Hírek
Az Uptown Funk!-tól Adele-ig – 2015 könnyűzenei összefoglalója
Zenei szempontból akár izgalommentesnek is nevezhetjük a búcsúzó esztendőt. Már az első felében kiderült, mely dal lesz a legnagyobb sláger, s azt is tudtuk, hogy ha Adele kiadja a harmadik stúdiólemezét, tarolni fog vele.
Ez azonban csak a felszín. Alája tekintve láthatjuk, mennyire gazdag esztendő volt az idei. Biztosan akadt már izgalmasabb év, de bőségesebb, változatosabb, újításokkal telibb aligha.
Változnak a zenefogyasztási szokások. Idén még jobban előtérbe került a streamelés, az internetes zenehallgatás, amely országonként más-más súllyal esik latba a slágerlisták összeállításakor. Az Egyesült Királyságban legalább harminc másodpercig kell hallgatni a zeneszámokat – száz stream egy eladásnak számít. A streamelés már az albumeladási rangsorokba is beleszámítódik. Az USA-ban egy nagylemez dalaiból tíz digitális eladást vagy ezerötszáz online hallgatást vesznek egy eladásnak.
Korábban a német és a hazai piacon pénteken, a briten hétfőn, az amerikain kedden jelentek meg az újdonságok. Aztán jött a New Music Fridays, péntek lett az új zene napja. Július 10-től világszerte ugyanazon a napon, pénteken kerülnek forgalomba a zeneszámok és albumok. A helyi időzónának megfelelően éjfél után válnak elérhetővé az internetes zeneszolgáltatóknál, és a CD-k, DVD-k is aznap reggeltől kaphatók a boltokban.
2015 összesített slágerlistái január elején véglegesítődnek. A karácsony előtti forgalom (megsokszorozódik a zeneeladás) jelentősen átírja az addig kialakult helyzetet. Ennek ellenére már kora nyáron tudtuk, hogy Mark Ronson angol zenész-producer és Bruno Mars hawaii énekes dala, az Uptown Funk! lesz az év legnagyobb slágere. A szerzemény az amerikai Billboard magazin Hot 100 rangsorát tizennégy hétig vezette, s ezzel belépett egy olyan csoportba, amelyben addig hat kislemez volt. Előttük már csak egy, a listavezetés tekintetében az amerikai zenetörténet legsikeresebb felvétele, Mariah Carey és a Boyz II Men a rangsort tizenhat hétig uraló One Sweet Day című slágere található. Az Uptown Funk! a brit listát hét hétig vezette. Az USA-ban az alkalmi duó után a Halálos iramban című mozifilm hetedik részének (Furious 7) fő betétdala, Wiz Khalifa észak-dakotai születésű rapper és Charlie Puth New Jersey-i énekes slágere, a See You Again szerezte meg az első helyet. Ez is bekerül az év legsikeresebbjei közé, csakúgy, mint egy másik mozisiker, A szürke ötven árnyalata (Fifty Shades of Grey) betétdala, a Love Me Like You Do az angol Ellie Gouldingtól. Az ötös mezőnybe bejut még Adele Hellója és a jamaicai OMI szerzeménye, a Cheerleader a német Felix Jaehn remixében.
Meg is érkeztünk az év meghatározó szereplőihez: 2015 a lemezlovas-producerek éve. A huszonegy éves Felix Jaehn egy másik zeneszámmal is hódított. Az Ain’t Nobody legutóbbi változatának remixével, amelyet Jasmine Thompson énekel. Az eredetije 1983-as, a Chaka Khannal felálló Rufus zenekar vitte sikerre. Egy újabb német zenész, Robin Schulz Sun Goes Down című felvételében is Jasmine Thompson, a tizenöt éves, félig kínai származású angol lány énekel. Schulz is slágergyáros, sorra adta ki dalait. A Headlights (featuring Ilsey) után a Sugar (featuring Francesco Yates) cíművel szerepelt kontinensünk listáinak élvonalában. A nyár vezető európai klubslágere az Are You with Me. Az eredetije Easton Corbin floridai countryénekes dala, Lost Frequencies átdolgozásában tarolt. A belga fiatalember egy másik zeneszámmal, a Janieck Devy közreműködésével készült Realityvel is szép sikert aratott. A legjobb klubslágert – szerintem – Sigala angol producer készítette, az Easy Love a The Jackson 5 1970-es ABC című dalának átirata.
