Lemezajánlók
Ákos: Arénakoncert 2011 /2DVD/ (FalconMedia)
Május 14-én ismét megtöltötte a Papp László Sportarénát Ákos rajongótábora – a teljes est kép- és hanganyagát tartalmazó, extrákkal megfejelt koncertkiadvány nem csak azoknak szerezhet örömet, akik nem jutottak be, de a nézőtéren tombolók számára is megismételheti az ünnepet.
Ákos és Janicsák Veca: Érintő
A teljes koncertet szeretnéd viszontlátni? Rendben. Tűéles, valós szélesvásznú képre vágysz? Oké. Nem elég a sztereó hang, Dolby Digital 5.1-es és DTS 5.1-es térhatást is akarsz? Legyen! Együtt énekelnél Ákossal, amihez jól jönnének a feliratozható dalszövegek? Megbeszéltük. A videóklipekről és az idei videónapló-felvételekről sem szívesen mondanál le? Nem is kell! Ákos 10. DVD-je, az Arénakoncert 2011 mindezekkel bír.
A kétkorongos kiadvány első lemeze azonnal a menüvel indít, melynek Beállítások menüpontjában nem csak a Dolby Sztereó, Dolby Digital 5.1-es és DTS 5.1-es hangnorma közül választhatunk, de (a borítón fel sem tüntetett) feliratot is kérhetünk – utóbbi nem csupán az összekötőszövegekre korlátozódik, az összes dalszöveget megkapjuk, így nem kell kívülről fújnunk azokat ahhoz, hogy együtt énekelhessünk Ákossal.
A dallistát lehetőség szerint ne nézzük meg, hagyjuk, hogy a zseniálisan újrahangszerelt tételek felismerése, illetve egy-egy jól kitalált felkonferálás, valamint ügyes összeillesztés hatásos meglepetése örömöt szerezzenek! Hasonlóan fontos, hogy a tévé és a tévénéző alkalmatosság közötti területről tegyünk mindent félre, hangoljuk az erősítőt koncertfokozatra, sötétítsünk be teljesen, dőljünk hátra (az egy helyben ülés úgy se megy majd sokáig) és indulhat a műsor!
Fekete-fehér, elmosódottan villódzó, légierő-kameraképek váltják egymást a színpad hátterében kifeszített hatalmas vásznon, mely előtt szintén szürkeárnyalatosan rajzolódik ki a tömeg. Aggodalomra semmi ok: e képi megoldás csak a Nyitány kétharmadára korlátozódik, s még fel sem csendül A katona imája első taktusa, amikor tűéles és nagyszerű színekben pompázó látvány tölti be a képernyőt. A 22 HD kamerával rögzített kétórás műsor 30 tételes repertoárjában Ákos összes magyar nyelvű stúdiólemeze megidézésre kerül.
Csúcstechnika képben és hangban: a látvány már-már plasztikus, a hangkulissza nem csak tiszta, dinamikus, de tökéletesen is pozicionált: Ákos és zenekara abszolút a topon, mindezek ellenére a koncertfilm mégsem rántja magával annyira a nézőt, amennyire lehetne.
A koncertfilm műfajának lényege, hogy – a játékfilmmel ellentétben – a látvány szolgálja a zenét, és nem fordítva. Ákosék olyan csinnadrattával indítanak, hogy csuda, a vágás intenzitása, a nézőszögek és a kreatív kameramozgások azonban ahelyett, hogy mindezt fokoznák, inkább beidegződött rutinnal tálalják, s inkább visszafogják a lendületet. Sokáig úgy tűnik, elsősorban a lírai tételeknél van összhangban a látvány a zenével, de aztán az utolsó fél órára, no meg A sámán szól alatt mintha összeszedettebbé válna a produkció, s ha bátortalanul is ábrázolva, de fel-feltűnnek a rajongók is. (Nem szégyen megmutatni a telt házat!)
Ákos grandiózus színpadképpel és különleges látványelemekkel készült, de ezekből szinte semmi nem érzékelhető, a közelikkel tarkított beállítások pedig sok esetben kifejezetten klubkoncert-hangulatúak. Egy élő közvetítés felvétele adhatna némi mentséget, ám ebben az esetben több hónap állt rendelkezésre idő a koncertfilm utómunkáira.
