Interjúk
30 éves a Bikini – interjú
Jubileumi koncertre készülnek Lojziék, akik nem ölbe tett kézzel várták az évfordulót, hanem az elmúlt években is aktívan turnéztak, dalokat írtak, nagylemezeket készítettek. Az alapító taggal, Németh Alajossal beszélgettünk a február 18-i Sportaréna koncertről, a felkészülésről, no meg az eltelt három évtizedről.
– Az igazi rocksztár az első próbán meghal – mondja a filmcím. Ehhez képest ti valamit nagyon elszúrhattatok, hiszen idén 30 éves a Bikini.
– Igen, valószínűleg az volt a baj, hogy mi nagy i-vel írtuk az igazit, meg előbb tanultunk meg zenélni és csak utána alapítottunk együttest.
– D. Nagy Lajossal közel 30 éve nyomjátok, ez lassan gyöngylakodalom, ennyi időt a zenészek többsége még az élete párjával sem bír ki. Igaz, nálatok is volt egy búcsúbuli a kilencvenes években, sokévnyi csenddel, de aztán főnixként támadt fel a Bikini. Hogy bírjátok ki egymást, hogy lehetett a mosolyszünet után újra egy asztalhoz ülni, sőt?!
– Nem volt mosolyszünet, egész egyszerűen kimerültünk. Akkoriban évente 230 bulit nyomtunk. Ha akkor nem tartunk pihenőt, akkor biztos, hogy nem éljük túl. A töltekezés ideje megtette a hatását, ráadásul sok minden nem valósult meg abból, amit én annak idején a rendszerváltásba beleálmodtam, így téma is akadt. Lajossal egyébként kezdettől fogva jól kijöttünk egymással, mindkettőnknek mérleg a csillagképe, és betartottuk az alapvető játékszabályokat. Sose hajtunk a másik nőjére, s tiszteletben tartjuk egymás magánéletét. Lajos egyébként hihetetlenül családcentrikus, fontos számára a felesége, s nem mulasztaná el, hogy ő vigye be a gyereket az iskolába. Az ember nem is hinné egy rockerről, hogy ilyen lehet.
– Mindig is olyan zenekar voltatok, amelyik csak akkor jelentkezett új lemezzel, ha volt mondanivalója, s mind a mai napig jellemző a közérzeti dalaitokat a fanyar, ironikus szöveg.
– Ez így igaz, s azt hiszem, azért aktuálisak még mindig a régi közérzeti dalaink, mert az itt élőkről szólnak, nem egy-egy ember személyes problémájáról, hanem az átlag gondjairól. A fanyar és ironikus, védjegyünkké vált szövegekre egyébként az egykori rendszer kényszerített bennünket. A szöveg egyik értelme a politikának szólt, az igazi, sorok közüött megbúvó üzenet pedig a közönségnek. Jó példa a Fagyi című dalunk, tessék csak elolvasni a szövegét!
– Az elmúlt évtizedek során volt idő, amikor a csapból is ti folytatok, ám ha a zenei rádiók dalkínálatát figyeljük, úgy tűnik, mintha fél évtizede nem léteznétek. Holott telt ház előtt léptek fel, legújabb albumotok pár hónapja jelent meg. Nem zavar ez az ellentét?
– Bizonyos rádiók kedvelik a zenénket, de valóban, az országos rádiókban, ahol a játszott daloknak játékidőben, tempóban, akkordszámban is meg kell felelniük az előírásaiknak, nem nagyon hallani bennünket. Szerencsére ma már a világháló internetes rádiók és videómegosztók segítségével lehetőséget biztosít, hogy az ember azt hallgasson, amit akar. Meg aztán az igazi fokmérő a koncert. Országjáró turnéinkon 3000–4000, a fesztiválokon akár 10 000 néző előtt játsszunk, szigorúan élőben. A bulikra gyakran hozzák a szülők a csemetéiket, nem lennék meglepődve, ha február 18-án, a Sportarénában a zenekar születésnapja megegyezne a nézőközönség átlagéletkorával.
– Van visszajelzésed arról, hogy a mai fiataloknak mit jelentenek azok a dalaitok, amik talán még a megszületésük előtt készültek?
– Aktívan tartjuk a kapcsolatot a rajongóinkkal, előszeretettel lépünk fel olyan 300 fős klubokban is, mint Josefina, ahol mindig szakítunk időt arra, hogy elbeszélgessünk az emberekkel, de a nekem címzett e-mailekre is mindig válaszolok. Ismerem a rajongóinkat, az ő dolgaik, problémáik nem egy dalunkban visszaköszönnek. Tovább megyek, név szerint meg tudom nevezni a Sportaréna első két-három sorában álló szimpatizánsainkat. Visszatérve a kérdésre, a szülők megszerettetik a zenénket a csemetéikkel és nagyon meglepő, hogy egy gyerekben is mennyire össze tudnak állni azok a sorok, gondolatok, amiket nem csak a felnőttek, ők is képesek megkönnyezni. A minap egy négyéves lurkó ült az ölembe, és azt kérte, hadd énekelje el nekem a télapós dalt. Vártam, hogy felcsendüljön a Télapó itt van, ehelyett az egyik legnehezebb dalunkat, A világ végént adta elő, úgy, mint, aki tökéletesen érti azt.
– A közönség után beszéljünk egy kicsit a produkcióról! Mire számíthat a nagyérdemű, feltűnnek-e például korábbi zenekari tagok, ahogy azt más együttesek teszik egy-egy évfordulóhoz kötődő koncerten?
– A Bikinire ez sosem volt jellemző. Az aktuális felállás mellett lesznek kortárs zenészek és olyan muzsikusok, akikkel együtt töltöttük a kilencvenes éveket. Készülünk vonósnégyessel, bigbanddel, lesz akusztikus blokk és sok zenei meglepetést, s hosszú szólókat is tervezünk a közel háromórás koncertre.
– Melyik a nehezebb, a repertoárt összeállítani vagy 55 évesen fizikailag felkészülni egy ilyen monstre bulira?
– Egyik sem nehéz. Nem szoktunk próbálni, de erre az estre nagyon készülünk, hetente többször is levonulunk a próbaterembe. Az is tény, hogy egy ilyen jubileumnál az ember megáll, és visszahallgatja, felidézi a múltat, már csak a repertoár összeállítása miatt is, ami sok emléket előhoz. Ami a dalválasztást illeti, annak külön örülök, hogy a visszajelzések alapján a személyes kedvenceim a közönség kedvencei is. Pont a napokban kaptam egy e-mailt, amiben azt kérdezte egy rajongó, hogy ugye A világ végént és az Angyali üdvözletet bevettük a koncertprogramba? Naná!
2012. 01. 26. 19:09
További Bikini cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..