Hírek
A Dal 2020: Eurovíziós álom nélkül
A legnagyobb baj az, hogy az álarcban éneklő (nem csak énekes) hírességekre épülő tévéműsor nagyobb média- és sajtóvisszhangot kap, mint egy olyan tévéműsor, amelyben vadonatúj szerzemények mutatkoznak be és versengenek a fődíjért. Az előbbi nem járul hozzá a zenei élet gazdagításához, igaz, nem is célja az, az utóbbi viszont évek óta harminc új dalt küld a zenei vérkeringésbe.
A Dal nyolc évad után jelentősen átalakult. A legfontosabb változás az, hogy a győztes már nem képviseli a magyarságot az Eurovíziós Dalfesztiválon, ahol idén nem veszünk részt. Most már látjuk, A Dal mozgatórugója az európai részvétel volt. Minden alkalommal viták tárgyát képezte az, hogy jó döntés született-e, az adott énekes, zenekar mennyire lehet sikeres az Eurovízión. Leginkább e lehetőség hiánya miatt ezúttal jóval kisebb visszhangja van a műsornak.
A másik fontos változás, hogy csak magyar nyelvű zeneszámokkal lehetett nevezni. Manapság már a hazai könnyűzenében is rengeteg kiváló, sőt világszínvonalú angol nyelvű felvétel készül, ezeket kizárni nem volt jó döntés, színesíthették volna a kínálatot. A kiesők és a továbbjutók ismertetése körüli feszültség kiélezése sem volt jó ötlet, nem kellene a kereskedelmi tévécsatornákon futó tehetségkutatókat majmolni, hiszen A Dal másról szól, itt – ahogy a készítők előszeretettel hangoztatják is – valójában az élő show-ba beválogatott harminc produkció mindegyike győztes. Az viszont sokat emelt a műsorfolyam színvonalán, hogy a két elődöntőben akusztikus változatban kellett előadni a szerzeményeket, szinte mindegyik remek új köntöst kapott.
A szerencsés gyorsan kiesők
A Dal esetében többször bebizonyosodott már: nem biztos, hogy kint, a zenei életben a legtovább jutó zeneszámok érvényesülnek a legjobban. Most is van négy olyan felvétel (Berkes Olivér: Visszakér a múlt, Zaporozsec: Találj rám, Heincz Gábor Biga: Máshol járunk, Patikadomb: Rólad), amelyek csak egy kört mentek, a válogató volt a végállomásuk, mégis jól befészkelték magukat a rádiók kínálatába, s nem csak a Petőfi rádióéba. Közben a döntőig jutott Fatal Error szerzeményét – mint a szombati műsorban kiderült – rotációban nem játssza még a Petőfi rádió sem, amit kifogásolt is az együttes.
Döntős mezőny megfelezve
A döntőben nyolc szereplő mutathatta be produkcióját: a Fatal Error (Néma), Rácz Gergő és Orsovai Reni (Mostantól), Takács Nikolas (Csendbeszéd), a Tortuga (Mámor tér 3.), Ember Márk (Tovább), Kóbor Zsóka és Polgár Patrik (Valamiért), a Nene (Későre jár), valamint a Turbo (Iránytű). A versenyzők maguk dönthették el, hogy az eredeti hangszerelésben vagy akusztikus verzióban adják elő zeneszámukat. A négytagú zsűri (Pély Barna, Vincze Lilla, Nagy Feró, Apáti Bence) tíz, nyolc, hat és négy ponttal jutalmazott négy-négy produkciót, az összes elhangzását követően. Az így versenyben maradt négy szereplő: Rácz Gergő és Orsovai Reni (32 pont), a Turbo (30 pont), a Nene (20 pont), valamint Ember Márk (14 pont) közül a nézők választották ki a győztest.
A pop diadala a rock felett
Ezúttal a pop diadalmaskodott: a legtöbb szavazatot Rácz Gergő és Orsovai Reni duettje kapta, amely jelenleg a vezető magyar sláger, a legnagyobb videómegosztó portálon már a tizenkét millióhoz közelít a nézettsége. A Mostantól zenéjét Bella Máté és Rácz Gergő komponálta, szövegét Hujber Szabolcs és Rácz Gergő írta. A duó a hetvenöt millió forintos összértékű nyeremény mellett – amelyből tovább építheti zenei karrierjét – felléphet a legnagyobb magyarországi fesztiválok, köztük a VOLT és a STRAND színpadán. A Mostantól a két előadó első közös munkája, ezért nem tudni, hogy a koncertműsorukat mivel fogják megtölteni, minden bizonnyal mindketten a saját repertoárjukkal… A négyes döntőben még a Turbo rockzenekarnak volt győzelmi esélye.
Rácz Gergő tinédzserként tűnt fel a Park nevű együttesben (Fenyő Miklós fia, Fenyő Dávid volt a frontember), amelynek egyetlen nagylemeze Minek nőjek fel! címmel 1992-ben jelent meg. Rácz az 1997 és 2001 között működött V.I.P. tagjaként vált igazán ismertté. A fiúkvartett feloszlása óta zeneszerzőként és szólóénekesként tevékenykedik, valamint 2004 és 2015 között tagja volt a Fool Moon a capella csapatnak, amely szintén ismerős lehet A Dalból, kétszer is részt vett benne. Orsovai Reni a 2017-ben alakult Nene zenekar vezetője, ő tehát duplán volt jelen a szombati döntőben. A műsorban visszatérő szereplő, 2018-ban együttesével, tavaly Deniz Ide várnak vissza című slágerének az énekesnőjeként láthattuk.
A nézők szerint a Mostantól akusztikus változata sikerült a legjobban, pedig ez a szerzemény a mondanivalójából eredően sokkal hatásosabb az eredeti verziójában. A zsűri A Dal felfedezettjének a Tortugát kiáltotta ki. Molnár Tamás is díjat kapott, Pál Dénes az elődöntőig jutott zeneszámának a szövegírójaként – az ítészek szerint a Készen állsz szövege volt a legjobb a harmincas mezőnyben. (Új Szó)
Fotó: MTI
2020. 03. 11. 13:18
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..