Mindezekkel együtt dicséret jár azért, hogy az operatőrök véletlenül sem tűnnek fel a képen, s vannak ügyesen elkapott pillanatok. Ilyen többek közt az Óda alatt intimen megörökített nézőtéri csók, az Ideális popsztár alatt a csápolók körében a kifutón bemutatott főhős, Samu beintése Bánfalvi Sanyinak a Monumentum kiállásánál, vagy amikor a basszista lefogja a dobos cintányérját, de A sámán szól közben is vicces, ahogy Szakos Krisztián és Kékkői Zalán egymás gitárját piszkálja…
Félreértés ne essék, alapvetően nincs hiba a filmezéssel, más produkcióhoz tökéletesen megfelelne, de itt nem adja vissza a látvány azt a durranást, amit a jelenlévők megtapasztalhattak, vagy pusztán csak a zenét hallgatva érzékel az ember.
A valós szélesvásznú kép szabályosan leugrik a tévéről, a tömörítésre sem lehet panasz: a bitráta másodperenként átlagosan 7 mbit, de nem ritkán a 9-et is eléri, így nagyon nagyképernyős tévén is jól mutat! (Feltehetően ennek érdekében került az alig 45 perces ráadástartalom külön korongra.) A hangsávok között Dolby Digital sztereó és Dolby Digital 5.1 mellett – e sorok szerzőjének ismeretei szerint – továbbra is csak Ákosnál található DTS 5.1-es hangsáv, mely a megfelelő hangrendszerrel rendelkezők számára az egyik legjobb választás. Jó pont jár a dalfeliratokért is.
S ha már szó esett az extralemezről, lássuk, mit tud! A katona imája című album kapcsán forgatott négy videóklip anamorfikus képpel és háromféle hangnormával szerepel, melyek eddig, ha nem is egyszerre, de felkerültek A Szindbád turné 2010 koncert-DVD-re, illetve a Szindbád dala és az Utazó című DualDisc-ekre is. Utóbbin szintén megtalálható a 2011-es négy Videónapló három bejegyzése, így akiknek e kiadványok megvannak, azoknak csak a Szabadon választott talajgyakorlat című videónapló-bejegyzés az igazi újdonság a ráadások között. (A többiek viszont örülhetnek az eddig csupán a youtube-on elérhető tartalomnak, különösen a háromféle hangnormájú, igényesen fényképezett és beállított klipekért.)
Apropó Szabadon választott talajgyakorlat! E bő hat perces filmecske rendeltetett a koncert kulisszáinak bemutatására, ami baromi kevés. Szó eshetett volna többek közt a repertoár összeállításáról, az újrahangszerelésekről, Janicsák Veca vendégszerepléséről és a színpadkép megálmodásáról is, ám mindezek sajnos kimaradtak.
Nehéz összegezni, mert a serpenyő mindkét oldalára bőven jutott említésre méltó. Dicséret a teljes koncertért, a ritkaságokból, örök slágerekből és tekintélyes mennyiségű új dalokból összeállított 30 tételért, és azok kitűnő hangzásáért (külön gratuláció a Janicsák Veca-duetthez!), a bámulatosan szép képminőségért, színekért és a valós szélesvásznú képért, no meg a négy, szintén valós szélesvásznú, pazar képű és hangú klipért. Ugyanakkor fájó, hogy a koncertfilmen inkább a rutin, mint a kihívásnak való megfelelés vágya érezhető, mely inkább visszafogja, mintsem kiteljesíti, felfokozza a feledhetetlen est magával ragadó lendületét, energiáját. Az extrák mennyisége is lehetett volna több, különösen hiányzik egy, a koncert hátterével, a dallista összeállításával és egyéb kulisszatitkokról mesélő combos anyag (a hatperces videónapló-bejegyzés inkább csak kedvcsináló). Fájó szívvel: négyes fölé.
Tracklista:
1. DVD
1. Nyitány
2. A katona imája
3. Monumentum
4. Ideális popsztár
5. Minden most kezdődik el
6. Alig hitted
7. Indiántánc
8. Óda
9. Szabadíts fel
10. Játékharc
11. A fénybe nézz
12. A sámán szól
13. Láss bennem mást
14. Nézz szembe vele
15. Utazó
16. Főleg régen
17. Kéz a tarkón
18. Tabula rasa
19. Adj hitet
20. Szindbád dala
21. Érintő (duett Janicsák Vecával)
22 Tanulékony szörnyeteg
23. Keresem az utam
24. Új törvény
25. Szeress így
26. Kihalt minden
27. Majom a ketrecben
28. Ölelj meg újra
29. Az utolsó hangos dal
30. Adjon Isten…
2. DVD
Videoklipek:
Szindbád dala
A fénybe nézz
Szeress így
Utazó
+
Videónapló:
NAMM Show
Kilóg a Minogue
Gulliver Lilliputban
Szabadon választott talajgyakorlat
2011. 10. 24. 11:22
További Ákos cikkek
Linkajánló
- Ákos képek, bibliográfia és diszkográfia
- Ákos (http://www.akos.hu/)
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..