Hírek
Shopingolás, zsűrizés (Jegyzet)
Már többször írtam arról, hogy engem zavarnak korunk zenei tehetségkutató tévéműsorai. Ez magánügy – mondhatja a tisztelt Olvasó. Valóban az, de a versenyek romboló hatása már közügy. Vagyis annak kellene lennie. Néhány hozzám hasonló gondolkodású újságírót leszámítva azonban senki sem emel szót ellenük.
A véleményemet szigorúan szakmai szempontok alapján alakítottam ki. Ha mindent figyelembe veszünk, a műsorok pozitívumai eltörpülnek a negatívumok mellett. Alapjában véve nem a versenyekkel van a baj, hanem a tévécsatornákkal, amelyek a zenét: az önjelölt éneklő bohócokat és a tehetséges énekes palántákat használják fel saját céljukra, a szórakoztatásra. Nekik a néző a fontos, s a konkurenciaharc közepette újat hovatovább szélsőséges megnyilvánulások, ebben az esetben a közönséget megosztó, odamondogató zsűritagok hoznak. A tehetségkutatók átalakították a zenefogyasztási szokásainkat, felpörgették az amúgy is gyorsuló zeneipart. Az új sorozat indulásakor az előző szériában szereplőkre már nem vagyunk kíváncsiak, ebből eredően a zenészszakma a legtovább jutókat is csak ideig-óráig képes befogadni, eltartani. Futószalagon termelődnek a munkanélküli sztárok, s ők nem értik, hogy a műsor után miért szűnik meg oly gyorsan az irántuk mutatott érdeklődés.
Szomorú, hogy több olyan zenész is statisztál ebben a történetben, akikkel elszaladt a ló, és elfelejtették azt, amire én még jól emlékszem: hogy honnan jöttek, és előadóként mit tettek le az asztalra. (Őket persze busásan megfizetik.) Aki figyelemmel kíséri a Deutschland sucht den Superstart, tudja, hogy a zsűri elnöke, Dieter Bohlen olyanokat mond, amihez képest a mi Friderikuszunk piszkálódó mondatai a legutóbbi Megasztárban simogatások. Például azzal dobta ki a megszeppent kislányt, hogy a szája olyan, mint másnak a lenti testnyílása, az jön ki belőle, ami az egészséges embernek alul… Az a Dieter Bohlen, aki a Modern Talking első diadalmenete idején, a nyolcvanas évek közepén a világ legcikibb zenészeinek felvonulásán zászlóvivő lehetett volna! A duó zenéjét az idő változtatta széppé, pontosabban szebbé. És most Bohlen eszet oszt. A nyolcvanas évek végén és a kilencvenes évek legelején népszerű Paula Abdul, miután két sikeres stúdiólemezt követően a harmadikkal már nem kavart port, pillanatok alatt eltűnt a süllyesztőben. A 2002-ben indult American Idol című verseny zsűrijében tért vissza. Meglepetésre nem újította meg szerződését, a következő, kilencedik sorozatban már nem szerepel. Gyorsan új zsűritagot kellett találni a helyére. S megint kiderült, hogy jöhet rosszabb is. Sőt most olyan rossz jön, akitől rosszabb már tényleg nincs! Egy tehetségtelen, buta nőt szerződtettek a helyére. Victoria Beckhamet! Feláll a szőr a hátamon a shopingolás szó hallatán, ő az egyetlen viszont, akinél nem zavar, ha shopingol. Csak ne beszéljen, s ne énekeljen! A Spice Girls leggyengébb láncszeme volt, a későbbi „szólómunkái” pedig akkorát buktak, amire alig van példa a zenetörténetben, s ő fogja értékelni a tehetségeket. Nem is értem, miért pont ő?! A koncepcióba sem illik bele: frappáns, rögtönző dumát hiába várnak tőle, a szókincse egy óvodáséval egyenlő. Néhány éve azzal dicsekedett: még egyetlen könyvet sem olvasott el életében, s nem hinném, hogy ez azóta változott. Röhejes választás! Még akkor is, ha – állítólag – csak néhány részre szerződtették. Remélem, utána örökre visszatér a kaptafához, a shopingoláshoz! (Új Szó)
2009. 08. 19.
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..