Hírek
Visszatért az angol trubadúr
Zenetörténeti szempontból jelentős napok előtt állunk, kiderül, hogy a közönség vevő-e a folytatásra. A legtöbb európai országban hétfőn (szeptember 17-én) került a boltokba James Blunt második stúdiólemeze, de a német nyelvterületen már múlt péntektől (szeptember 14-étől) beszerezhető. Az 1974. február 22-én született angol fiatalember 2005 nyarán akkora hatást gyakorolt a brit zenei színtérre, mint a Franz Ferdinand 2004 legelején.
You Are Beautiful
A skót zenekar sikere a gitárpop együttesek, Blunté a dalszerző-énekesek új generációját indította el. Az utóbbi nyomában olyan követők tűntek fel, mint James Morrison, Paolo Nutini vagy idén nyáron Newton Faulkner. Blunt nemcsak hazájában, hanem világszerte nagy sikert aratott: a You’re Beautiful című slágerével egy hétre az amerikai Billboard magazin kislemezlistájának csúcsát is elfoglalta. Angol előadó ezt megelőzően ’97-ben vezette az összesítést: Elton John a dupla A oldalas Something About The Way You Look Tonight / Candle In The Wind 1997 című maxijával. Összeállításunkban szólunk az énekes-dalszerzők múltjáról, és megismerhetitek a divathullám újbóli elindítóját, nagyító alá vesszük eddigi pályafutását.
Énekes-dalszerzők a múltban
Az énekes-dalszerző (singer-songwriter) fogalma természetesen nem új keletű. Többek közt Leonard Cohen, Bob Dylan, Cat Stevens, Carole King már a hatvanas években bebizonyította, hogy a sikerhez nem kell teljes zenekar, elég egy akusztikus gitár vagy egy zongora. Nagyrészt a 2004-es londoni terrortámadás hatására a britek ismét vevők lettek a már-már túláradóan érzelmes, melankolikus, szövegileg elsősorban a csalódásokra épülő, könnyen megjegyezhető, egyszerű dalocskákra. Ezeket a szerzeményeket érdekes másság jellemzi: a You’re Beautiful például máig nemcsak a brit temetések, hanem az esküvők leggyakrabban játszott felvétele. A mi fülünknek furcsa a nagy adag melankóliával átszőtt hatalmas érzelmesség: a dalok együtt annyira lehangolók, hogy én James Blunt albumának hallgatásakor az ötödiknél már harakirit akartam elkövetni…
Az első nagylemez: Back To Bedlam
Blunt Koszovóban szolgált békefenntartóként. Elmondása szerint tévedés azt hinni róla, hogy érzelgős alak, a délszláv háború borzalmai hatására kemény, érett férfivé vált. „Mindig is zenész szerettem volna lenni, a hadsereg csak kitérő volt” – nyilatkozta. Katonai hagyományokkal rendelkező családban született. Szülei sokáig nem engedték, hogy könnyűzenét hallgasson, a másik oldalon viszont ragaszkodtak ahhoz, hogy minél több hangszeren tanuljon meg játszani. Tudta, hogy első a szolgálat – négy évet húzott le a brit hadseregben, ahonnét századosként szerelt le. A 2004 októberében kiadott Back To Bedlam című albuma eleinte nem sok vizet zavart, végül a harmadik kislemezdal, a You’re Beautiful hozta meg a sikert, 2005 nyarán. A korong több mint kétmillió eladott példánnyal 2005 legvásároltabb hanghordozója Nagy-Britanniában. Világszerte eddig több mint 11 milliót értékesítettek belőle.
Támadások tucatjai
Sikerei ellenére – vagy talán éppen amiatt – Bluntnak alaposan kijut a negatív kritikából. „Annyiszor vádoltak azzal: úgy énekelek, mint egy lány, hogy fantasztikus érzés a legjobb férfi énekesnek lenni” – nyilatkozta a BRIT Awards 2006-os gáláján, ahol a legjobb brit férfi énekesnek járó elismerés mellett a legjobb popteljesítményért is díjat kapott. A közelmúltban a www.onepoll.com nevű honlap közvélemény-kutatás keretében összeállította a zenetörténet legirritálóbb felvételeinek listáját. Nem meglepő, hogy a You’re Beautiful végzett az élen…
A második nagylemez: All The Lost Souls
Blunt hivatalosan hétfőn megjelenő második albuma az All The Lost Souls (Minden elveszett lélek) címet kapta. A korongot az 1973 című szerzemény harangozta be, a rádiók már egy ideje játsszák, maxi CD-n elmúlt hétfőn (szeptember 10-én) látott napvilágot. „A Back To Bedlam őszinte, ám kissé naiv gyűjteménye az érzéseknek és tapasztalatoknak. A régi dalaimat abban a tudatban írtam, hogy talán senki sem fogja őket hallani. Most viszont már lelkes rajongótáborom van, amely alig várja, hogy találkozhasson az utazás hullámhegyeiről és hullámvölgyeiről szóló új szerzeményeimmel. A látszólag gyors sztárrá válás és az ezzel járó élmények képezik az új felvételeim szövegeinek alapját. 2006 nyarán Spanyolország partjaihoz, Ibizára vonultam vissza, hogy belefogjak a lemez készítésébe. Először is le kellett állnom, és át kellett gondolnom, mi történt velem az elmúlt években. A télen visszatértem Ibizára, és egy nem várt forrásból merítettem ihletet: valaki ellopta a villanymelegítőmet. A tengerparti házban ültem kabátban, sapkában, és ujjnélküli kesztyűben zongoráztam. Amikor fázol, magad vagy, ráadásul a nyelvet sem beszéled, akkor tudsz „igazán szörnyű élmény volt” hangulatú dalokat komponálni. Azok, amiket nyáron írtam, jóval vidámabbakra sikerültek. Zeneileg a hetvenes évek művészei nyújtottak inspirációt, például Don McLean” – nyilatkozta. Blunt az albumot záró felvételben, az I Can’t Hear The Music címűben arról énekel, hogy miután lemegy a függöny, és a tapsvihar elcsendesül, a zene akkor is megmarad. „Ha már nem hallom a zenét, és a közönség is elment, egyedül fogok táncolni” – énekli. (Vasárnap)
2007. 09. 17.
További James Blunt cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..