Lemezajánlók
MÁSSALhangzók: Egy perc… (szerzői kiadás)
A CD először is gondolkodásra késztet. Miközben a mai napig előszeretettel használjuk a popzene kifejezést, a stílus önmagában már jó ideje a zeneipar perifériáján van. A szó hagyományos értelmében vett popzenei újdonságot ritkán hallunk. A popot különböző stíluselemekkel vegyítjük, s a végeredmény már nem pop.
A bemutatandó, Egy perc… című nagylemez sem színtiszta pop, de ez a legpoposabb album az elmúlt időszak magyar terméséből. Egyszerű, mégis sokszínű. Ettől a rádiós zenei szerkesztők, úgy látszik, elszoktak már – s velük együtt sajnos a hallgatók is –, a CD rádiós jelenlétért ordító tizenegy szerzeménye közül csupán a Czutor Zoltán által énekelt Pitypang ért el számottevő sugárzást, főleg a Petőfi rádióban. Én is ott hallottam először. Zoli jellegzetes hangját pillanatok alatt felismertem, és kis idő után az is nyilvánvalóvá vált, hogy a Pitypang nem Belmondo-dal. Czutoros ugyan, de csak annyira, amennyire kell.
A MÁSSALhangzók névnek semmi köze a betűkhöz, azt jelzi, hogy a zeneszámokat külső szereplők éneklik. A duót Szabó Dzsó szövegíró és Vida József zeneszerző alkotja. Nem szeretik, ha formációjukat zenekarnak nevezik. Meglátásuk szerint nagylemezt manapság lemezlovas, vagy produceri háttérrel működő zenekari formáció, esetleg klasszikus felállású zenekar készít – általában nem ők a dalszerzők, azok a háttérben maradnak. Esetükben a fordítottja történt. Két szerző lépett elő azzal a céllal, hogy teljes zenei anyagban adjon tanúbizonyságot szerzői képességeiről. Az Egy perc… tehát szerzői lemez, a MÁSSALhangzók pedig szerzői zenei projekt.
A történet levelezgetéssel indult, Dzsó kereste meg Józsefet e-mailben egy internetes dalverseny kapcsán. Először eszmét, aztán szöveget, zenét cseréltek. A közös munka lépcsőzetes volt, saját erőből, teljes alkotói szabadság mellett. Rájöttek, a szerzeményeiknek formája, arca, némelyiknek személyisége is van, és úgy döntöttek, profi előadókat kérnek fel, hogy elénekeljék azokat. Elkezdtek tehát – kezdetben kevesebb, később egyre több sikerrel – „kilincselni”. Néhány ismert előadó stílusbeli és egyéb kifogásokkal indokolva visszautasította a felkérést, de a végeredmény, a verbuvált énekesi gárda még így is minden képzeletüket felülmúlta. A CD-n szereplő legtöbb előadó a példaképük, aki meg életkorából fakadóan nem, azt a tehetségéért tartják nagyra.
Az Egy perc… című album dalait nyolc énekes: Szirtes Edina Mókus (Fabula Rasa), Czutor Ignác (Singer Street), Czutor Zoltán (Belmondo), Kálmán Tamás (Kánaán, Future Plant), Lovasi András (Kiscsillag), Mészáros Tamás (Fool Moon, Spencer Hill Magic Band), Szolnoki Péter (Bon-Bon) és Takáts Tamás (Takáts Tamás Dirty Blues Band) adja elő, némelyikük hangszert is ragadott. Elsősorban a szerzőpáros munkáját dicséri, hogy mindegyik zeneszámnak olyan atmoszférája van, aminek kapcsán többé-kevésbé kakukktojások volnának az énekesek saját, eredeti munkásságában. Czutor Zoltán két felvételt énekel, az említett Pitypang mellett a Hamis címűt, amelynek szövege korlenyomat, társadalomkritikát fogalmaz meg. Kálmán Tamás három dal előadója. A szerzemények többsége annyira populáris, hogy már egyszeri meghallgatás után befészkeli magát az emlékezetünkbe, közben a zene igényesen hangszerelt, a szöveg erős tartalmi töltésű, sok esetben gondolkodásra késztető. A nagylemezen még Kecskeméti Sándor (basszusgitár), Molnár Gábor (szaxofon, trombita) és Zoltai György (szájharmonika) működik közre.
Bosszantó, hogy ezek a dalok nem vagy alig kapnak publicitást, pedig az egyre bonyolódó és telítődő zenei életünkben annyira vágyunk popzenére, mint még soha. Igaz, csak a lelkünk mélyén, valójában nem is tudatosítjuk. De aki meghallgatja az Egy perc… című CD-t, az biztos ráébred erre. (Új Szó – Szalon)
2012. 08. 19. 14:13
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..