Hírek
A fiúcsapatok újkora
Akármilyen furcsa, korábban nem fordult még elő, hogy fiúcsapat egy időben taroljon az Atlanti-óceán mindkét partján. A második stúdiólemezével hódító One Direction az első. A The Wanted lesz a második.
A manchesteri Take Thatnek nem sikerült meghódítania az Amerikai Egyesült Államokat. A két floridai formáció, a Backstreet Boys és az *NSYNC csak azután lett próféta a hazájában, miután csillaguk Európában leáldozott. Pedig mindhármat jóval meghatározóbb egyéniségek alkotják (alkották), mint a One Direction vagy a The Wanted kvintettet. Írásunkban a két új együttessel foglalkozunk, és választ adunk világsikerük titkára.
One Direction
Két évvel ezelőtt nyilván még senki sem gondolta, milyen sok lehetőség rejlik a mesterségesen alapított bandában. A négy angol énekes: Zayn Malik, Liam Payne, Harry Styles és Louis Tomlinson, valamint ír társuk, Niall Horan a brit The X Factor hetedik, 2010-es sorozatába külön-külön jelentkezett, de szólóénekesként elbuktak. A mentorok javaslatára a csapatok között folytatták a versenyt, és a harmadik helyen végeztek a győztes, Matt Cardle és a második helyezett, Rebecca Ferguson mögött. Az Egyesült Királyságot pillanatok alatt meghódították. Az együttes első albuma, az Up All Night az USA-ban – közel négy hónappal a brit megjelenés után – idén március 13-án került forgalomba. A One Direction az első brit formáció, amely az első nagylemezével rajt-cél győzelmet aratott az amerikai eladási rangsorban – a korongból 176 ezer példányt értékesítettek a kiadás hetében. A fiúk odahaza a múlt héten 2012 második legjobb debütálását végrehajtva az albumlista csúcsára iratkoztak fel a második, Take Me Home című stúdiólemezükkel – a megjelenés hetében 155 316 példányt vásároltak belőle. A Mumford & Sons londoni zenekarral szemben maradtak alul, amelynek Babel című albumából 3 607 példánnyal fogyott több az első héten. A Take Me Home a héten az USA-ban is az első helyre érkezett meg 540 ezer példánnyal, ami a tengerentúlon az év harmadik legjobb debütálása. Taylor Swift nagylemezéből, a Red címűből 1,208 millió, a Mumford & Sons albumából 600 ezer példány kelt el a kiadás hetében. A One Direction újdonsága Németországban és Magyarországon az ezüstérmes pozícióban nyitott.
The Wanted
Az ugyancsak négy angol: Max George, Jay McGuiness, Tom Parker és Nathan Sykes, valamint egy ír énekes, Siva Kaneswaran alkotta csapatot 2009-ben alapították. A fiúk az Egyesült Királyságban eddig két dallal, az All Time Low és a Glad You Came cíművel járták meg a lista élét, és további öt szerzeménnyel szerepeltek a tízes mezőnyben. Az USA-ba a Glad You Came-mal robbantak be, a bronzérmes pozícióig jutottak vele. Észak-Amerikában az eddigi két stúdiólemezük nem jelent meg, ott idén áprilisban egy hétdalos EP-vel rukkoltak elő. A márciusra tervezett Third Strike című harmadik stúdióalbumuk sikerét tehát már megalapozták, a nagylemez a brit és az amerikai piacon is listavezető-esélyes.
A válaszok
A One Direction korábbi, One Thing című slágerét még a nagyon zenét játszó Petőfi rádió is beszerkesztette a kínálatába. A szerzemény akár a Take That kilencvenes évekbeli albumairól is származhatna. Az akkori fiúegyüttesek semmivel sem voltak rosszabbak vagy jobbak a mostaniaknál. Hogy mi változott meg azóta? Alapjában véve semmi, mégis sok minden. A One Directionért is javarészt tinilányok rajonganak. A pályafutását azért nem övezi akkora hisztéria, mint hajdanám a Take Thatét, mert a sztárok ma már karnyújtásnyira vannak tőlünk. Annak idején a Take Thatről vagy az East 17-ről ritkán lehetett jót hallani. A mostaniakra viszont büszke a brit zenészszakma. A pálfordulás két ténnyel magyarázható. Egyrészt a Take That eget-földet rengető visszatérése óta pozitívabb elbírálás alá kerültek a fiúcsapatok. Gary Barlow-ék ugyan a zenéjükkel már nem a tiniket, hanem a korábbi rajongóikat, az időközben szülőkké vált harmincasokat célozzák meg. Másrészt a kilencvenes évek a zenei élet legkaotikusabb évtizede volt, énekelni nem tudó, tátogó szépfiúk, széplányok jutottak főszerephez, akik lehúzták tehetséges társaikat is. Ma már ilyen a zeneipar élmezőnyében nincs. A One Direction és a The Wanted két-két stúdiólemeze nagyon rendben van, a maga nemében profi munka. A dalok a srácok egyéniségére íródtak, ők pedig elvégzik a feladatukat, megszerzik a célközönséget. A tiniket, akiknek továbbra is kellenek az idolok, bár azok posztereivel már nem tapétázzák ki szobájuk falát. A felgyorsult életünknek, az internet adta gyors információáramlásnak köszönhetően pedig egyszerre hódíthatnak az óceán mindkét partján és világszerte. (Új Szó)
2012. 11. 30. 20:43
További One Direction cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..