Hírek
Isten éltesse a királyt! – Elvis Presley 71 éves lenne
600 millió eladott hanghordozó a pályája során, halálakor pillanatok alatt további 200 millió, ezt követően 25 év alatt még 800 millió, azaz: 1,6 milliárd eladott lemez, mely szám minden egyes percben növekszik. Mindezt az 1935. január 8-án, hajnali fél ötkor született, Elvis Aaron Presley névre keresztelt übermensch érte el. Kétség nem fér hozzá, hogy Elvis adta el a legtöbb lemezt a zene történetében, mi több: a korábbi teherautósofőr volt az, aki világszerte ismertté tette a rock and rollt. Alig 21 évesen. De ne rohanjunk ennyire előre.
Tupelo, Mississippi: Gladys Presley eredetileg ikreknek adott volna életet, két fiúnak, a szülést azonban csak az egyikük élte túl (Elvis-t emiatt élete végéig bűntudat gyötörte). A család nagyon szegény, sokat költözködnek, az apa, Vernon Presley alkalmi munkákból próbálja megteremteni a biztos hátteret, ami nem könnyű akkoriban, egy csekkhamisításos ügy miatt rövid időre börtönbe is kerül.
Noha a srác egy puskát szeretett volna tizenegyedik születésnapjára, édesanyja egy gitárt ajándékoz neki. 1948 végén a család felkerekedik és a 120 km-rel arrébb fekvő Memphis-be költöznek, ahol számításaik szerint könnyebb a megélhetés. 1950-ben egy iskolabálon a félénk Elvis először áll színpadra, ahol két számot ad elő. A srác hallgatag, magányos fiatal volt, nem voltak barátai, csupán pár felületes ismerőse, igazi kívülálló volt. A környezete annál könnyebben kiszúrta: a haját jó tíz centivel hosszabban hordta, keményen hátrazselézve, ami miatt többször is keményen megszekálták. Ő, mivel nem volt az a kemény csávó, csak tűrte az egészet és azon gondolkozott, mi lehet a többiek baja vele. Egy ilyen alkalommal, amikor már majdnem verekedésbe (na jó, inkább verésbe) fajult a cikizés, egy Red West nevű srác mentette meg. Ezt követően ő évtizedeken át a legközelebbi barátja lett.
A gimnázium befejezése után több helyen dolgozott, a főnyereményt egy teherautósofőri állással ütötte meg, ahol az akkori viszonyokhoz mérten elég jól keresett. Luxusról persze szó sincsen még, csupán annyiról, hogy biztos bejövő pénze volt, besegíthetett a házi kasszába, ajándékokat vehetett imádott anyjának és kiélhette feltűnési hajlamát: minél színesebb, minél rikítóbb volt egy ruhadarab, annál biztosabb, hogy Elvis birtokába került. 1953 nyarán Elvis ellátogatott a memphis-i Sun Records stúdióba, ahol két dollárért bárki lemezre énekelhette kedvenc nótáit. A legenda szerint a lemezzel édesanyjának akart kedveskedni annak születésnapjára, a valóság azonban teljesen más: Gladys áprilisi születésű volt, Elvis pedig ennél hónapokkal később érkezett a stúdióba. Valójában Elvis arra volt kíváncsi, hogyan szól a hangja lemezen, és hogy felhívja a kiadó főnökének, Sam Phillips-nek a figyelmét magára. A kapuk ekkor még zárva maradnak.
Sam Phillips sokat mondogatta, hogy ha találna egy fehér srácot, fekete hanggal és érzésekkel, egy milliárd dollárt csinálna vele. Végül nem ő, hanem a titkárnője találta meg. Elvis egy évvel később újra ellátogatott a stúdióba újabb két szám felvételére, Sam Phillips akkor nem volt ott, így annak titkárnője vette fel az anyagot. A felvétel után a csaj látott és hallott fantáziát Elvisben, így megkérte, hagyja ott a felvett számokat, és ő megmutatja a főnöknek.
