Hírek
Folytassa, MR2-Petőfi Rádió! (jegyzet)
Úgy érzem, muszáj kifejtenem a véleményemet a közszolgálati Petőfi Rádió megújulásával kapcsolatban. Igazság szerint nem akartam résztvevője lenni a körülötte kialakult, sehová sem vezető vitának, de most, hogy hetek óta a rádióállomás ébreszt és altat, mesélnék róla, valamint a magyarországi rádiózás helyzetéről.
A szakma szerint a rádiózásban már nem lehet újat kitalálni, ezért – jobb híján – a régi ötleteket kell újrahasznosítani. Ha világviszonylatban vizsgáljuk a témát, a megállapítás többé-kevésbé fedi a valóságot. Ha viszont kelet-közép-európai megközelítésből nézzük, messze nincs így. Általában jót nevetek a környékbeli (főleg) kereskedelmi rádiós „szakembereken”, amikor szegényes bizonyítványukat magyarázzák, bár a legtöbb esetben inkább sírnom kellene.
Magyarország kereskedelmi rádiózása egy időre megrekedt, valahol a felnőtté válás küszöbén, azóta pedig folyamatosan laposodik el, és minden jel arra utal, hogy a tendencia egyhamar nem áll meg. Sajnálom azokat a hallgatókat, akik ezekből tájékozódnak napjaink könnyűzenéjéről. És kinyílik a bicska a zsebemben, amikor egyesek valódi változatosságról beszélnek, miközben pár száz dalt sugároznak körbe-körbe. Amit beszerkesztenek – érhetetlen kritériumok alapján –, azt kénytelenek vagyunk naponta négyszer-ötször meghallgatni, így még a jó zeneszám is rövid időn belül unalmassá válik. A legnagyobb baj azonban nem ez, hanem az alternatívák hiánya. Az összes magyarországi rádióállomás egy tőről fakad, nincs választási lehetőségünk. Egyszerűen ránk erőszakolják magukat. A vázoltakból eredően a hallgatók többsége a saját zenei ízlésével sincs tisztában – nem tudja, mi tetszene neki, hiszen nem találkozhat vele. Az előadók és együttesek egy jelentős csoportja, az úgynevezett igényesebb zenei világot és a rétegstílusokat képviselők képtelenek eljutni a célközönséghez, a legfontosabb csatorna vet eléjük gátat. A rádióállomások zenei kínálata kaotikus, ami javarészt a könnyűzenéhez valóban értő zenei szerkesztők hiányával magyarázható. A két országos rádióállomás felosztotta egymás között a terepet, és ülnek a babérjaikon, mint akik jól végezték a dolgukat. Szerencsére a rádiók egyeduralma az utóbbi időben az internetnek köszönhetően megtört, az érdeklődő a világhálón felfedezheti korunk valódi és sokszínű zenei világát. A legtöbb ember azonban megelégszik azzal, amit kap, és nem keresgél. Szóval hosszasan lehetne ecsetelni a magyar kereskedelmi rádiózás betegségeit, amelyek mellékhatásai a társadalmunkon csapódnak le.
Ebbe a zűrzavaros világba lépett be a közszolgálati Petőfi Rádió, vagyis az MR2-Petőfi Rádió (de nehéz ezt megszokni), amely folyamatosan témát szolgáltat: az illetékesek hónapok óta azon vitáznak, megfelel-e a közszolgálati kritériumoknak. Az ide-oda mutogatásnak semmi értelme, és sehová sem vezet. A válasz pedig nézőpont kérdése. Az állomás alapjában véve semmit sem talált fel, az új arculatához nem volt szüksége hosszas előtanulmányokra. A magyar rádiózás mindössze egy hiányosságára mutat rá a sok közül, játszi könnyedséggel. Olyan kiváló zeneszámokat sugároz, amelyek többségét egyetlenegy rádió sem vállalta fel. Megmutatja, hogy nem csak egyhangú, tinglitangli dalok vannak, feltárja a mai zenei élet igényesebb oldalát, végre alternatívát nyújtva a magyar és nemzetközi zenében egyaránt. Ha a kereskedelmi rádiózás képtelen erre, a közszolgálatinak kutya kötelessége felvállalni – ha ezt vesszük alapul, az MR2-Petőfi Rádió eleget tesz a közszolgálatiságnak. Ugyanezt képviselik az angol közszolgálati BBC zenei csatornái is, bár kétségkívül jóval profibban. Az már képezheti vita tárgyát, hogy ezt miért a régi Petőfi feláldozásával hajtották végre. Új adóként kellett volna elindítani, akkor a kecske is jóllakik, és a káposzta is megmarad.
Én örülök az új Petőfinek, de pesszimista vagyok a jövőjével kapcsolatban. Az MR2-Petőfi Rádió ugyanazt a hibát követi el, mint a kereskedelmiek: nem megfelelő számú dalból áll a zenei kínálata, ritkán frissít, és csak vékony szeletet hasít ki az egészből. Magyarán, egy idő után ez is unalmassá válik, nem „egész napos” rádió, műsorai csak egy-két órán át élvezhetőek. Ráadásul nem jó, hogy a nap nagy részében műsorvezető nélkül közvetít. A rétegstílusok felé is közelítenie kellene, hiszen a magyarországi rádiózásból teljesen kiszorult például a blues-, a dzsessz- vagy a világzene. Pedig igény van rá, a Sziget Fesztiválon a Világzenei Nagyszínpad a második leglátogatottabb helyszín, hogy csupán ezzel érveljek. Szóval ennyi nem elég, ennél még az életben maradáshoz is több kell, a magyarországi rádiós helyzet megváltoztatásához pedig sokkal több! Jóval színesebb kínálatra, szöveges műsorokra, egyebek között slágerlista-bemutatásokra van szükség. A lényeg tehát, hogy a szerkesztőség nem rekedhet meg ezen a szinten, és nem dőlhet hátra a mostani állítólagos csodás hallgatottság láttán. Folyamatosan új embereket kell megszólítania, és ez csakis újításokkal hajtható végre. (Kérdés azonban, hogy mekkora az a réteg, amely vevő erre.) Az MR2-Petőfi Rádió jó úton van. De mondom, én pesszimistán látom a jövőjét. Remélem, nem lesz igazam! (Új Szó)
2008. 04. 11.
További MR2 Petőfi Rádió cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..