Lemezajánlók
Compact Disco: // (CLS Music)
Mivel három a magyar igazság, harmadszor rovom fel Walkó Csabának a megasztáros kiruccanását. A Compact Disco esetében amúgy is ki kell hangsúlyozni a magyar eredetet, az a hallgató, aki először találkozik az együttessel, a zenéről nem tudja beazonosítani. Az énekest a ballépésével szembesítettem korábbi zenekara, a Brownfield egyetlen nagylemeze és a Compact Disco első albuma kapcsán, s most újra megteszem, de ígérem, utoljára. Muszáj kitérnem rá, érzékeltetni akarom az ellentétet.
A laikusoknak úgy tűnhet, hogy manapság, amikor bárkinek lehet nagylemeze, a magyar zenei élet élmezőnyébe is könnyebb bejutni, de ez nincs így. Csaba is arra kényszerült, hogy a tehetségkutató tévéműsorban mutassa meg magát. A Megasztár pozitívumai és negatívumai nálam nagyjából egálban vannak (a gyakoriságával van a legnagyobb bajom, így örültem, hogy idén elmarad), de Csabánál a negatívumok kerekedtek volna felül, ő nem univerzális előadó, akinek a rock ugyanolyan jól állna, mint a fő stílusai, a funk és a diszkó. Habár ezt nem jelenthetem ki százszázalékos bizonyossággal, erről nem adott tanúbizonyságot, a döntő kapujában ugyanis elvérzett. Az ítészek vigaszágra küldték, azt hitték, látva a tehetségét, kisugárzását, hogy a közönségtől bizalmat kap, a buzgó tinilányok szavazataira is számíthat a sármos fiatalember. De nem jött össze. Már akkor – ismerve a Brownfield albumát – kijelentettem, hogy ez nem baj, s azóta erősödött a véleményem. Csaba csak látszólag vesztese a Megasztárnak.
Azt ugyan nem tudtuk meg, hogy milyen volna a szólólemeze – ha bejut a döntőbe, legalább egy lenne neki. A műsorból fakadó kötöttségek miatt olyan izgalmas, jól felépített, ám rétegzenei albumot bizonyára nem készíthetett volna, mint amilyet a Brownfield együttesével adott ki még a megasztáros szereplés előtt, 2004-ben. Az Éljen a szex! című CD különböző stíluselemekkel megtűzdelt funkos dalokat vonultat fel. Ha bekerült volna a döntőbe, egy más pályát fut be – ideig-óráig biztos sikeresebbet –, s akkor talán Compact Disco sem volna.
A történet még 2005-ben indult: Lotfi Behnam megkérte Csabát, hogy énekelje fel elektrozenei duója, a Collins & Behnam részére Adamski 1990-es Killer című slágerét. (Adamskinek, mint tudjuk, az akkor még ismeretlen Seal énekelte fel a dalt.) Aztán folytatás lett belőle. A Compact Discót Behnam és Csaba mellett a Toy Divisionből és a Brownfieldből ismert, billentyűs hangszereken játszó Pál Gábor alapította 2008-ban. A trióhoz tavaly ősszel csatlakozott a koncerteken már korábban is zenélő, szintén brownfieldes Sándor Attila basszusgitáros.
A zenekar első, 2009 decemberében megjelent Stereoid című nagylemeze tíz angol nyelvű szerzeményt vonultat fel, valamint a slágerré vált I’m in Love Tits & Clits remixét. A retrós, elektronikus tánczene az undergroundból és a mainstreamből is merít inspirációt. A fülbemászó, populáris zeneszámokat kellemes szintidallamok, remek groove-ok és slágeres vokálok jellemzik. Az album hallgatása során tucatnyi együttes és előadó is eszünkbe juthat: a Without You a Depeche Mode repertoárjában is vezető helyen szerepelne, de George Michaeltől a Frankie Goes to Hollywoodon át az Everything but the Girlig többen bevillanhatnak.
A kvartett szerint a második nagylemez érettebb, a hangzás letisztultabb, kifinomultabb, egységesebb. Valóban. A tízdalos CD – akárcsak az első – javarészt a múltból táplálkozik, a zenei élet máig meghatározó szereplőitől merít inspirációt, többek közt a Depeche Mode-tól, a New Ordertől, a Daft Punktól, a Kraftwerktől, még a giccsbe csúszó romantika is jelen van, ami leginkább az első két zenekarra jellemző. A slágeres dallamok friss, előremutató hangszerelésben csendülnek fel. Az összes zeneszámot Behnam, Gábor és Csaba komponálta, az elsőként slágerré vált Feel the Rain szövegének megírásában Győrik Georgina volt a segítségükre. Csaba éneke is fejlődött, bátrabban, jobban kiengedi a finom hangját. Az album negatívuma az egysíkúsága, túlságosan tiszta, mentes a valódi érzelmektől. Ennek tudható be, hogy első meghallgatásra nem tartalmaz kimagasló szerzeményeket, bár mélypontokat sem. A CD önmagában egyébként nem sikerorientált, otthoni hallgatásra kevésbé alkalmas, a dalok elsősorban klubkörnyezetben érvényesülnek, és külön-külön, nem pedig együtt.
A stílus kedvelői persze tökéletesen elégedettek lehetnek a végeredménnyel. De nem csak a magyar zenekedvelők lehetnek elégedettek, a Compact Disco a két nagylemezével az egész világot megcélozhatja, sőt már meg is tette, a nemzetközi vizeken is egyre ismertebb. Csaba angol kiejtése is rendben van. Ráadásul a szövegek angolosak, még a közhelyekben is, nem találhatók bennük magyar utalások.
A Compact Disco felrúgott egy korábbi szabályt, ami örömteli dolog, a magyar rádiózás fejlődését mutatja. Ehhez persze nagyban hozzájárult az idő, a szabályt ugyanis első menetben az idő írta át. Az MR2-Petőfi Rádió zenei állomás megjelenése előtt lehetetlenség volt a magyar rádiókba magyar zenészként angol nyelvű dalokkal bekerülni. A kvartett Feel the Rain című szerzeménye befért szinte az összes rádió kínálatába. Nincs még egy ilyen formáció.
Minden esély adott arra, hogy a jövő még csodásabb legyen, s akkor nyilvánvalóvá válik, Csaba megasztáros „kudarca” azért volt megírva, hogy a Compact Discóval kiteljesedhessen a pályafutása. Ez az út már most jóval izgalmasabb, mint egy tiszavirág-életű szólókarrier. (Új Szó – Szalon)
2011. 09. 27. 21:11
További Compact Disco cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..