Lemezajánlók
Deák Bill Gyula: 40 év blues /DVD/ (Sony Music)
Kár számolgatni, és a zenei műfajból messzemenő következtetéseket levonni: ez bizony nem nyugdíjas buli. Bill kapitány 62 évesen olyan műsort nyom, hogy az embernek csak úgy koppan az álla a földön. Dirty blues, blues rock, rhythm’n’blues – mindegy a fekete torkú kőbányai díszpolgárnak, másfél óra alatt megmutatja, miért tartják élő legendának.
Deák Bill Gyula a legfeketébb hangú fehér énekes, akit valaha is hallottam – mondta bármiféle kollegiális túlzás nélkül a Grammy Életműdíjas Chuck Berry. Bill kapitány pedig, akár egy nemes bor: az évek múlásával egyre jobb és jobb.
Jól bizonyítja ezt legújabb koncert-DVD-je, a 40 év blues, melyet 2010. november 19-én, komoly tömeg előtt rögzítettek a SYMA csarnokban.
Annak ellenére ugyanis, hogy Bill 2001 után hosszú évekig nem készített új nagylemezt, a 2008-as Hatvan csapás című „visszatérő” albuma platina-, a 2009-es A király meséi pedig aranylemez lett. Nem meglepő módon ezekről is bőven válogatott a másfél órás koncertre, ahol a Rossz vér, a Bill kapitány blues cirkusza, a Bort, bluest, békességet című szólólemezeiről, egy sokáig betiltott Deák Blues Band albumról, illetve az első magyar rockoperából került ki a koncertrepertoárt alkotó 18 szerzemény.
A király meséivel kísért, 4:3-as képarányú, állóképes menüben a koncertfilm elindítása mellett dalválasztás, illetve extrák – interjú, fotógaléria, aranylemez-átadás – közül lehet választani. Sajnos hangbeállítás opció nincs, mivel csak sztereóban szól a cucc, pedig egy 5.1-es térhatású keverést elbírt volna az anyag, ahogy a dalszöveg-feliratozási lehetőség is nagyon hiányzik. A borító 16:9-es képet említ, ám ez nem anamorf, hanem letterbox szélesvásznú kép (ez a koncertfilmre, az interjúra és az aranylemez-átadásra is érvényes), vagyis szélesképernyős tévéknél csak zoomolással, tehát a felbontás romlása árán lehet kitölteni a képet. Az így kapott látvány hagyományos tévéknél megfelelő távolságból nézve elfogadható, de Full HD-s képmegjelenítőknél pixelesedő képet eredményezhet.
A technikai kitérő után essék szó a koncertanyagról! Kifejezetten feszesre vágott, üresjáratoktól alaposan megtisztított anyagot kapunk. Míg a SYMA csarnok a közönségre négy LED sávból álló látványelemmel feldobott színpadkép várt, addig az operatőrök és a vágó kellően mozgalmassá, dinamikussá varázsolták a koncertfilmet.
Kőbánya díszpolgára 62 évesen, fél lábbal, néhány vendégművésszel és egy sor fiatal zenésszel – köztük a 23 éves Fejér Simon gitárossal – másfél órán keresztül ontja a friss, illetve örökbecsű dalokat, s teszi ezt olyan energiával és természetességgel, amivel könnyedén meghazudtolja a korát. A műsor elsősorban azoknak okoz kellemes meglepetést, akik a blues-t a legbánatosabb zenei műfajnak gondolják. Bill kapitány ugyanis előszeretettel nyom dirty blues-t, rhythm’n’blues-t és blues-rockot, s alig egy-két lassabb darab kap csak helyet a műsorban.
A piszkosul jól válogatott nóták sorát a Hatvan csapás című platinalemezen megtalálható, dögös Országút előttem nyitja meg, majd a legutóbbi sorlemez címadója, a DVD-menü alatt is hallható A király meséi diktálja a tempót, s fokozza a hangulatot. Majd a titkos lány, egy friss és fájdalmasan szép blues-sláger következik. A vastapssal jutalmazott remeket a telitalálatos refrénű Hol az ég? váltja.
A ’84-ben megjelent első Bill-szólólemezről az örökbecsű Felszarvazottak balladája mellett a címadó Rossz vér is gazdagítja a műsort, a két dal között pedig a 12 éven át betiltott Kopaszkutya című Hobo Blues Band lemezről ismert Hosszúlábú asszony terpeszkedik – az eredetileg alig háromperces mű kilencpercessé bővített változatban csendül fel.
A 18 szerzeményt felvonultató est gerincét a platinalemezzé vált Hatvan csapás című album adja, nem kevesebb, mint hét szerzemény csendül fel róla, többek közt a nyitó- és az egyik ráadásdal is, míg a koncert közepén a Bill életét összegző Hatvan csapás, jelenlegi vágyait szavakba öntő Kéne egy üveg bor, és a múltról a jelen tükrében elmélkedő A nagy generáció temetésére című dolgozatok alkotnak egyfajta blokkot.
