Lemezajánlók
Budapest Bár: Húszezer éjszakás kaland (Bár Produkció Kft.)
Húszezret ugyan nem, de egy álmatlan éjszakát okozott nekem a Budapest Bár. Késő este hallgattam meg először az új CD-jét. Mindegyik dalról tudtam, kik vitték sikerre az eredeti változatát, a címadót kivéve. Az nem volt ismerős. Többször felmerült bennem a kérdés, vajon honnan való. Reggel aztán fény derült rá.
A Húszezer éjszakás kaland vadonatúj szerzemény. Az előadó Szűcs Krisztián szövegírói zsenialitását mutatja, hogy a dal beleolvad a környezetbe. Igazi meglepetés ez, hiszen az együttes eddig javarészt a régmúlt és itt-ott a közelmúlt slágereit porolta le, dolgozta át. Farkas Róbert zenekarvezető úgy látja, a források kiapadóban vannak, főleg ezért kell új dalokat írni. Szűcs Krisztián szerint a jó nótának valahol Szécsi Pál és a Madness között kell lennie. A Húszezer éjszakás kaland ott van, pont félúton. Varázslatosan ötvözi a régit az újjal. A nagylemez mélypontja is köthető Szűcshöz. (Bárcsak másoknál is ilyen mélypontról beszélhetnénk.) Ez együttese, a Heaven Street Seven 2002-es Kisfilmek a nagyvilágból című albumán szereplő Dél-Amerika című kuplé átirata. Bizonyára örökre ez marad az első számú kedvencem a HS7-től, mivel olyan, mintha nekem íródott volna, arról szól, ami velem akkortájt megtörtént. Az elektroszvinges átdolgozást Behumi Dóri énekli. Ez a baj vele, ugyanis ez „fiús zeneszám”, az üzenetét az énekesnő eltörpíti, bár az is igaz, jó kis bulis felvétel lett belőle. Dóri egy másik slágerben is hallható, a Multimilliomos jazzdobosban, amelyet Ferenczi Györggyel ad elő. A Hungária örökzöldjének átirata a táncos miliő egyik húzószáma. Ferenczi is énekel szólóban, zenekara, a Herfli Davidson Meglépek című dalát. Kazal László feledésbe merült klasszikusa, a Troli-trolibuszra vártam én Keleti András előadásában szintén elektroszvingesen szólal meg. Az átdolgozás a Titina címűbe megy át, ezt is Keleti énekli. A Budapest Bár előadói gárdájában újonc a Magna Cum Laude énekese, Mező Misi, aki nagy kedvence, a Locomotiv GT slágerét, Az utolsó szerelmes dalt adja elő. Groove-os változat készült belőle. Egy másik LGT-klasszikus, a Boogie a zongorán Lovasi Andrástól hallható, ennek hangszerelése alig változott az eredetihez képest. A Mr. Alkohol, Koncz Zsuzsa slágere szvinges zeneszámmá alakult, Rutkai Bori énekli. Az ABBA Money, Money, Money című szerzeménye instrumentális változatban szerepel a CD-n. Az örökzölddé Psota Irén előadásában vált Énmellettem elaludni nem lehet Németh Jucitól csendül fel, amely Magay Clementina elfeledett dala, az Ákom-bákom átiratába megy át, amelyet szintén Juci ad elő. David Bowie Tonight című slágerét Frenk énekli, gyorsított tempóban, funkys, reggae-s lüktetésben szólal meg. Utolsóként napjaink egyik népszerű dala, a Kistehén Ezt is elviszem magammal című felvételének átdolgozása hallható, Kollár-Klemencz Lászlótól. Ez Erdős Virág verse, a megzenésített költemény tökéletesen lezárja a nagylemezt.
A Budapest Bár táncosabb, mint valaha. A Húszezer éjszakás kaland című album hangzásvilága az előzőekhez képest modernebb, bőven használ elektronikus tánczenei elemeket, mégis hű marad a gyökerekhez, a cigányzenéhez, az élőzenés kávéházi szórakoztatáshoz. Farkas Róbert szerint az együttes jövője azokban a zeneszámokban van, amelyek bár cigányzenekarra íródnak, mégsem a cigányzenekartól megszokott hangzást képviselik.
Ősszel jön a CD második része borongósabb, melankolikusabb dalokkal. Mindkét korong a Volume 5 alcímet viseli, jelezve, hogy összetartoznak. (Új Szó)
2014. 06. 24. 11:38
További Budapest Bár cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..