Hírek
Fokozódó zenei anomáliáink (Jegyzet)
Két zenei téma: mindkettő végtelenül elszomorít. Pénteken még azon töprengtem, melyikről írjak. Az újjáalakított Petőfi rádióról, amely most romokban hever, vagy az egyik, ősszel újrainduló hazai zenei tehetségkutató tévéműsorról, amelynek zsűrijébe új, nem odavaló személyeket válogattak be. Az utóbbi mellett döntöttem, egy tragédia miatt.
Christina Grimmie péntek este Orlandóban lépett fel. A koncert után autogramot osztogatott, a dedikálás közben egy férfi lelőtte. A New Jersey-i születésű énekesnő bátyja elkapta a tettest, aki – miközben dulakodtak – halálosan megsebesítette magát. Christinát válságos állapotban szállították a helyi kórházba, az életét nem sikerült megmenteni. Huszonkét éves volt.
A világszerte a híradások élére kerülő hölgyről nálunk valószínűleg eddig senki sem hallott. Az amerikai The Voice hatodik, 2014-es tavaszi sorozatában szerepelt, s ezzel megerősítette helyét a harmad- és negyedvonalbeli (ha van ilyen) amerikai énekesnők csoportjában. Még a verseny előtt, 2013 augusztusában jelent meg egyetlen nagylemeze, a With Love, amely az amerikai albumeladási listán a 101. helyig jutott. Az USA-ban az eddig tíz szériát megélt The Voice még egyetlenegy olyan sztárt sem nevelt ki, aki bekerült volna az élvonalba.
Mifelénk is valami hasonló tragédia kellene ahhoz, hogy az utóbbi három-négy év hazai zenei tehetségkutatóinak „felfedezettjei” helyet kaphassanak a zene történelemkönyvében. Tudom, ez morbid, de ez az igazság. Az X-Faktor győzteseit talán még fel tudjuk sorolni, de a döntősöket már aligha. Jöttek, szárnyaltak, azóta pedig szenvednek, ha pedig mégsem, az azzal magyarázható, hogy hátat fordítottak a zeneiparnak, pedig mentoraik végig azt szajkózták, ott a helyük, színpadra születtek. De maradjunk a győzteseknél. Hány slágere van az X-Faktor legutóbbi két győztesének, Tóth Andinak és Danics Dórának? Egy sem. Hová tűnt a Rising Star győztese, Várhegyi Lucas Palmira? Fogalmunk sincs. De ezek már senkit sem érdekelnek, hiszen ha elmúlik a nyár, jön az ősz, s vele együtt legalább két zenei tehetségkutató. Új szereplők kerülnek reflektorfénybe.
A hatodik X-Faktor mentorai már ismertek. A névsor alaposan kiverte nálam a biztosítékot. Azt már régóta tudom, hogy kétféle ember létezik: aki szerepelt már tehetségkutatóban és aki szerepelni fog. Most már azt is tudom, az ismert zenészek is két csoportra oszthatók, az első csoportot a volt zsűritagok alkotják, a másikban lévőkre pedig vár a zsűrizés. Már Tóth Gabi szerepeltetését sem értettem. Egyedül őt tartották meg a legutóbbi sorozatból, s kapott maga mellé három hasonló zöldfülűt. Nem kétséges, Gáspár Laci az egyik legtehetségesebb fiatal hazai énekes. Nevezzünk meg egy slágerét! Ez nem megy. Puskás Peti színészként is megállja a helyét, a The Biebers nevű zenekarának pedig világszínvonalú dalai vannak. Nevezzünk meg egy slágerét! Ez sem megy. ByeAlex előtt megemelem a kalapomat, felfrissítette a hazai könnyűzenét. Az ő legnagyobb slágerét (Kedvesem) mindenki ismeri, mégis óriási túlzás berakni őt ilyen műsorba. Ha tizenöt-húsz év múlva is az élmezőnyben lesznek, akkor már elgondolkodhatunk, van-e a helyük zsűriben.
A lényegen ez persze semmit sem változtat: megint jönnek az új tehetségek, mindenkit agyondicsérünk majd, de trónkövetelő nem lesz közöttük. A döntősök többségének még saját dala sem készül. Koncertezni ideig-óráig azért fognak, aztán eltűnnek a süllyesztőben. A rádiók nem fogják játszani őket. A Petőfi rádió sem. És meg is érkeztünk a másik témánkhoz: hogyan ronthat el néhány, fontos pozícióba kerülő futóbolond egy okosan és gondosan felépített műsorstruktúrát.
Erről legközelebb írok. (Új Szó)
2016. 06. 14. 10:10
További X-Faktor cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..