A múlt, az elhunyt példaképek és barátok többször megjelennek a dalokban, dalszövegekben. A Zöld csillaggal annak szerzője, Radics Béla előtt tiszteleg Bill kapitány, illetve az est első vendége, Balázs Fecó. A Bill kapitány imájában egyenesen sorjáznak a nevek Orszáczky Jackie-től Bencsik Samun át Puskás Öcsiig, Latabár Kálmánig és Alfonzóig, míg a ráadásban hallható A zöld, a bíbor és a fekete eredetileg Radics Béla emlékére született, de azóta a P. Mobil-os és P. Box-os Cserháti Istvánnak és Tunyogi Péternek (P. Mobil, Tunyogi Rock Band) is emléket állít.
A Bill kapitány blues cirkuszát a melankolikus Üvöltsön a szél és az energikus Bill kapitány blues képviseli. A színpadon három tétel erejéig fuvolájával vendégeskedő dalszövegíró-producer, Koltay Gergelyt egy egész csapat váltja: Hobo és Póka Egon a Hobo Blues Bandből, a Beatricéből és a Bikiniből ismert Hirtleman Bertalan, valamint a Póka Egon Experience-ben is játszó Tornóczky Ferenc. A nagy váltás nagy opust hoz: a Kopaszkutya című Szomjas György-mozi címadóját. (Egyedül e dal előtt érződik némi üresjárat a koncertfilmben, s itt kissé suta a vágás is, hiszen Hobo felkonferálása és színpadra lépése után a többiek bevonulása/bemutatása nem látható/hallható.)
Apropó mozi: az első magyar rockopera, az István, a király a filmvásznon is tarolt, melyben Tordát, a Sámánt Bill formálta meg, s Áldozatunk fogadjátok című dalát a mostani koncertműsorába is sikerrel átmentette az élő legenda, igaz, itt már érződik kissé a 62 esztendős művész kora, aki a szűkebb szülőhazája ihlette nótával, a Kőbánya blues-zal búcsúzik a nagyérdeműtől.
A 88 perces koncertfilm mellé extrákat is kapunk. A feszes anyagból kimaradt, de a ráadások között megtalálható az est során megejtett aranylemez-átadás, ahol a lemezkiadó képviselője, Földes Zoltán gratulál Bill kapitánynak és Koltay Gergely szövegíró-producernek A király meséi című album sikerhez. A kétperces közjátéknál 26 másodperccel hosszabb az a zenés fotógaléria, melyben Deák Bill Gyula archívumából előkerült 33 fénykép látható.
Az extrák csúcsa azonban a 18 perces, képekkel, koncertfilm-részletekkel megspékelt interjú, melyben őszintén mesél az énekes pályafutása kezdetéről, az őskorról, a siker felé vezető rögös útról és egy kicsit a jövőről is. Nem titkolja lába elvesztésének történetét, amivel gyerekkori álma foszlott szét, Bill mesél az énekléshez vezető út megtalálásáról, a titkon befogott rádiókon hallgatott kinti előadók hatásáról. Nem tagadja, a jól előadott blues-hoz elengedhetetlen a nélkülözés, az, hogy az embert megpróbálja az élet. Mesél a Hobo Blues Bandbe való bekerüléséről, és finoman érinti az onnan történt kikerülését is. Szóba kerül a hazai és nemzetközi nagyokkal tarkított pálya, Chuck Berry vallomása, a szólókarrier és a jövőbeli tervek is.
Deák Bill Gyula: 40 év blues című DVD-je veszélyes anyag: intenzív, magával ragadó, őszinte, zseniális és sokkal pörgőbb, mint amit az emberek többsége a blues szó hallatán várna. A régi rajongók joggal örülhetnek, a kiadványnak esélyt adók pedig nagy valószínűséggel rövid időn belül személyesen is ott ugrálnak majd egy Bill-bulin. Jó szelet, jó egészséget kapitány! És köszönet!
Tracklista:
1. Országút előttem – Hatvan csapás
2. A király meséi – A király meséi
3. A titkos lány
4. Hol az ég?
5. Felszarvazottak balladája
6. Hosszúlábú asszony
7. Rossz vér
8. Hatvan csapás
9. Kéne egy üveg bor
10. A nagy generáció temetésére
11. Zöld csillag (Közreműködik: Balázs Fecó)
12. Bill kapitány imája (Közreműködik: Koltay Gergely)
13. Üvöltsön a szél (Közreműködik: Koltay Gergely)
14. Bill kapitány blues (Közreműködik: Koltay Gergely)
15. Kopaszkutya (Közreműködik: Hobo, Póka Egon, Hirleman Bertalan, Tornóczky Ferenc)
16. Áldozatunk fogadjátok
17. A zöld, a bíbor és a fekete
18. Kőbánya blues
+
Extrák:
40 év blues – interjú
33 archív képből álló fotógaléria
A király meséi – aranylemez-átadás
2011. 09. 06. 22:35
További Deák Bill Gyula cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..