Interjúk
Skyland – “Csak a zene, ami kábít!”
Mostanában sokszor hallunk hírt a Skyland házatájáról, ezért is beszélgettünk Sutával, hogy mi ez a pörgés, és mit hoz a jövő.
- Nemrég a “Kelj fel” és “A hegyeken túl” c. Skyland-nótáktól voltak hangosak a klubok. Ezután egy évnyi szünet következett a csapat életében. Mi indokolta ezt a szünetet?
Igazából nem juttot idő magamra, vagyis a Skylandre, mivel videoklipeket is készítünk, és elég sok megbízásunk volt. Tavaly ezért sajnos a Skyland dolgai egyre csak tolódtak, addig-addig, hogy közben eltelt egy év. Ám a lényeg az, hogy sikerült újra egy olyan zenével és videoklippel megjelennünk, ami igen nagy sikernek örvend hazánkban. Remélem, minél többet találkozhatunk a közönséggel, és a diszkókban ugyanaz a feeling fogad majd mint az "Érezd a ritmust" idejében. A vártnál is jobb fogadtatás azt sugallja, hogy idén nyáron az üdülés elmarad, ehelyett bejárjuk az egész országot és a környező határon túli magyarokkal is bulizhatunk párszor…
- A visszatérés remekül sikerült, hisz a "Mindenki itt van" címmel megjelent dalotok a magyar zenecsatornán a legtöbbet játszott felvételek közé tartozik hetek óta. “Tekerd fel a hengerőt, hé most! Idevárunk minden nagymenőt! Mindenki itt van, aki számít! Csak a zene, csak a zene, ami kábít!” A dalszöveg alapján: a SKYLAND fellép a drogok ellen - jól értelmezem?
Sokan azt mondják, hogy az effajta zenéknek nincs semmi mondanivalója, ami ebben az esetben nem igaz, hiszen a mostani "jelmondat" épp arra utal, hogy ha mindenki ott van a bulikon, aki számít, legyen az barát, barátnő, haver, jó fej arc… akkor már tényleg csak a zene és CSAKIS A ZENE KÁBÍTSON! Na jó, némi pezsgő vagy egy-két pohár whisky belefér, de fő a mértéktartás!
- Manapság egy zenekarnál fontos célkitűzés, hogy képes legyen élőben játszani. Megvalósítható-e ez az elvárás a house stílusnál, illetve a Skylandnél?
A Skyland zenéje kimondottan olyan műfaj, amit eredeti hangszerelésben képtelenség élőben előadni, mivel alapvető követelménye a hibátlan, óramű pontosságú ritmika, amit csak kompjúter segítségével lehet megvalósítani. Tehát ha mindezt manuálisan próbálnám lejátszani, az egyik legfontosabb momentum tűnne el: a dallamok, dobok "feszes" ritmikája... és akkor tuti, hogy senki sem "érezné a ritmust! De azért persze kíváncsi lennék egy akusztikus feldolgozásra mondjuk a “Mindenki itt van” c. nótámból…
- A magyar zenekarok jelentős része a nemzetközi karrierre vágyik. Látsz-e arra reális esélyt, hogy ez éppen a Skylandnél következhet be?
Erőlködni semmiképp nem szeretnék, viszont reális esély mutatkozik mostanában a külföldi megjelenésekkel kapcsolatban. Meglátjuk, mit hoz a jövő…
- A zene mellett videoklip-készítéssel foglalkoztok. Milyen jelentősége van egy csapat sikere szempontjából egy jó sikerült videoklipnek?
Véleményem szerint ma már legalább olyan fontos (ha nem fontosabb) egy színvonalas vidoklip, mint az a zene, amihez készül. Megpróbáljuk a legtöbbet kihozni magunkból ilyen téren is, és szerencsére az általunk készített videoklipeknek igen jó a szakmai viszhangja.
- A videoklip-készítésről... Hogyan zajlik és milyen lépésekből áll ez?
Összeülönk az adott együttessel/menedzserrel, és mindenki elmondja az ötleteit. Ezután készül egy forgatókönyv vagy szinopszis, amit szintén átrágunk a csapattal még egyszer a forgatás előtt . Általában egy-két nap alatt felveszünk mindent a forgatókönyv alapján, de olyan is volt már, hogy forgatás közben jöttek újabb ötletek, ami plusz megdobja a forgatás hangulatát és a végeredményt is. Ezek után jön a vágás, amire mi legalább egy hetet szánunk, és alaposan kidolgozunk minden apró momentumot, snittet, és persze ekkor is jönnek az újabb és újabb ötletek. Mindennek a végeredménye egy jól "komponált" videoklip. Ezek után jön az utómunka fázisa, ahol a megvágott klip színvilágát alakítjuk ki, esetleg speciális effektekkel egészítjük ki "kisfilmünket". Valójában ebben a fázisban kapja meg a klip a végleges hangulatát.
- Röviden beszélj arról, hogy milyen költségei vannak egy lemez elkészítésének? Milyen lépésekből áll ez a folyamat? Valóban több millió forintnyi tőke szükséges ahhoz, hogy egy csapat kiadjon egy lemezt? Milyen nehézségekkel jár ez?
Ez eléggé összetett dolog: kezdődik mindez a kiadóval kötött szerződés feltételeinél. Általában a kiadó állja a stúdióköltségeket, ami nagyon változó, de már az magában lehet több millió forintos tétel is, főleg akusztikus zenei felvételeknél. Aztán jön hozzá az albumborító-tervezés költsége, és a CD/kazetta legyártatása. Ez is lehet akár milliós tétel, bár mostanában inkább egyszerre csak kisebb darabszámot gyártatnak le a kiadók, aztán ha sikeres az album, utángyártatják folyamatosan. Nos itt elértünk oda, hogy boltokba került az album. Ez akármilyen nagy dolognak is számít egy zenekar életében, önmagában még édeskevés. A másik fele a költségvetésnek a reklám és promóciós tevékenység, ami manapság nélkülözhetetlen, akármilyen jó az adott zene. Itt lép be a képbe a videoklip szerepe a zenekar promotálásában (lásd fentebb). Egy igazán igényes klip manapság már alapvetően filmszalagra forog ami szintén egynéhány milla, amit megintcsak a kiadó vállal be (általában). Természetesen a legtöbb hazai formációnak még videora forgatják a klipjeit, mivel az jóval költségkímélőbb, mint a film nyersanyag, így a videora készült klip költségvetése jóval egymillió forint alatt is kivitelezthető. Persze mindemellet megfelelő kreatív háttérmunka és szakmai hozzáértés is szükséges, hogy valóban sikeres és hosszú távon is életképes maradjon a produkció.
2003. 05. 30.
További Skyland cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..