a szakmánál is ”befutott”, de ez akkor már gyaníthatóan a fiúkat érdekelte a legkevésbé! A következő maxin kibocsátott Megígért csók c. lassú daluk „bölcs hangütése” jelezte a változást a szerzők lelkiállapotában. A Nap szerelmese című lemez hamisítatlan A.D. Studio felvételeket tartalmaz, kiegészítve az énekes-dalszerző, Auguszt Bárió zongorajátékával, és a szövegíró Goodwill egy-egy versével, amelyeket neves színművészek – Jordán Tamás, Gáti Oszkár, Bács Ferenc – adtak elő megrendítő, mély, igaz emberséggel. A dalok életörömről és mély, megélt szeretetről vallanak – titokzatos mélységet és magasságot kutatnak és tárnak fel, a popzene és a kor határain áttörő hittel.
Ismét törvényszerű lett volna a folytatás, de…
Tizenkét év közös zenélés, és szerzői munka után, közel 1 millió (!) eladott lemezzel a hátuk mögött 2000-ben bejelentették: nincs tovább, jelenleg képtelenek folytatni együtt a közös munkát! Az A.D. Studio alkotóközössége „megkezdte” – pályafutása során immáron másodszor – minden magyarázat nélküli „mélyalvását” a következő „slágerébredésig”! Magyarázat a döntésre lehet 1000+1, de a lényegen semmilyen álokoskodás nem változtat.
Bármikor is térnek vissza, az pont a megfelelő pillanat és alkalom lesz arra, hogy az új időknek új dalaival ismét felpörgessék, vagy elringassák unalmas hétköznapjainkat!
Egy biztos, az A.D. Studio alkotócsoport (ahogy manapság önmagukat nevezik) számára a lelkünkben, s a slágerlisták csúcsán is mindig lesz egy hely, ahol újra „kipihenhetik az alkotásmentes időket”…
Mindannyiunk örömére: 2007
A.D. Studio: Hét év – Egyetlen perc!
Az alkotóközösség újra itthon
2006 őszén Szűts László producernek volt egy elképzelése arról, hogyan bírhatná rá az A.D. Studio-t, s az ismert szerzőpárost, Auguszt Báriót és Goodwill-t a folytatásra, egy közös, új A.D. Studio album megírására. Mivel a két szerző nem távolodott el a popzene világától, sőt más zenekarok munkáiban tevékenyen közreműködtek, mindkettőjüknek egyéni megbízást adott egy „új popzenekar” albumának elkészítésére. Az ötlet bevált, a zeneszerző Auguszt Bárió által akkor még csak angol nyelven elkészített új dalokat a briliáns csínytevés érdekében újraénekeltette, s a szövegíró Goodwill, megírta hozzá a magyar dalszövegeket. 2006 decemberében a két szerzőt külön-külön meghívta az „új popzenekar” sajtótájékoztatóval egybekötött lemezbemutatójára, amelyen a zenekar harmadik tagja, Jimkó is részt vett. Az első meglepődést és a csendet rövidesen a kíváncsiság, s az új A.D. Studio szerzemények „elemzése” váltotta fel. Megtört a jég! S ezzel az A.D. Studio Egyetlen perc című új albumának megjelenése elöl minden akadály elhárult! Változás csak a zenekar színpadi megjelenését érinti, hiszen sem Jimkó, sem az alapító Goodwill nem szeretne már 2007-ben a színpadra állni. Ahogy ők megfogalmazták: „Bocsássa meg nekünk a világ, hogy az A.D. Studio-t, szívvel-lélekkel, úgy, ahogy ezt a közönség tőlünk megszokta, ma úgy tudjuk a leghitelesebben felvállalni, hogy a színpadon 2007-ben Bárió adja át mindhármunk, az A.D. Studio alkotóközösség minden érzését! A dalok és a közönség a fontos, a többi csak úri huncutság, csak közjáték!”
Hölgyeim és Uraim, íme A Zenekar (!), amely számtalan elismerés, arany-, platina-, sőt gyémántlemez után is az Önök szórakoztatását, s nem az Önökkel való szórakozást tartja a legfontosabbnak! Nyugodtan dőljenek hátra, a visszaszámlálás elkezdődött… már csak Egyetlen perc…és A.D. Studio!
Diszkográfia - AD stúdio
No. 1 Hits (2002)Spirit Dance /remixek/ (2001)
A Nap szerelmese (1999-2000)
Páratlan páros (1999)
Most szeress – Best of… (1998)
Revolver nélkül (1992)
Shakespeare, vagy amit akartok (1992)
Álmaimban Amerika (1991
Imádom a music.hu-t!
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..