Lemezajánlók
Ghymes: 30 Fényév (Magneoton)
Tizenegynéhány éves lehettem, amikor először hallottam a szlovákiai Nyitrai Pedagógiai Főiskolán alakult, eleinte autentikus népzenét játszó Ghymesről, amelynek tagjai korábban különböző stílusú zenét játszottak. Emlékszem egy rádióriportra is a kilencvenes évek elejéről, amelyben a riporter arról kérdezte valamelyiküket, lehet-e a zenéjükkel Magyarország felé nyitni. Furcsállottam a kérdést.
Akkortájt még a zenében is ott volt a betonerős határ, elképzelhetetlennek tűnt, hogy a Felvidékről érkező megvesse a lábát a magyar zenepiacon. Később a Ghymes már a saját dalaival fokozatosan, szinte észrevétlenül eresztett gyökeret nálunk, s egyszercsak bekerült a szűk élmezőnybe. Fontos megjegyezni, hogy ezt komolyabb médiatámogatás nélkül érte el, ami óriási érdem. Valamiért az együttes felvételeit még manapság is csak pár rádióállomás sugározza.
Idén ősszel, két évvel a Dózsa György parasztvezér által ihletett Szikraszemű című egyfajta konceptlemez után új stúdióalbumot kaptunk a zenekartól 30 Fényév címmel. A jubileumi esztendő, a megalakulás harmincadik évfordulója előtt. „A Fényév arra utal, hogy ez a három évtized meglehetősen fényes, gyors és szép volt számunkra” – mondta Szarka Tamás zenész.
A CD nem összegez, tíz új, különálló zeneszám hallható rajta. Az első szerzemény, a Sirálylány meglepetés a javából. A Ghymes pályafutásának talán legpopulárisabb dala, duett Tar Renátával, a Komáromi Jókai Színház művészével. Megcsalásról szól, rosszkor csörög a telefon, amikor a harmadik személy is képben van. Magyar nemzeti ünnepekre készült két zeneszám is helyet kapott a lemezen: a Babám címűt az 1848–49-es, a lassú, szívszorító, a szabadság mindenek felettiségét hirdető Akkor is ’56 címűt az 1956-os forradalom és szabadságharc ihlette. Akárcsak az előző stúdióalbumokon, szerzőként ezen is Tamás viszi a prímet, kilenc szerzeménynek írta a szövegét, hétnek komponálta a zenéjét. Gyula Nagy László Csillagrugó éjszakában című verséhez, valamint Arany János művéből általa írt Toldi című zenés költeményből átmentett Cseh vitéz dala és a Gúnydal címűhöz szerzett zenét. Az ő zeneszámai – szokás szerint – még népzeneibb ihletésűek. A középkori hangulatú, kórussal megerősített, magyar és cseh keveréknyelven előadott Cseh vitéz dala az egykori csehszlovákiai magyarokhoz szól. A CD a leghosszabb, közel hétperces, hegedűs instrumentális résszel megerősített Vadak útján című szerzeménnyel zárul. Az egyedi hangzású, érzelemgazdag zenéhez ezúttal is színvonalas szövegek, sőt költemények íródtak.
Az együttes a nagylemezt az észak-komáromi FAMBI Stúdióban rögzítette. Farnbauer Péter stúdióvezető nemcsak hangmérnökként vette ki részét a munkából, hanem gitárosként és billentyűs hangszereken is közreműködik.
Igen, a három évtized meglehetősen fényes, gyors és szép volt. Közben sok víz lefolyt a Dunán. A zenekart egy ideje már csak a két Szarka testvér alkotja. Tavaly megosztott Kossuth-díjjal tüntették ki őket. Arról lehet vitázni, hogy az elismerés korai volt-e vagy sem, de a tények egyértelműek: a Ghymes ma már az egyetemes kortárs kultúra meghatározó része, értéket teremt és értéket közvetít. A díjjal tulajdonképpen semmi sem változott, Tamás és Gyula továbbra is előre tekint, már-már zenei megszállottként dolgozik. Igaz, jövőre majd hátra is néznek, de a jubileumi évben az kötelező. (Új Szó)
2012. 12. 20. 8:19
További Ghymes cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..