2015 két meghatározó férfi énekese Ed Sheraan és Sam Smith volt, mindketten angolok. Sheraan egész évben az albumeladási listák élmezőnyében tanyázott a még 2014 júniusában megjelent X című második stúdiólemezével. Smith a Grammy Awards legnagyobb győztese: a Stay with Me című slágerét az év felvételének és az év dalának kiáltották ki, ő lett a legjobb új előadó, és övé a legjobb popalbum (In the Lonely Hour). A 24. James Bond-film, a Spectre – A Fantom visszatér főcímdalát is ő készíthette el. A Writing’s on the Wall vezette a brit listát, a Bond-dalok történetében elsőként.
Taroltak a kanadaiak. Végleg befutott The Weeknd, aki három világslágert könyvelhet el. A szürke ötven árnyalata betétdala, az Earned It után a Can’t Feel My Face és a The Hills című szerzeményekkel hódított. Észak-Amerika jelenlegi legnépszerűbb rappere, Drake egyebek mellett a Hotline Bling című zeneszámmal, Timmy Thomas amerikai r&b-énekes 1972-es Why Can’t We Live Together című dalának átdolgozásával aratott. Justin Bieber egyik lehetséges riválisa, a tinik potenciális kedvence, a tizenhét éves Shawn Mendes az MTV Europe Music Awardson két díjat zsebelt be, a legjobb új előadó és a legjobb Push-előadó lett. A Stitches című szerzeménnyel mifelénk is letette a névjegyét.
Justin Bieber végre zeneileg is bizonyított. A What Do You Mean? című slágerével az amerikai és a brit rangsorban is pályafutása első listavezető sikerét ünnepelhette. A karácsony előtti piac egyik üde színfoltja Bieber és a One Direction párharca volt, egy napon, november 13-án rukkoltak elő az új stúdiólemezeikkel. A brit eladási rangsor csúcsát a fiúcsapat foglalta el a Made in the A.M. című albumával, az USA-ban a kanadai sztár volt a befutó a Purpose című korongjával. A One Direction rajongói mégsem boldogok. Az angol–ír ötös fogatból márciusban kivált Zayn Malik. A csapat a nagylemez megjelenése után legalább egy évre felfüggesztette a működését, mivel a tagok szólóban is szeretnének bizonyítani. Korántsem biztos, hogy visszatér. A szakma szerint az egyre népszerűbb 5 Seconds of Summer ausztrál kvartett foglalhatja el a megüresedő helyét, sokkal biztosabb azonban egy új fiúcsapat felbukkanása.
És elérkezett az év vége, amikor Adele csúcsokat döntögetett. Az emberek úgy vásárolták a 25 című albumát, mintha soha többé nem készülne zene. Az amerikai, a brit és a német piacon is a zenetörténet leggyorsabban fogyó nagylemeze lett. Az USA-ban 3,38 millió példányt, az Egyesült Királyságban 800 307 darabot, Németországban 263 ezret értékesítettek belőle a kiadás hetében. A hihetetlen eladási adatok javarészt az angol énekesnő körüli médiafelhajtással magyarázhatók. A kritikusok többsége csalódott az albumban. Maga Adele is azt nyilatkozta, hogy nem olyan jó, mint az előző két stúdiólemeze.
A hazai berkekben nem történt túl sok említésre méltó dolog. Továbbra is az elmúlt két-három évtized legsikeresebb sztárjai viszik a prímet: az első számú énekes, Ákos a Még egyszer című stúdióalbumával hódított. Az eladási listán az első számú zenekar, a Tankcsapda tette trónfosztottá a debreceni Főnix Csarnokban rögzített, két CD-ből és két DVD-ből álló Jubileum 25 című kiadványával. Picit csökkent a Petőfi rádió súlya, kevesebb dal került át belőle a kereskedelmi rádióállomások műsorába. Ha viszont a fesztiválok fellépőinek névsorát nézzük, akkor a helyzet változatlan, továbbra is a petőfisek uralják ezeket a rendezvényeket.
Jó zeneszámokkal teli 2016-ot kívánok olvasóinknak! (Vasárnap)
2015. 12. 30. 11:03
További Listamustra cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..