Hírek
A giccsparádé előtt
Az egyik szemem nevet, a másik sír. Az egyik azért nevet, mert a következő két-három hétben lesz miről írni, ismét „nagy esemény” előtt áll a zenei élet. Összeurópai esemény előtt! A másik szemem azért sír, mert ez a rendezvény az Eurovíziós Dalfesztivál…
A két elődöntőt május 12-én és 14-én, a döntőt 16-án rendezik meg Moszkvában, mivel tavaly Belgrádban egy orosz énekes, Dima Bilan diadalmaskodott. (Emlékszik még rá valaki?) Ez a seregszemle 54. évfolyama. Szerintem már évekkel ezelőtt meg kellett volna szüntetni, vagy legalábbis jelentősen átalakítani. Létjogosultsága ugyanis a nullával egyenlő.
A nagyhatalmak és a fesztivál
A vezető európai zenepiacok, a seregszemle megalapítói egy ideje már nem veszik komolyan a dalfesztivált, lasszóval fogják a résztvevőket. A befutott, tehetséges zenészek, sőt még a mesterségesen sztárrá váltak is ignorálják, nem hajlandók benevezni, mivel látják, hogy nincsenek mögötte lehetőségek. Továbbá semmi szükségük arra, hogy jól lejárassák magukat. A négy alapító ország: Anglia, Franciaország, Németország és Spanyolország – az indulóik automatikusan a döntőbe jutnak – évek óta harmadvonalbeli előadókat indít, ami a helyezéseken is megmutatkozik.
Az Eurovízió küldetése
Hiába a felhajtás, elvileg hiába ez Európa legnagyobb zenei megmérettetése, a valóságban már évekkel, évtizedekkel ezelőtt háttérbe szorult. Évtizedek óta nem adott sztárt a nagyvilágnak még Európának sem! Mindent túlélt, de közben a célját elveszítette. (Ha egyáltalán volt neki valaha.) Nincs olyan előadó, aki teljes egészében a versenynek köszönhetné világ- vagy európai hírnevét. A közvéleményben úgy él, hogy az ABBA és Celine Dion a műsor kapcsán tett szert világhírnévre, ez azonban nem fedi a valóságot. A svéd kvartett 1974-ben megnyerte ugyan a seregszemlét a Waterloo című felvétellel, és a győzelem valóban nagy löketet adott neki, csakhogy már előtte is eléggé ismert volt Európa-szerte, így minden bizonnyal nélküle is befutott volna. Hasonló mondható el a kanadai énekesnőről, aki 1988-ban Svájc képviseletében diadalmaskodott. Ekkor már felfutóban volt a tengerentúli karrierje, ráadásul nálunk jóval később, 1998-ban a Titanic című film betétdalával került be az élmezőnybe. A kilencvenes évek elejéig még jelentett valamit a győzelem, de az utóbbi időben szinte semmit sem jelent. A győztesek három napig tündökölnek, majd örökre eltűnnek a süllyesztőben – legalábbis európai szemmel nézve. Ha a versenyt kizárólag zenei szempontok alapján vizsgáljuk, magyarán: lecsupaszítjuk a körítéstől, kómában lévő csontsovány testet kapunk, amit jobb volna lekapcsolni a gépekről, és elbúcsúztatni, megadva neki a végső tiszteletet, vagy pedig vérátömlesztést kellene végrehajtani rajta. Az elmúlt években ugyan próbálkoztak életmentő műtétekkel, például már nem kötelező anyanyelven énekelni, ám a baj az alapoknál keresendő.
Nagy-Britannia eszmélése
Európa legfontosabb zenei piaca az Eurovíziós Dalfesztiválon az utóbbi években jócskán alulteljesít. Mostanra betelt a pohár, a brit zeneipar el akarja kerülni az újabb lebőgést.
A verseny brit döntőjét rendező BBC illetékesei idén sem sztárokban gondolkodtak, hanem a zeneszámra fektettek hangsúlyt, ezzel próbálnak meg helytállni. Már tavaly ősszel szerződtettek egy nagyágyút: Sir Andrew Lloyd Webber komponálta az idei eurovíziós szerzeményt, és a zeneszerző tagja volt annak a zsűrinek is, amely válogatott a jelentkezők közül. A győztest – akárcsak a múlt években – egy tehetségkutató tévéműsorban a közönség választotta ki. „Soha nem riadtam vissza a lehetetlentől, és most úgy tűnik, ez minden idők leglehetetlenebb feladata. A BBC erejével és a brit közönség támogatásával azonban megtörténhet a csoda” – nyilatkozta tavaly a fanyar humoráról ismert Webber.
A dalszöveg megírását egy amerikai tekintélyre, a világsztárok tucatjaival dolgozó Diane Warrenre bízták. „Remélem, hogy Webber zenéje és az én szövegem végre meghozza a várt sikert” – mondta Diane. Az 1988. január 24-én született londoni Jade Ewen győzött a brit döntőben, így ő énekli az It’s My Time című felvételt a moszkvai nagydöntőben. A britek tehát nem nyugodtak bele abba, hogy a jelentőségét régen elveszített, harmadvonalbeli giccsparádévá degradálódott Eurovíziós Dalfesztiválon évek óta a vert mezőnyben végeznek. Persze a verseny kiszámíthatatlansága miatt elképzelhető, hogy Webber és Warren szerzeményével sem jutnak feljebb… (Új Szó)
2009. 05. 07.
További Eurovíziós Dalfesztivál cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..