Ekkor már Phillips is felfigyelt a srácra és felajánlotta: járjon be rendszeresen hozzá és kitalálják, melyik stílus is fekszik a legjobban neki. Sokat kísérleteztek, ám sehogy sem akart összeállni a kép, mígnem váratlan fordulatot vett a történet: két felvétel között, afféle levezetésként Elvis és a két stúdiózenész Arthur Cudrup That's All Right-jával szórakoztatták egymást, amit kicsit gyorsabb tempóval, pattogósan játszottak. Amikor Phillips ezt meghallotta, már tudta: ez az, amit keresett. Felvették a dalt, kiadták és országszerte hatalmas sláger lett. Amíg az emberek csak a rádióból hallották, azt hitték, egy fekete srác énekel: Phillips megtalálta az aranyat tojó tyúkját.
Kevesen tudják, hogy nem Elvis volt az első, aki fehér létére rhythm & blues-zal próbálkozott, hanem Bill Haley (1954 áprilisában, 3 hónappal előbb vette fel a Rock Around The Clock-ot, mint Elvis az első lemezét), Elvis azonban később egy még bátrabb kombinációval rukkolt elő: country hatásokkal díszítette a stílust, megtoldva egy kis gospel-lel és máris háromszor akkora közönségnek énekelhetett.
Egy év alatt, 1955 közepére olyannyira felpörgött Elvis karrierje, hogy a kis kiadó nem bírta már a nagy felhajtást: a menedzselését átadták Tom Parker-nek, aki akkor már ismert név volt a könnyűzene világában. Elvis fellépései egyre nagyobb tömegeket vonzottak, leginkább a csajok indultak be rá. Az addig visszafogott, zárkózott srác a színpadon kirobbant, a csípőjét olyan átéléssel forgatta a zenére, hogy a nőnemű vendégek sokszor az ájulásig sikoltoztak maguk elé. Ezt persze nem mindenki nézte jó szemmel: a féltékeny fiúk elől sokszor úgy kell elmenekülni a koncertek után, az idősebbek, zenéje és megjelenése miatt a sátán földi helytartóját látják benne, és erkölcsi hanyatlásról papolnak. Ha jól belegondolunk, Elvis akaratlanul, de tíz évvel megelőzte a korát: mi volt ez, ha nem a hatvanas évek szexuális revolúciójának előszele?
Év végén az RCA kiadó, akkoriban elképzelhetetlenül magas összegért, 35000 dollárért kivásárolta a fiút a Sun Records-nál aláírt szerződéséből, amit ő a maga módján meg is hálált: az első, itt megjelent kislemeze, a "Heartbreak Hotel" 1956 januárjában egymillió példányban fogy el és elhódítja a könnyűzenei lista első helyét. Márciusban már piacon az első nagylemez is: világsiker a köbön.
Hollywood gyorsan lecsapott rá, három filmet forgatnak vele egymás után, amik persze hatalmas anyagi sikert és még több rajongót hoznak. Közben visszatér Memphis-be, ahol százezer dollárért megveszi a "Graceland" névre keresztelt birtokot. Úgy tűnt, semmi sem állhat karrierje útjába, amikor megkapja katonai behívóját. Az alapkiképzés után Németországba, Bad Nauheim-be helyezik át, itt ismeri meg későbbi feleségét, egyik parancsnoka lányát, Priscillát. A nagy találkozást azonban nagy fájdalom borítja be: meghal édesanyja, akit mindennél jobban szeretett. A két év katonáskodás alatt, a Tom Parker vezette menedzsment ügyesen tartotta életben a rajongók kíváncsiságát, és noha egy új számot sem vettek fel, mindent elkapkodtak, amin Elvis arca volt látható.
