Hírek
Kardos-Horváth János révbe ért
Végre egy esemény, amely a koronavírus-járvány ellenére megvalósult. Egy sokhozzávalós zenei szelet, amely a közönség egy részének mindig is ízlett, a másiknak kevésbé. Idén azonban még a fanyalgók is halkabbak voltak, nyilván ők is kiéheztek már, s beérték annyival is, amennyivel az elmúlt években nem.
A Dalról van szó. Nagy merészség kellett ahhoz, hogy az MTVA a járvány alatt belevágjon a több hónapon át tartó rendezvénybe. Szerencsére egyetlen résztvevő produkciója sem maradt el a betegség miatt.
A jubileumi, tizedik évad pályázati feltételeit és hivatalos versenyszabályzatát október 15-én tették közzé. A felhívásra négyszáztizenkét pályamű érkezett be, amely nagy szám, de ha figyelembe vesszük, hogy egy-egy pályázó több szerzeménnyel is nevezhetett, akkor már árnyaltabb a kép. A háttéremberek negyven dalt válogattak be a versenybe, tízzel többet, mint az elmúlt években, ennek köszönhetően eggyel több, négy válogatót rendeztek.
A Dal tavaly egy új fejezetet kezdett. Magyarország nem nevezett a végül elmaradt Eurovíziós Dalfesztiválra, így a verseny levetkőzte ebbéli kötelezettségeit, nem kellett szem előtt tartani azt a szempontot, hogy mire vevő az európai tévénéző. A legfontosabb célkitűzésének, hogy új számokkal gazdagítsa a magyar zenei életet, a műsor a kezdetektől eleget tesz.
A külhoniak
A mezőnyben idén is feltűntek szlovákiai magyarok. A párkányi születésű Szekér Gergő 2019-ben a döntőig menetelt a Madár, repülj! című szerzeményével, amely az akkori visszajelzések alapján a győzelemre is esélyes volt, de a zsűri nem válogatta be az első négybe. A mai napig gyakran hallható sláger lett. Gergő mostani, a válogatóban búcsúzott versenydala, a Hazatérsz nem volt ilyen erős, és előadásába műszaki hiba is becsúszott. Társszerzőként közreműködik Galda Levente zeneszámában, az Eredőben, amely az idei felhozatal legmegosztóbb dala. Szintén csak egy kört ment a Magyarországon is egyre bővülő rajongótáborral rendelkező, Csallóközcsütörtökből indult Phoenix RT rocktrió a Down For Whatever rockzenekar énekesével, Diószegi Kikivel készült Jelzőfény című szerzeménnyel. A peredi származású Takács Noémi Noémo viszont sikerrel vette az első akadályt, s az elődöntőben már-már földöntúli hangulatú előadással kápráztatott el. Nagy kár, hogy a Hableány innen nem léphetett tovább. Szinte mindegyik produkcióról elmondható, amelyek a válogatóból továbbjutottak, hogy az elődöntőben, ahol élőben, akusztikus változatban kellett felcsendülniük, sokkal jobban szóltak.
A nyertesek
A Dal idén egy régi adósságát is törlesztette, új sztárt indított el a pályán. Biztosra vehető ugyanis, hogy Az ének iskolája című gyermek-tehetségkutató műsorban 2013-ban megismert BariLaci szép karrier előtt áll. A Féltelek. című első saját szerzeménye hallatán nyilván sokunknak volt olyan érzése, amit legutóbb Molnár Ferenc Caramel esetében éltünk át a Megasztárban debütált Szállok a dallal című zeneszám kapcsán – hogy árad valakiből a muzikalitás. A verseny másik két nagy nyertese A Dal 2021 felfedezettje díjjal kitüntetett Katona Petra, aki a háttérből, vokalista múlttal lépett a reflektorfénybe, valamint Andelic Jonathan, aki a magyar zenei közegben szokatlannak számító, gospeles Áldom című szerzeménnyel lopta be magát a közönség szívébe. Ő mindkétszer a nézőknek köszönhette a továbbjutását, ráadásul az akusztikus versenyben az ő dala vitte el a pálmát.
A győztes
A Vincze Lilla, Nagy Feró, Mező Misi és Ferenczi György alkotta zsűri a nyolcas döntőben BariLaci (Féltelek.), Süle Zsolt (Befúj), Radics Gigi (Egy vagy velem) és a Kaukázus (Egyetlen szó) versenydalának szavazott bizalmat. Közülük választhattak a tévénézők. Kettőnek volt komoly esélye a győzelemre. A végére tehát már csak egy kérdés maradt: a fiatal tehetség, a zenei őserő (BariLaci) le tudja-e győzni a már befutott, népes rajongótáborral rendelkező (Kaukázus) együttest? Nem tudta, Kardos-Horváth János zenekara diadalmaskodott. Akárcsak tavaly (amikor Rácz Gergő és Orsovai Reni végzett az élen a Mostantól című zeneszámmal), idén is olyan szerzemény győzött, amely már a műsorfolyam előtt rádiós sláger lett. A Kaukázus szintet lépett. A válogatóban, a zsűriben parázs vita alakult ki arról, hogy a frontember megosztó személyiség-e. Inkább arról van szó, hogy Kardos-Horváth János, aki több együttest is alapított már és több területen is kipróbálta magát, eddig nem tudott kilépni az alternatív zenei közegből. Főleg a mondanivalója, a sarkalatos megfogalmazásai gátolták őt ebben. Az Egyetlen szó – amellyel elnyerte A Dal 2021 legjobb dalszövege címet is – az első olyan popdala, amely a széles nyilvánosságnak szól. A szöveget egyedül, a zenét Kontor Tamás gitárossal írta. A Kaukázus tízmillió forintból építheti tovább karrierjét, valamint egy nagylemez és egy videóklip készítésének költségeit is állja a tévéműsor. Az Egyetlen szó egyben az idei Petőfi Zenei Díj Az év dala kategóriájának győztese lett.
A ráadás
Nem mehetünk el szó nélkül az extra produkciók mellett sem. Kiemelkedett közülük Keresztes Ildikó és a Fatal Error rockzenekar kollaborációja (az Ezüst eső című Omega-sláger, Benkő László és Mihály Tamás emlékére), Vincze Lilla és Ember Márk Bergendy-egyvelege (Bergendy István emlékére) vagy Ferenczi György és a Rackajam Janicsák Vecával közös produkciója. A versenyzők idén a Korál Ugye, nem hiszed el? című slágerét (Balázs Fecó emlékére) énekelték el közösen – minden egyes alkalommal ennek klipjével indult a műsor.
Fotók: MTVA, MTI
Forrás: Új Szó
pjozsef@zoznam.sk
2021. 03. 17. 19:00
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..