Hírek
Listamustra 2013/40
Megkezdte törlesztését a január elején a BBC Sound of 2013 címet elnyert, tehát az év leendő legnagyobb felfedezettjének vélt Haim. A három testvér: Este, Danielle és Alana Haim alkotta Los Angeles-i trió a brit albumeladási lista élén debütált a Days Are Gone című első stúdiólemezével, bár nem túl sok, 37 005 példány fogyott el belőle.
A trónfosztott Kings of Leon a bronzérmes pozícióba hátráló Mechanical Bull című albuma a múlt héten 71 765 példánnyal állt a csúcson. A brit közszolgálati rádió minden évben megszavaztatja a szakmát arról, hogy kik lesznek az év legnagyobb felfedezettjei. A BBC Sound of 2013 keretében kétszáztizenhárom brit szakember (zenei szerkesztő, dramaturg, producer, kritikus, blogger) voksolt. Az első körben mindegyikük három jelöltet nevezhetett meg, így állt össze a 2012. december 9-én nyilvánosságra hozott tizenötös lista. A jelöltek a világ bármely részéből származhattak, de nem vehettek részt tehetségkutató tévéműsorban, a szólisták nem lehettek ismert együttesekből, s nem lehetett olyan zeneszámuk vagy nagylemezük, amely november közepéig bejutott a brit dal- vagy albumeladási rangsor húszas mezőnyébe. A második körben, január elején a Haim diadalmaskodott. Az indie-popot játszó triót sokan a Fleetwood Mac követőjének tartják. A lányok korábban együtt zenéltek szüleikkel a Rockinhaim nevű zenekarban.
Listavezető dalok
Amerikai Egyesült Államok – Lorde: Royals
Egyesült Királyság – OneRepublic: Counting Stars
Németország – Jason Derulo featuring 2 Chainz: Talk Dirty
Magyarország – GRB: Névtelen dal
Új-zélandi tinédzser amerikai sikere
Az amerikai Billboard magazin Hot 100 listáján a Wrecking Ball című slágerrel két hétig vezető Miley Cyrust egy új-zélandi tinédzser, Lorde váltotta a Royals című szerzeménnyel. A két nagyobb és számos kisebb szigetből álló államnak még nem volt listavezetője az USA-ban. Lorde, polgári nevén Ella Maria Lani Yelich-O’Connor 1996. november 7-én született, tehát tizenhat évesen és tizenegy hónaposan foglalta el a rangsor élét. Ő az USA legfiatalabb listavezetője 1987 óta. 1987. november 7-én tizenhat évesen és egy hónaposan Tiffany szerezte meg az első helyet az I Think We’re Alone Now című felvétellel – a kaliforniai énekesnő 1971. október 2-án született. A Hot 100 történetének legfiatalabb listavezetője Stevie Wonder. Az 1950. május 13-án született michigani sztár nem egész három hónappal tizenharmadik születésnapja után, 1963. augusztus 10-én ért fel a csúcsra a Fingertips Pt. 2 című zeneszámmal. A Hot 100 élmezőnyének egyetlen új belépője a 13. helyét a nyolcadikra váltó Ylvis norvég duó The Fox (What Does the Fox Say?) című dala, amelyet sokan a norvég Gangnam Style-nak neveznek. Az Egyesült Királyságban a hét közepén még úgy tűnt, hogy a The Vamps angol popkvartett arat rajt-cél győzelmet a Can We Dance című szerzeménnyel – az ezüstérmes pozícióba érkezett meg. Az első helyre a OneRepublic tizedik hete a listán szereplő Counting Stars című slágere jött fel – a coloradói rockegyüttesnek ez az első listavezetője a szigetországban. A TOP 10-ben még két újdonság található: az ötödik helyen a Chase and Status angol elektrozenei formáció Moko angol énekesnővel készült Count on Me című felvétele, a tizediken Dizzee Rascal angol rapper a The Black Eyed Peas-frontember, a Los Angeles-i will.i.am közreműködésével készült Something Really Bad című zeneszáma kezdett. Az új-mexikói születésű Demi Lovato a több mint kétéves Skyscraper című slágerével a 13. helyét a hetedikre cserélte. A brit rangsorban két hét vezetés után lett trónfosztott Jason Derulo és 2 Chainz a Talk Dirty című szerzeménnyel, Németországban második hete uralják vele a mezőnyt. A mi Single (track) listánk élére ismét visszatért a GRB Névtelen dala, amely megszakításokkal nyolcadik hete tanyázik a legmagasabb pozícióban. A rádióállomásaink Radics Gigi Mire vársz című felvételét sugározzák a legtöbbet. Legutóbb magyar zenész hat hete vezette a rádiós rangsort, Király Viktor, igaz, nem magyar, hanem az angol nyelvű Fire című zeneszámmal. Legutóbb ByeAlex trónolt magyar nyelvűvel, az eurovíziós Kedvesemmel, három hétig. Radics Gigi a Vadonatúj érzés című slágerével és annak Daydream című angol nyelvű változatával tavaly az év végén és 2013 elején kilenc hétig volt listavezető a rádiós rangsorban.
