Hírek
Sztárok a futószalagról
A brit ITV csatornán augusztus 19-én indult a The X Factor harmadik szériája, és december 16-án fejeződött be. Napjainkban ez a legnépszerűbb tehetségkutató műsor Nagy-Britanniában. Sikerét jelzi, hogy az új győztes, Leona Lewis egyből elfoglalta a hazai kislemezlista élét az A Moment Like This című szerzeménnyel.
Minden bizonnyal az ilyesfajta versenyek fognak elterjedni a következő években a környékünkön is. Enyhítettek a legtöbb megmérettetést jellemző szigorú szabályokon, hogy azok is labdába rúghassanak, akik korábban nem. Nincs felső korhatár, és a szólóelőadókon kívül zenekarok is benevezhetnek. Három kategóriába sorolják a résztvevőket: az elsőben az együttesek és duók kapnak helyet, a másik két csoportot pedig a szólóénekesek alkotják tizenhattól huszonöt éves korig és a huszonöt év felettiek. A fináléban viszont csak egy győztest hirdetnek.
Most nagyító alá vesszük az eddig lezajlott három szériát, ismertetjük, hogyan szerepeltek a tehetségek a brit slágerlistákon.
Első széria
Az első The X Factort Steve Brookstein nyerte meg, aki miután 2005 első hetében meghódította a kislemezlista csúcsát az Against All Odds című átdolgozással, gyorsan el is tűnt a süllyesztőben. A tavaly októberben megjelent második nagylemeze, a 40,000 Things már be sem került az eladási összesítés hetvenötös mezőnyébe. A szériából mára mindössze a popoperában utazó G4 nevű kvartett maradt fenn.
Második széria
A második sorozatból öt résztvevő járta meg a listák élmezőnyét: az előzőleg sztriptíztáncosként tevékenykedett Chico, a korábban kukásként dolgozott színes bőrű Andy Abraham, az Andy és Carl Pemberton testvérpáros alkotta Journey South, egy hölgy is labdába rúgott, Maria Lawson, valamint természetesen a győztes, Shayne Ward, aki odahaza 2005 utolsó napjaiban hatalmas bravúrt hajtott végre. A That’s My Goal című dala december 21-én került a boltokba, és az évből hátralévő tizenegy nap alatt 874 444 darabot értékesítettek belőle, ezzel 2005 második legnagyobb példányban elkelt felvétele lett. A kislemezek összesítését négy hétig uralta. Az április 17-én kiadott albumából a megjelenés hetében 201 266 példány talált gazdára – Craig David 2000-es sikere óta férfiénekes nem adott el ilyen sokat debütáló nagylemezéből az első héten. Második dala, az albumát egy héttel megelőző No Promises még felkapaszkodott a kislemezlista második helyéig, a harmadikként júliusban megjelentetett lírai hangvételű Stand By Me azonban már nem tudta beverekedni magát a TOP 10-be, csúcspozíciója a 14. hely volt. Chico márciusban két hétig vezetett az It’s Chico Time című felvételével, ám a következő dalával, az Ottawan 1979-es D.I.S.C.O. című slágerének átdolgozásával csupán a 24. helyig jutott. Andy Abraham március 20-án kiadott, átdolgozásokat tartalmazó The Impossible Dream című korongja után Soul Man címmel november 13-án már a következőt is megjelentette. Szintén átdolgozások hallhatók rajta, például az Ain’t No Sunshine vagy a Don’t Leave Me This Way átirata. Az első nagylemeze elérte a platinastátuszt, tehát eladtak belőle több mint 300 ezret, a második viszont már korántsem ennyire kelendő.
Harmadik széria
Szinte nyilvánvaló volt, hogy a karácsonyi lista első helyét megszerzi a harmadik széria győztese, az 1985-ös születésű Leona Lewis az A Moment Like This című szerzeménnyel. Így is történt, és azóta is vezet. A felvétel egyébként már megjárta az amerikai lista csúcsát is, méghozzá 2002-ben az American Idol első szériájának győztese, Kelly Clarkson előadásában. A következő hetekben bizonyára még jó néhány résztvevő tűnik majd fel a brit listákon a harmadik The X Factorból.
Összefoglaló
A felsorolt előadók dalai csak nagyritkán csendülnek fel a környékbeli rádióállomások műsorain, akkor is csupán kuriózumként. A tehetségkutató műsorok alaposan megváltoztatták a zeneéletet. Minden egyes ország ellátja a saját piacát tehetségekkel, a felfedezettek még a zenei nagyhatalmakból sem tudnak kitörni. A tehetségkutatók eddig mindössze egy világsztárt adtak: Kelly Clarksont. A fiatalok túlnyomó többsége mindenütt csak ideig-óráig tündököl, majd felváltják őket az újak. (Új Szó)
2007. 01. 12.
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..