Hírek
Rúzsa Magdival lép fel a Honvéd Férfikar
Április 28-án este 8 órakor a Művészetek Palotájának Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremében különleges élmény vár minden zenerajongóra. A Honvéd Férfikar vendégei ezen az estén Rúzsa Magdi, Geszti Péter, Karácsony János, Novák Péter lesznek, valamint közreműködik a Madarak zenekar.
A koncertnek különös hangsúlyt ad az a tény, amely az elmúlt hetekben látott napvilágot: a Honvéd Férikar átalakul és új feladatok várnak a kórusra. Az eddig közalkalmazotti státuszban dolgozó énekeseknek nem lesz elég csupán az állami támogatásból fenntartani magukat, hanem meg kell teremteniük a Férkikar fennmaradásához és további sikeres koncertjeihez az anyagi feltételeket. A Crossover koncert remek lehetőséget biztosít, hogy minden zene szerető rajongó, jövendőbeli szponzor és a döntéshozók előtt is bizonyítást nyerjen a méltán híres férfikar létjogosultsága.
Az 1949-ben alapított budapesti Honvéd Férfikar - Európa egyetlen hivatásos férfikórusa - Európa-szerte, de a nagyvilágban is csaknem egyedülálló különlegességgel bír. Hangzásában ugyanis összegeződik a szláv kórusok hangterjedelme és ereje azzal a kivételes emocionális érzékenységgel és kifejező készséggel, amely a közép-európai zenekultúra sajátossága. A ma 44 fős kórust művészi nyitottsága, tehetséggondozói elkötelezettsége és szakmai színvonala Európa kiemelkedő kórusai sorába emeli. A drámai erő, a hatalmas hangok, a sötét tónusú basszusok mellett a lágyság és virtuozitás Kelet és Nyugat hagyományainak ötvözését jelentik.
A kórus a zeneirodalom szinte minden műfaját, korszakát és stílusirányzatát megszólaltatja. Így a gregoriántól a kortárs zenéig, az orosz pravoszláv kórusoktól az operán át a jazzig a műfajok és stílusok sokfélesége szerepel a repertoárján. A kórus külön erénye, hogy a magyar zene képviselete és a férfikari zeneirodalom reprezentálása mellett olyan ritkán hallható műveket is képes műsorára tűzni (pl. Brahms: Rinaldo, Wagner: Az apostolok szeretetvacsorája, Weil: Berlini requiem), amelyek nehézségük miatt szinte sohasem hangzanak el a világ hangversenytermeiben.
A Honvéd Férfikar eddig csaknem 50 hanglemezt készített. A legutóbb készült lemezük Mendelssohn világi témájú férfikari műveinek és Hoffmeister bordalainak ritkaságszámba menő válogatása.
A kórus nevéhez világpremier is fűződik: Liszt Ferenc A négy elem című kantátáját a Weimarban fellelt Liszt-kézirat alapján a Honvéd Férfikar szólaltatta meg először. 2005-ben a Férfikar bemutatta a mű új zenekari verzióját is. A kórus olyan világhírű karmesterekkel működött együtt, mint Doráti Antal, Lamberto Gardelli, Zubin Mehta, Giuseppe Patané, Juri Simonov, Sir Georg Solti, Ferencsik János, Fischer Iván. A Honvéd Férfikart 1998-ban Bartók Béla-Pásztory Ditta díjjal tüntették ki.
A kórus az utóbbi években számos országban vendégszerepelt; a római Szent Péter templomban például Liszt Requiem-jét mutatta be, több külföldi fellépése során pedig Bartók estjével aratott sikert. Velencében, a Grand Teatro la Fenice német nyelvű Lohengrin produkciójában olyan magas színvonalú teljesítményt nyújtott, hogy a színház vezetése önálló koncertre kérte fel a Honvéd Férfikart.
Crossover = műfajok keresztezése. Ebben az esetben a klasszikus férfikar mutatja meg, hogy nem csak komolyzenében, de a könnyűzenében is „nagyot tud szólni”. A koncert elején megmutatják, hogyan hangzik a férfikar, ha ismert klasszikus örökzöldeket énekel (Weber: A bűvös vadász - Vadászkórus, Kodály: Háry János - Toborzó) - aztán hamar átcsapnak könnyűzenébe: Karácsony James (LGT) és Novák Péter segítségével ismert LGT számokat adnak elő (Neked írom a dalt, Mindenki másképp csinálja, Embertelen dal, Szól a Rádió, Utolsó szerelmes dal..). Az LGT blokk után pedig a könnyűzene hazai és külföldi slágereiből nyújtanak egy csokrot, amiben Rúzsa Magdi is a segítségükre lesz. És hogy a teljes műfaj-skálát lefedjék, Geszti Péterrel Jazz+Az és Rapülők számokkal is megörvendeztetik a közönséget. Mindezt tehát 40 fantasztikus hangú férfi és a magyar könnyűzene nagyjai együtt…
2007. 04. 23.
További Rúzsa Magdolna cikkek
Linkajánló
- Rúzsa Magdolna képek, bibliográfia és diszkográfia
- Rúzsa Magdi (http://www.rmfc.hu/)
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..