Hírek
Ghymes együttes
A szlovákiai Ghymes együttes 16 évvel ezelőtt alakult meg Nyitrán a Pedagógiai Főiskolán. Az eltelt időszak alatt nemzetközi ismertségre tett szert a zenekar. Turnéztak Franciaországban, Ausztriában, Finnországban, Görögországban, Németországban, Olaszországban, Portugáliában, Spanyolországban, Svájcban, Irakban, Jordániában, Japánban, Kanadában és az USA-ban.
Eddig megjelent felvételeik: Ifjúság mint sólyommadár 1988 LP, Ghymes 1991 CD, Üzenet 1993 CD, Tűzugrás 1996 CD, Bennünk van a kutyavér (gyermekalbum)1997 CD, Rege 1998 CD, Smaragdváros CD 2000.
Zenéjük a világzene kategóriába sorolható, erős a kötődésük a népzenéhez, a történelmi muzsikához, de saját bevallásuk szerint „Ghymes-zenét” játszanak, melyet igazol a semmivel össze nem keverhető hangzásvilág, dinamizmus. A zenekart egyetlen tudatos dolog vezérli; a legújabb generációt és a magyar zenét igazán barátságba hozni egymással, és nem a zene nemzetisége, hanem minősége miatt. A Ghymes együttestől zenét kért és kapott már a Budapesti Nemzeti Színház (Szent Péter esernyője), a Touloni Szabadtéri Színház (Mort de Maurin), a Komáromi Nyári Szabadtéri Táncszínház (Életeink), Tanztheater Wuppertal – Pina Bausch és mások.
Idén a Ghymes együttes a több tucat koncertje mellett, két nagyon jelentős rendezvényen is bemutatkozott: a hannoveri EXPO 2000 Világkiállításon és Budapesten az augusztus 20-i ünnepi rendezvényen.
A Ghymes együttesnek két rendszeresen működő klubja van. Pozsonyban a Magyar Köztársaság Kulturális Intézete ad otthont minden hónap utolsó csütörtökén az együttesnek és vendégeinek. Budapesten a Fonó Budai Zeneházban koncerteznek minden hónap első csütörtökén. Mindkét klub nagy látogatásnak örvend.
A Ghymes együttes 16 évvel ezelőtt olyan zenészekből alakult, akik előtte rockot, komolyzenét, népzenét játszottak. Az eltelt évek számukra a tisztítótüzet jelentették. Lassan a népzenei elemek alkotói elképzeléseikhez simultak és megszületett a "GHYMES-ZENE". A ritmusok még feszesebbé, keményebbé váltak, a hagyományos népi hangszerek mellet /hegedű, brácsa, cimbalom, duda, bőgő, lant, koboz, tökcitera, tárogató/ előkerült a szaxofon, a dobfelszerelés, improvizációk készültek és anélkül, hogy észrevették, vagy akarták volna, belekeveredtek az ún. WORLD MUSIC kategóriába. A "Ghymes-zene" magyar, valamint közép- és kelet-európai népzenei gyökerekből táplálkozik. Arc poeticája a muzsika egyetemessége. Zenéjük azt keresi, hogy miben hasonlítanak az emberek egymáshoz s nem azt, hogy miben különböznek. Ezt a hasonlóságot mindig meg is találták, valahányszor megszólaltak, példa erre a hasonlóan meleg és szeretetteljes fogadtatás a teljesen különböző kultúrájú és életvitelű emberek részéről /pl. Japán, Irak, Jordánia, Finnország, USA, Kanada/. A zenekar vallja, hogy az abban a pillanatban megszólaló ÉLŐ muzsika energiája, varázsa a feltétele és záloga sikereinek.
A Ghymes együttes és a magyarországi Vujicsics együttes az Európa-szerte sikerrel szereplő VENTS D´EST /Keleti szél/ című produkció egyik résztvevője. Zenei sokszínűségét /népzene, dzsessz, kortárszene/ és földrajzi eredetét /mediterrán, szerb, horvát, magyar, szlovák/ tekintve a Vents d´est nevű 17 tagú nemzetközi zenekar a maga nemében kivételes élő "zenei mozaikot" alkot. A zenekar "atyja", vezetője Miquéu Montanaro francia - oxitán zenész és zeneszerző. 1991-ben az MTV és a Francia Televízió filmet készített a zenekarról. 1993-ban megjelent az első Vents d´est: Migration CD, 1996-ban a második. Montanaro felkérésére a Ghymes részt vállalt a Touloni Theatre de la Mediterranée, legnagyobb európai szabadtéri színházi előadás zenéjének létrehozásában 1993-ban.
2000. 12. 24.
További Ghymes cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..