Lemezajánlók
Queen: Made In Heaven – 2011 Digital Remaster (Universal)
Veled, uram, de nélküled – idézhető az István, a király című rockopera zárómondata a Queen legutolsó sorlemeze kapcsán. A Freddie halála után négy évvel megjelent korongon kiadatlan, illetve „újrahasznosított” felvételek sorakoznak a mester énekével. A csodálatos nagylemez az újramaszterizálásnak köszönhetően még az eredeti, 1995-ös kiadásnál is lélegzetelállítóbban szól.
Hátborzongató lehetett annak idején a Made In Heavent hallgatni, tudván, hogy az új vagy újraértelmezett dalokat az a Freddie Mercury énekli – nem is akárhogyan! –, aki akkor már négy éve nem élt. Úgy tartják, a frontember egyik utolsó kívánságainak egyike volt, hogy ez az anyag halála után mindenképpen jelenjen meg. Kétségtelen, hogy egy mikrofonbálvány halála után megugrik a lemezei iránti érdeklődés, s ez is közrejátszhatott abban, hogy a Made In Heaven számos országban platinalemez lett, mi több, az Egyesült Királyságban a legjobban fogyó Queen-sorlemezzé vált, ugyanakkor nem elhanyagolható tény, hogy a lemez dalai egytől-egyig kiválóak.
Kész, és félkész dalok, a bandatagok szólókarrierjei során született kincsek újraértelmezései alkotják a Made In Heavent, melynek stúdiómunkálatain évekig dolgozott a három tag, akik közül a munka oroszlánrészét Brian May vállalta magára, s ez meg is látszik a hibátlan végeredményen.
A könnyfacsaró nyitódal, az It’s A Beautiful Day, melynek rockos változata a hátsó lemezborítón feltüntetett záródal, egy kiadatlan Freddie Mercury szerzemény, amiről nem nehéz elképzelni, hogy akár egy dögös Queen-nóta felvezetése is lehetett volna, mint amilyennel a Don’t Sop Me Now esetében is találkozhattunk.
Szintén Freddie jegyzi a címadó tételt, melynek eredeti változata, akárcsak az I Was Born To Love You, a művész 1985-ös Mr. Bad Guy című szólólemezén jelent meg. Az utolsó hivatalos Queen-sorlemezen azonban mindkét dal új, Queen-hangszerelésben hallható. Előbbi egyszerre visszafogottabb és emelkedettebb hangvételű, utóbbi a diszkóból a rockcsarnokba helyezi az eredeti felvételt.
A lemezen egyébként nem az I Was Born To Love You az egyetlen korábbról már ismert dalcím és dallam. Brian May egyik legszebb lírai dala, a 1992-ben a szerző előadásában megjelent Too Much Love Will Kill You ezúttal Freddie közreműködésével hallható, akárcsak a banda dobosa, Roger Taylor jegyezte 1988-as Cross-nóta, a Heaven For Everyone, melynek eredetijében Mercury vokálozott, ám ezúttal a főének is az övé. Nem meglepő, hogy míg a Cross-féle változat a 84., a Queen-verzió a 2. helyig jutott a brit sikerlistán…
Bár a basszusgitáros John Deaconnek nem voltak szólóprojektjei, szerzőként igazi csemegéket tudott letenni az asztalra. Az ő nevéhez fűződik a korong lassúzós befutója, a My Life Has Been Saved, melynek egy korábbi változatát a gyűjtők már ismerhették a Scandal című 89’-es Queen-kislemezről.
Míg a maxin kiadott You Don’t Fool Me a rádiókban és a klubokban tarolt, addig a kislemezen is megjelentett A Winter’s Tale a Queen-rajongók karácsonyát aranyozza be mind a mai napig.
A gospeles Let Me Live-ben a vokálon túl Freddie mellett Brian és Roger is énekelnek egy-egy verzét, a Mother Love szomorú különlegessége pedig, hogy ezt a dalt énekelte fel utoljára a súlyos beteg Mercury. (A művész rossz egészségi állapotáról árulkodik, hogy nem volt ereje felénekelni az utolsó verzét, így az a szerzőtárs, Brian May előadásában került a dalba.)
Bár a borítón az It’s A Beautiful Day ráadása az utolsó tétel, valójában az azt záró Yeah külön trackként szerepel a lemezen, melyet minden idők leghosszabb Queen-munkája, egy cím és ének nélküli, 22 és fél perces megnyugtató, álomba szenderítő felvétel követ, s tesz pontot a Made In Heaven végére.
A 21. századi csúcstechnikával történt újramaszterizálásnak köszönhetően a nagyszerű dalok a ’95-ös kiadásnál is jobban szólnak, ráadásul a Made In Heaven teljes hanganyagával bátran és élvezetesen lehet rendszerbemutatót tartani az ismerősöknek. Csillagos ötös.
Tracklista:
1. It’s A Beautiful Day
2. Made In Heaven
3. Let Me Live
4. Mother Love
5. My Life Has Been Saved
6. I Was Born To Love You
7. Heaven For Everyone
8. Too Much Love Will Kill You
9. You Don’t Fool Me
10. A Winter’s Tale
11. It’s A Beautiful Day (Reprise)
12. Yeah
13. Rejtett felvétel
2012. 11. 13. 10:40
További Queen cikkek
Linkajánló
- Queen képek, bibliográfia és diszkográfia
- Queen (http://www.queen-fip.com/)
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..