Hírek
A zenészek majd megmentik?
A cím kölcsönvett, valahol olvastam. Csupán írásjelet cseréltem benne, a felkiáltójelet kérdőjelre. Az eredetivel hangzatos ugyan, de nem fedi a valóságot. 1985-ben és tavalyelőtt sem sikerült megmenteniük, pontosabban jótettük édeskevésnek bizonyult.
A Live Aid és a Live 8 kapcsán legalább az egyetértés, a teljes összefogás megvolt, a szombati jótékonysági eseményt, a világ számos pontján megrendezésre kerülő Live Earth-re keresztelt gigakoncerteket viszont a meghirdetésük napjától folyamatosan támadják. Zenei és politikai körökből egyaránt. Ráadásul most csak az világos, mitől kell megmenteni a Földünket, az korántsem, hogyan.
Az 1985-ben Sir Bob Geldof és társai által szervezett Live Aid, a londoni Wembley Stadionban és a philadelphiai JFK Stadionban minimális politikai felhang közepette megtartott két koncert a pénzgyűjtést, Afrika anyagi megsegítését tűzte ki célul. Sok pénz gyűlt össze, de a probléma nagyságából kiindulva (szinte) semmire sem futotta belőle. Húsz évvel később Geldofék már nem elsősorban pénzzel, hanem a hét legfejlettebb ipari államra és Oroszországra, vagyis a G8-akra való nyomásgyakorlással akarták elérni a céljaikat. Tudatosították, hogy a probléma túl mély ahhoz, hogy szimpla segélyekkel megoldható legyen. A rendezvény legfontosabb célkitűzése: az afrikai országok adósságának eltörlése, ötvenmilliárd dollárnyi segély kiosztása, a gazdasági védővámok felszámolása és a kereskedelmi igazságtalanságok megszüntetése volt, valamint olyan folyamatok elindítása, amelyek segítik önfenntartóvá válni ezeket az államokat, hogy bejuthassanak a gazdagok piacaira. Emlékszem, Geldof a Live 8 után csillogó szemmel nyilatkozott. „Az első lépés tökéletesre sikerült, az összefogás és annak visszhangja minden várakozásomat felülmúlta” – mondta. Három napig valóban mindenki lelkes volt, aztán igazából semmi sem történt. Nemrég a szervezésben szintén részt vett Bono, a U2 frontembere is bevallotta, hogy az esemény a legminimálisabb elvárásokat sem teljesítette. De mi, a tévé előtt jól szórakoztunk. A helyszínekre kilátogatók meg főleg. Bizonyára életük végéig emlékezni fognak rá. A célokat pedig talán már el is felejtették…
A hátteret, a célokat leszámítva azonban elmondható, hogy az ötlet már legalább kétszer bevált, előtte és utána három napig minden erről szólt. ågy hát nem kellett rajta változtatni, csak új ruhába öltöztetni. És persze Geldof hiányában – aki egyfolytában támadja a rendezvényt – kellett új főszervező, pontosabban egy „híres személy”, aki kitalálja, és a nevét adja hozzá. Ő ezúttal Al Gore, az Egyesült Államok egykori alelnöke. (A főszervező egy Kevin Wall nevű fickó, aki két éve még Geldoffal szövetkezve dolgozott a Live 8 sikerén.) Az „új ruha”, az apropó ezúttal a globális felmelegedés, a klímaváltozás. A Live Earth egyetlen célja a figyelemfelkeltés. Két évvel ezelőtt a megfogalmazott, konkrét célkitűzésekből sem valósult meg szinte semmi. Ebből eredően még a legoptimistább ember – maga Al Gore – sem gondolhatja, hogy puszta figyelemfelkeltéssel bármi is elérhető. Az énekeseket, zenészeket ezúttal sem kellett kérlelni, jöttek, sokan közülük talán azt sem tudják, pontosan hová. Repültek a magángépeiken, a dalaik közt kiabáltak néhány hangzatos mondatot, amire a publikum örömujjongásban tört ki, aztán hazarepültek, és folytatják pazarló életvitelüket, pontosan úgy, ahogy eddig. Ők nagyban, a közönségük többsége kicsiben, a lehetőségeikhez mérten. De ne legyek ennyire ünneprontó, hiszen legalább valami megmozdult, a zenészek valamit elindítottak. Azt meg most még nem tudhatjuk, hogy ez úgyis megreked. Némi pénz is áll a házhoz, a probléma kezelésére – a fő aktivista, Madonna új dallal jelentkezett, Hey You címmel, amelynek bevételét a klímaváltozással foglalkozó The Alliance For Climate Protection nevű szervezetnek adja, és a koncertekből készülő DVD meg a különböző relikviák is jelentős bevételt hoznak. Végezetül nézzük a Live Earth zenei oldalát is: több érdekes koncertre került sor, amelyek leültetették az embereket a képernyő elé. Többek közt az újjáalakult The Police vagy a rendezvényen – ugyan hiányosan – újjáalakuló The Smashing Pumpkins fellépése.
A probléma megoldásához egy icipicivel most a cikk írója is hozzájárul: az írását itt befejezi, és a számítógépet kikapcsolja, hogy spóroljon az árammal. Igaz, a tévét meg muszáj volt bekapcsolnia szombaton, mert a koncerteket élvezni akarta. És holnap majd a számítógépet is, újra. Mert holnaptól megy minden tovább a régi kerékvágásban… (Új Szó)
2007. 07. 09.
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..