Leszerelése után hosszú éveken át folyamatosan filmeket forgat, melyek a filmzenékkel együtt rendre a többszörösét hozzák vissza a ráfordított büdzsének. A filmek azonban egyre rosszabbak, a producerek nem is nagyon erőltetik meg magukat, tudják: amíg Elvis énekel éss táncol addig sztori sem kell, az emberek úgyis megnézik. 1967-ben feleségül veszi Priscillát, kilenc hónap múlva megszületik lányuk, Lisa Marie. Elvis ekkor kap rá igazán a különféle serkentő, altató és fogyasztó tablettákra, amiket aztán egyre nagyobb számmal töm magába. Összesen 32 filmben szerepel, a mennyiség azonban olyannyira a minőség kárára megy, hogy elhatározza: elég a kaptafafilmekből, irány a színpad. 8 év kihagyás után, megújult erővel koncertezik újra, a 68-as Comeback show a karrierje egyik legragyogóbb fénypontja.
Noha az ötvenes évek közepén, első próbálkozásakor nem tudta bevenni Las Vegas-t, most futószalagon lép fel a kaszinók városában, neve olyannyira összefonódik a városéval, mint Michael Jordan-é az NBA-vel.
A hanyatlás 1972-ben indult el: Priscilla megunja, hogy sokszor hetekig nem látja férjét, először elhagyja, majd egy évvel később el is válik tőle. Elvis láthatóan nem a régi, hatalmas zabálásokat rendez és egyre több, egyre veszélyesebb tablettát szed. Kedvenc étele a 7000 kalóriás, óriás banános szendvics volt. A recept a következő: végy két szelet kenyeret, vastagon kend meg vajjal, csorgass rá mézet, borítsad be egy-egy előzőleg szétnyomkodott banánnal, ragaszd össze őket és süssed ki forró, olvasztott vajban. Ébredés után, reggeli előtt, még az ágyban két ilyet betolt és csak aztán indult a nap. Mit ehetett össze, ha ezzel indított? A koncertek egyre többször torkollnak botrányba: a számok közepén elfelejti a szöveget, érthetetlenül dadog maga elé, karate-bemutatókat tart, életfilozófiájáról mesél hosszú, unalmas perceken át.
1977. június 26-án Indianapolis-ban adja utolsó koncertjét, alig két hónapra rá, augusztus 16-án szívroham következtében meghal: a világ egy emberként zokog. Azóta minden évben, ezen a napon ezrek vándorolnak házához, halálának huszadik évfordulóján 75000 ember van jelen, az eseményről 113 Tv-csatorna és 60 rádióállomás tudósít.
A sikerszéria azonban folyamatosan pörög, úgy tűnik, Elvis nem megy ki a divatból: 2001 januárja és 2004 júliusa között hét további Greatest Hits és feldolgozáslemez jelenik meg tőle az amerikai Billboard slágerlistán (70 héten át mozognak az első és 200-adik hely között). Az aktuális vonalat követő remixek ("Rubberneckin'" Paul Oakenfold-tól és "A Little Less Conversation" Junkie XL-től) már egy olyan táborból szereznek újabb rajongókat, akik jóval a halála után születtek. Mostanáig az angol slágerlistán 18 első helyezett kislemeze volt, amivel überelte a Beatles 17 elsőségét.
Mi lehetett Elvis titka és hogyan fajulhatott ilyen csúfos bukásba az élete? Állítólag a nagy pénz bolondította meg, egyesek szerint a katonaság után már lényegében halott volt, mások azt mondják Hollywood a hibás. Sokan magyarázzák a történteket, a sztori azonban így egész: nagy karriernek nagy bukás a vége, ha nem így van, az már gyanús, hamis, nem tetszik. Egy biztos: azóta sem volt még egy olyan zenész, aki munkájával ilyen szinten befolyásolta volna az egész világ gondolkodását, életét, mi több: történelmét! És azóta sem. Bruce Springsteen a következő szavakkal búcsúztatta halálakor: „Van egy csomó kemény srác. Vannak trónkövetelők. Vannak küzdők. De király csak egy van.” Így igaz.
Dobos Csaba
2006. 01. 03.
További Elvis Presley cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..