Listavezető nagylemezek
Amerikai Egyesült Államok – Drake: Nothing Was the Same
Egyesült Királyság – Haim: Days Are Gone
Németország – Andrea Berg: Atlantis
Magyarország – Wisdom: Marching for Liberty
Tizenegy új belépő a magyar TOP 40-ben
Drake az Egyesült Királyságban és az USA-ban is 2013 eddigi legjobban startoló hiphopalbumát könyvelheti el. Ez azért is óriási érdem, mert idén a két rapkirály, Kanye West és Jay-Z is új stúdiólemezzel jelentkezett. A kanadai rapper harmadik, Nothing Was the Same című stúdióalbuma az Egyesült Királyságban a múlt héten 61 ezer példánnyal a második helyre iratkozott fel. Az USA-ban 658 ezer példányt értékesítettek a nagylemezből a megjelenés hétében, ezzel az eladási rangsor első helyén nyitott. Ennél többet egy hét alatt idén csak a memphisi Justin Timberlake albumából, a The 20/20 Experience címűből vásároltak márciusban, 968 ezret. A hiphopelőadók közül legutóbb Lil Wayne adott el egy hét alatt több nagylemezt, mint Drake a 2011 augusztusában forgalomba került Tha Carter IV című albumából, 964 ezret. Az amerikai eladási lista tízes mezőnyében további hat újdonság szerepel. A második helyen a nashville-i Kings of Leon hatodik stúdiólemeze, a Mechanical Bull, a harmadikon a Los Angeles-i Cher 26. stúdióalbuma, a Closer to the Truth, a negyediken az angol Elton John 31. stúdiólemeze, a The Diving Board, a hetediken a bostoni Dream Theater metálzenekar 12. stúdióalbuma, a Dream Theater, a nyolcadikon a chicagói Krewella elektrozenei formáció első stúdiólemeze, a Get Wet, a kilencediken a Metallica koncertfilmjének, a Metallica: Through the Never címűnek a zenei anyaga debütált. A brit rangsor élmezőnyében a Haim albuma mellett további három új belépőre lelünk. A második pozíciót Justin Timberlake negyedik stúdiólemeze, a The 20/20 Experience – 2 of 2, a hatodikat az Alter Bridge orlandói rockegyüttes negyedik stúdióalbuma, a Fortress, a tizediket Dizzee Rascal ötödik stúdiólemeze, a The Fifth foglalta el. Németországban Andrea Berg német énekesnő Atlantis című albuma a legkelendőbb hanghordozó. A Kings of Leon a másodikon rajtoló nagylemeze, a Mechanical Bull mögé az angol Sting 11. stúdióalbuma, a The Last Ship érkezett meg, amely az USA-ban a 13. helyen kezdett, az Egyesült Királyságban pedig a 14. helyről a 47. pozícióba zuhant. A mi negyvenes mezőnyünkben tizenegy újdonság található. Az első helyet a Wisdom budapesti metálzenekar CD-je, a Marching for Liberty, a másodikat a Dream Theater nagylemeze, a Dream Theater, a hatodikat a Református énekek című kiadvány 12. része, a nyolcadikat a Metallica koncertfilmjének albuma, a 12. helyet a Placebo londoni rockegyüttes hetedik stúdiólemeze, a Loud Like Love, a 14. helyet a Megadeth Los Angeles-i metálzenekar koncertalbuma, a Countdown to Extinction: Live, a 21. helyet a Tankcsapda első két nagylemezének, a Punk & Roll és A legjobb méreg címűnek a CD-je, a 22. helyet a Carcass liverpooli metálegyüttes hatodik stúdióalbuma, a Surgical Steel, a 23. helyet Sting korongja, a The Last Ship, a 26. helyet Justin Timberlake nagylemeze, a The 20/20 Experience – 2 of 2, a 29. helyet Zorán duettalbuma, az Egypár barát szerezte meg.
2013. 10. 09. 22:26
További Listamustra cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..