Interjúk
„A költők zenészek, muzsikál a lelkük”
A sikerük – elmondásuk szerint – ugyan nem széles körű, de dalaik népszerűek, a rajongótáboruk folyamatosan bővül. Látják, honnan hová jutottak, aminek fontos szerepe van abban, hogy a javarészt megzenésített költeményekkel hódító, szlovákiai, érsekújvári Kor-Zár immár a 23. életévét tapossa. Persze, a vers és a zene szeretete, valamint az egymás iránti tisztelet is meghatározó tényező az együttes működésében.
A Kor-Zár tizenegy megzenésített költeményt és egy saját dalt (Zsapka Zsolt és Madarász András szerzeményét) felvonultató albummal rukkolt elő Búcsú a holnapért címmel. Ennek kapcsán beszélgettünk Zsapka Attilával és Zsapka Zsolttal.
Az előző CD-tek, a 2009-es Az én falkám beváltotta a hozzá fűzött reményeket?
Zsolt: Nem egészen. Szerettük volna, ha minél többen megismerik. Nem jutott el a teljes célközönséghez.
Attila: Sztárok nem lettünk, az biztos. De csalódottak nem vagyunk emiatt, elfogadtuk, hogy a mi zenénk rétegzene. A zenészek egyre ritkábban adnak ki CD-t, más utakat keresnek a közönséghez, az internet átalakította a piacot. A széles közönségrétegeket megcélzók még jelentetnek meg hanghordozókat, de a magunkfajták már csak elvétve. Mi is próbáljuk kihasználni a világháló adta lehetőségeket. Repertoárunk jelentős része megtalálható a legnagyobb videómegosztó portálon, a hallgatók érdekes illusztrációkat készítettek hozzá. A legtöbb zeneszámunk ingyen letölthető a netről.
Ez baj?
Attila: Szerintem nem. Ettől jobban terjed a hírünk. Aki megszereti a zenénket, bizonyára megveszi CD-n. Az emberek többsége, legalábbis a mi közönségünk, még ragaszkodik a hanghordozókhoz, a kiadás nem veszteséges.
Most is egy CD-vel álltatok elő.
Attila: A terveink szerint vinillemezen is megjelenik, a gyűjtők részére.
Zsolt: A változások ellenére a CD még nem pótolható. Óriási motiváció, ha a kezedben tarthatod. Kiteljesedést, örömet vált ki. Az én falkám címűn több mint két évig dolgoztunk. A mostani viszonylag rövid idő alatt elkészült. A dalötleteket márciusban kezdtük gyűjteni, a stúdiómunka szeptemberben indult.
Ki választja a verseket?
Zsolt: A korábbi lemezeinknél Attila és én válogattunk, időközben a többiek is ráéreztek az ízére. A CD-re azok a versek kerülnek fel, amelyek demóváltozatban, egy szál gitár kíséretében érdekesek. A hangszerelés során még változhat az alap, a végső változat hallható a lemezen és a koncerteken. Az improvizáció nem jellemző ránk, de a fellépéseken olykor előfordul.
Attila: A költők zenészek, muzsikál a lelkük, a versnek dallama van. Az alapötlet megtalálható a költeményben, sokszor elég, ha felolvasom, hangsúlyozom, s kapásból megszületik a dallam. Volt már olyan vers, amelyet én nem tudtam megzenésíteni, viszont a társaim zseniálisan megoldották. Engem nem szólított meg úgy, ahogy kellett volna.
A Kor-Zár változatlanul József Attila-rajongó.
Attila: Négy költeménye szerepel az új CD-n, de ez most nem volt tudatos választás. Arra törekedtünk, hogy minél több kortárs költő kapjon helyet rajta. A szlovákiaiak közül Bettes István, Gál Sándor és Mihályi Molnár László egy-egy verse csendül fel. A címadó, a Búcsú a holnapért Bódai-Soós Judit fiatal magyarországi költő verse. Ez a legtalálóbb cím. Megújultunk, a ránk jellemző melankóliát háttérbe szorítottuk. Búcsúzunk a régi önmagunktól – egy szebb jövő reményében.
Vannak slágereitek?
Attila: Vannak, bár a sláger szó nagyképűen hangzik ebben a műfajban. Ilyen Vozári Dezső Chanson és Tompa Mihály A gólyához című verse, ezeket bárhol játsszuk, énekli a közönség. Az utóbbi az első megzenésítésünk. Én hoztam a dallamot, és Zsolt találta meg hozzá a verset, tehát nem is a költemény ihlette a zenét.
Számomra meglepő, hogy a Kor-Zár eddig nem tudta igazán megvetni a lábát Magyarországon. Pedig a zenétek – itt vitába szállnék veletek – nem feltétlenül rétegzene.
Zsolt: Ez a profi menedzselés hiányával magyarázható. Így nehéz bekerülni a megfelelő helyekre.
Attila: A mi zenénk nem tömegigényt kielégítő produkció, anyagilag nem olyan értékes, ami egy menedzsert motiválna. A bevételeinkből nem is futná komoly szakemberre. Van egy segítőnk, pályázatokat ír. Olykor fellépéseket is intéz, de a koncerteket főleg én szervezem. Amúgy koncertjeink jelentős része Magyarországon van. De ez nem azt jelenti, hogy sok a magyarországi fellépésünk, hanem azt, hogy kevés a szlovákiai.
Attila, korábban rendhagyó irodalomórával jártad az iskolákat. Ez még működik?
Attila: Most már nem egyedül járok, hanem Madarász Andrással, aki nagyon sokoldalú zenész. Szépen kiszínezi a műsort, a diákok csodálkoznak is, hogy egy muzsikus mi mindenre képes. Mindig van aktuális összeállításunk, most március 15-re és a költészet napjára készülünk.
Zsolt: A Kor-Zár hasonlóban nem gondolkodhat, arra hét ember már sok, és azért is kivitelezhetetlen, mivel néhányunknak polgári foglalkozása is van.
Legközelebbi terveitek?
Attila: Koncertezünk, népszerűsítjük az új CD-t. Lemezbemutató turné is lesz, nyáron pedig néhány fesztiválfellépés vár ránk.
Zsolt: Évek óta tervezünk egy karácsonyi lemezt, a következő nagy valószínűséggel az lesz. Ha idén nem, jövőre biztosan. (Új Szó)
2012. 02. 17. 10:49
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..