Hírek
A BRIT Awards után
A legrangosabb brit zenei díjak januárban nyilvánosságra hozott jelöltlistája egy kivételtől eltekintve nem szolgált különösebb meglepetéssel, ennek megfelelően a múlt szerdai gálán sem történt váratlan fordulat. A Smile című slágerrel tavaly júliusban befutott Lily Allen esetében lógott ki a lóláb.
Az énekesnő gyűjtötte be a legtöbb jelölést, szám szerint négyet, ami azért volt furcsa, mivel az Alright Still című albuma a minőségét illetően nagy adag jóindulattal is csak a középmezőnybe sorolható. A díjátadón aztán helyreállt a rend, a fiatal hölgy elismerés nélkül távozott a londoni Earls Courtban megrendezett ünnepségről. Górcső alá vesszük az egyes kategóriák győzteseit.
A legjobb brit női előadó – Amy Winehouse
„A hangja alapján afroamerikai, a valóságban brit zsidó. Szexis, de erre nem játszik rá. Fiatal, dalai mégis öregesek. Kifinomultan énekel, ám trágáran fogalmaz” – így jellemezte az 1983. szeptember 14-én született énekesnőt az egyik brit sajtóorgánum. Mi, közép-európaiak csak akkor lettünk figyelmesek Amyre, amikor neve feltűnt a 2004-es Mercury Music Prize-díj jelöltjei között a dzsessz- és soulelemekre épülő, könnyed Frank című 2003-as debütáló lemezével. Komoly alkoholproblémák leküzdése után tavaly október 30-án jelentette meg második, Back To Black című albumát. Zeneileg ugyanolyan könnyed, mint az első anyag, szintúgy szókimondó szövegvilággal párosítva.
A legjobb brit férfi előadó – James Morrison
Az 1984. július 10-én született srác a gitáros-dalszerző, James Blunt sokadik, ám egyik legnépszerűbb követője Paolo Nutini mellett. Elmondása szerint kezdetekben Al Green, Otis Redding, Cat Stevens és a The Kinks repertoárja gyakorolt rá hatást, miután nagybátyja inspirálására gitározni kezdett. Bemutatkozó nagylemeze, az Undiscovered tavaly július 31-én került a boltokba, és Nagy-Britanniában az év tizedik legvásároltabb hanghordozója volt.
A legjobb brit zenekar – Arctic Monkeys
A legjobb brit album – Arctic Monkeys: Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not
A The Beatles óta egyetlen együttes felbukkanása sem váltott ki akkora hisztériát Nagy-Britanniában, mint az Arctic Monkeys. Az Alex Turner vezette sheffieldi zenekar 2005 őszén robbant be az élvonalba az I Bet You Look Good On The Dancefloor című felvételével az addig példátlan internetes gerillakampánynak köszönhetően. A tavaly január 23-án kiadott albuma a brit zenetörténet leggyorsabban fogyó bemutatkozó hanghordozója lett, 363 735 példányt vásároltak belőle a szigetországban a megjelenés hetében.
A legjobb brit kislemez – Take That: Patience
Az 1996. február 13-án feloszlott fiúcsapat visszatérése 2006 sikertörténete. Gary Barlow, Howard Donald, Jason Orange és Mark Owen november 27-én jelentette meg a Beautiful World című nagylemezét, és az évből hátralévő harmincöt nap alatt 1 144 521 példányt értékesítettek belőle Nagy-Britanniában, ezzel az év második legkelendőbb korongja lett a Snow Patrol albuma, az Eyes Open mögött. A Patience négy hétig vezette a brit kislemezlistát.
A legjobb brit újonc – The Fratellis
A glasgow-i gitárpop trió odahaza minden kétséget kizáróan az elmúlt év legnagyobb felfedezettje. A zenészek a szeptember 11-én boltokba került Costello Music című nagylemezükön főleg a klasszikus brit punk és ska fénykorából merítenek, de a The Libertines hatása is visszaköszön róla.
A legjobb brit koncertzenekar – Muse
A devoni rockegyüttesre a 2000-ben kiadott első albuma után máris ráragasztották az „új Radiohead”-jelzőt. Való igaz, a gitáros-billentyűs-énekes, Matthew Bellamy éneklésén jócskán érződik a Radiohead-frontember, Thom Yorke hatása. A zenekar a tavaly július 3-án megjelent negyedik, Black Holes & Revelations című lemezén elszakadt az addigi progresszív rockos hangzásvilágától, és a pop irányába tolta el a stílusát. Több dalban főszerephez jutott a szintetizátor és az elektronika, minden korábbinál hangsúlyosabb politikai szövegvilág kíséretében.
A legjobb nemzetközi női előadó – Nelly Furtado
A kanadai születésű portugál származású énekesnő bemutatkozó, Whoa, Nelly! című korongja 2000-ben látott napvilágot. A következő, a 2003-as Folklore cíművel nem tudta megismételni kezdeti sikereit. A tavaly június 12-én kiadott Loose című harmadik albumán a Gwen Stefani által kikövezett utat választotta, és élvonalbeli világsztárrá nőtte ki magát.
A legjobb nemzetközi férfi előadó – Justin Timberlake
Az egykori *NSYNC szépfiúja már a 2002 novemberében megjelent Justified című szólólemezével nyilvánvalóvá tette, hogy egy ideig bérelt helye lesz a popelőadók élmezőnyében. A második, tavaly szeptember 11-én kiadott FutureSex/LoveSounds című eklektikus popalbumán ízelítőt ad a jövő popzenéjéből, ami nagyrészt a közreműködőknek köszönhető, a legkeresettebb producerek: Timbaland, Rick Rubin és will.i.am voltak a segítségére.
A legjobb nemzetközi zenekar – The Killers
A legjobb nemzetközi album – The Killers: Sam’s Town
Az új hullámo és a posztpunk örökségét a mába a legsikeresebben átültető amerikai csapat Las Vegasban alakult meg 2002-ben. Egy független londoni kiadó fedezte fel, így először a brit piacon futott be. Az első lemezén a The Cure, a Duran Duran és a New Order hatása érződik. Az együttes tavaly október 2-án megjelent második albumán Bruce Springsteent és a U2-t idéző stadionrockos hangzással állt elő.
A legjobb nemzetközi újonc – Orson
Az öttagú kaliforniai zenekar gitárközpontú, dallamos rockzenét játszik, leginkább a Maroon5-val mutat rokonságot. Odahaza, az USA-ban egyelőre ismeretlen. Bemutatkozó dala, a No Tomorrow tavaly márciusban egy hétig vezette a brit kislemezlistát. A bravúrnak ugyan volt némi szépséghibája: a felvétel minden idők legkevesebb példányszámban értékesített listavezetője, a trón megszerzéséhez elegendő volt 17 694 eladott példány.
Életműdíj – Oasis
A Gallagher fivérek bandája a brit popzene elmúlt másfél évtizedének legjelentősebb zenekara. A ’94-es Definitely Maybe és a ’95-ös (What’s The Story) Morning Glory? című lemezei a brit zenetörténet két kultikus darabja. Az együttes hatodik stúdióalbuma Don’t Believe The Truth címmel 2005. május 30-án került a boltokba. A zenészek tavaly november 20-án karrierösszegző válogatással rukkoltak elő Stop The Clocks – The Best Of Oasis címmel. (Új Szó)
2007. 02. 20.
További BRIT Awards cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..