Hírek
A harmadik brit invázió?
Az Amerikai Egyesült Államok zenei határait az elmúlt szűk két évtizedben kevés európai zenész törte át. Mára alaposan megváltozott a helyzet. A falakon egyre több a repedés, újra sok külföldi, főleg brit veti meg a lábát az amerikai piacon.
Az USA-ban tavaly nagyjából egy százalékkal több nagylemezt értékesítettek, mint 2010-ben – 2004 óta először nőtt a szám. A pozitív mérleg a tottenhami születésű Adele-nek köszönhető, akinek 21 című második stúdióalbumából 2011-ben 5 millió 824 ezer példányt vásároltak az amerikaiak, több mint kétszer annyit, mint a második helyen záró kanadai Michael Bublé CD-jéből, a Christmas címűből, amely 2 millió 452 ezer példányban kelt el.
Adele, a zászlóvivő
Adele csodás sorozata tovább folytatódik, a 21 példányszáma az amerikai piacon már nyolcmillió felett jár. A sikernek köszönhetően több fény vetül az énekesnő honfitársaira is, így egyre több brit előadónak és zenekarnak fut jól a szekere az USA-ban. Olyannyira, hogy a szakmabeliek egy része már a harmadik brit zenei invázióról beszél. Az első a hatvanas években a The Beatles sikere nyomán indult. A második a nyolcvanas évek első felében volt, olyan együttesekkel, mint a The Human League, a Culture Club vagy a Duran Duran. Érdekes, hogy a nyolcvanas évek legvégét és a kilencvenes évek első felét a szakma nem tartja inváziós éveknek. Bizonyára azért, mert akkortájt több svéd énekes és formáció hódította meg az amerikai közönséget, mint brit.
A legsikeresebb britek
Az Amerikai Egyesült Államokban tavaly a brit zene piaci részesedése 11,7 százalék volt. Észak-Amerika kettes számú piacán, Kanadában még nagyobb, 16,2 százalék részesedést ért el. 2011-ben az USA-ban eladott nagylemezek közel egynyolcada brité. A szigetországiak tavalyi összesített listáján Adele albuma mögött a második helyen a Mumford & Sons zenekar végzett a Sigh No More című első stúdiólemezével, amelyből 1,4 millió fogyott az amerikai piacon. A bronzérmes pozícióban a Coldplay (Mylo Xyloto) zárt. A negyedik helyen ismét Adele található (a 19 című első stúdióalbumával), az ötödiken és a hetediken a Florence + the Machine szerepel (az első, Lungs és a második, Ceremonials című korongjával), a hatodik helyre pedig Susan Boyle (Someone to Watch Over Me) fészkelte be magát. A nyolcadik pozíciót Marsha Ambrosius (Late Nights & Early Mornings), a kilencediket a Radiohead (The King of Limbs), a tizediket a The Beatles (1) szerezte meg. 2011-ben harminc brit előadó és együttes hanghordozójából értékesítettek százezernél többet az USA-ban.
Van utánpótlás
A Brit Hanglemezipari Szövetség (British Phonographic Industry – BPI) vezetője, Geoff Taylor az amerikai Billboard magazinnak elmondta, hogy az USA-ban a következő brit hullámot minden bizonnyal a fiúcsapatok indítják el, többek közt a One Direction és a The Wanted. Szerinte a britek sikere elsősorban azzal magyarázható, hogy az Egyesült Királyság zeneipara nagy összeget fordít a tehetségek felkutatására és pályafutásuk elindítására. Az ezzel foglalkozó A&R részlegek a brit kiadók bevételeinek több mint húsz százalékából gazdálkodnak.
A One Direction rekordja
Geoff Taylor jóslata valóra vált. A héten hatalmas rekord született az amerikai albumeladási listán. Ami a The Beatlesnek, a The Rolling Stonesnak vagy a Spice Girlsnek nem sikerült, összejött a One Directionnek. A fiúcsapat a rangsor csúcsára iratkozott fel az Up All Night című első nagylemezével – 176 ezer kelt el belőle a kiadás hetében az amerikai piacon. Korábban egyetlen szigetországi formációnak sem sikerült az első albumával az élen nyitnia. A One Direction tagjai, az angol Zayn Malik, Liam Payne, Harry Styles és Louis Tomlinson, valamint az ír Niall Horan külön-külön jelentkeztek a brit The X Factor 2010-es, hetedik sorozatába. Mivel a döntőbe nem jutottak be, Nicole Scherzinger vendégzsűritag javaslatára együttest alapítottak, így folytathatták szereplésüket, és a tehetségkutató tévéműsor harmadik helyén végeztek. Simon Cowell kiadója, a Syco Music kétmillió fontos szerződést kötött velük. Az Up All Night a brit piacon november 21-én került forgalomba, Észak-Amerikában március 13-án jelent meg. A fiúk a februári BRIT Awardson, a legrangosabb brit könnyűzenei díjak átadóján a Legjobb brit kislemez kategóriában diadalmaskodó What Makes You Beautiful című dalukkal a Billboard magazin Hot 100 listájának 28. helyére érkeztek meg (a héten a 19. pozícióban találhatók), amely a második legjobb kezdés debütáló brit csapattól. A Spice Girls első zeneszáma, a Wannabe 1997-ben a 11. helyen nyitott. (Új Szó)
2012. 03. 31. 11:16
További Listamustra cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..