Lemezajánlók
Mariah Carey: #1 to Infinity (Sony Music)
Lassan ott tartunk, hogy az amerikai énekesnő minden második stúdióalbumára jut egy válogatáslemez. Igaz, a mostani, negyedszázadot átfogó összegzés apropóját a díva idén indult Las Vegas-i koncertsorozata adja, s a korongra a régi sikerek mellé egy vadonatúj és meglepően ütős nóta is felkerült.
Szegény Mariah Carey, hiába rendelkezik a világ egyik legjobb énekhangjával, s annyi nemzetközi listavezető slágerrel, hogy annak töredékével bármely feltörekvő egy életre kiegyezne, az utóbbi években csak leleplezett photoshop-botrányos képeivel kerül címlapra. Mégsem tanul semmiből, hiszen legújabb, #1 to Infinity című gyűjteménye borítófotóiról is süt a manipuláció... Holott egyáltalán nincs szükség arra, hogy a külcsín elterelje a figyelmet a belbecsről.
Még akkor sem, ha a lemezen található sikerek többsége nem először lát napvilágot válogatáson. Igaz, a szerkesztőket dicséret illeti, hogy odafigyeltek az amerikai és a nemzetközi sikerekre, így a két változat – bár akad átfedés, összességében mégis – eltérő tartalommal büszkélkedhet.
Az időrendet tartó dallistát az énekesnőnek gigantikus áttörést hozó Vision of Love nyitja, amit a hamisítatlan nyolcvanas-kilencvenes évek lírai slágerreceptje szerint készült Love Takes Time követ. A pörgős Emotions hangulata mára némileg megkopott, míg a gyűjtemény egyetlen koncertdarabja, a Trey Lorenz-szel rögzített The Jacksons-feldolgozás, az I'll Be There még 2015-ben is jól érzékelteti, mekkora ötletnek bizonyult a Music Television Unplugged-sorozata, melyről e tétel is való.
Nem mehetünk el szó nélkül a kiadvány 26 oldalas füzetkéje mellett, mely iskolapéldája annak, hogyan kellene kinéznie egy korrekt gyűjteménynek. Minden dalhoz kísérőgondolatok, dalszöveg (kivéve az új nóta...), információs lista, Billboard Hot 100-as toplistás pozíció, illetve tájékoztatás, hogy az adott szerzemény melyik albumon és mikor látott napvilágot. A Dreamlover például nyolc hétig vezette az amerikai élmezőnyt, a Hero egy hónapig, míg a Without You csak a nemzetközi kiadásra került – lévén az USÁ-ban a harmadik helyig jutott, ám többek közt az Egyesült Királyságban és Németországban tarolt az 1970-es Badfinger-klasszikus feldolgozása.
Szintén feldolgozás, ráadásul eredetileg nem is Mariah Carey korongján jelent meg a Lionel Richie-féle Endless Love újraértelmezése, hanem Luther Vandross duettlemezén – onnan landolt erre a gyűjteményre is. Ugyancsak csemege a Fantasy című nóta Ol' Dirty Bastarddal rögzített verziója, mely egyetlen sorlemezen sem szerepelt – a kislemezről került fel a #1 to Infinity-re.
A nemzetközi kiadás legnagyobb sikere azonban – amerikai szemmel nézve egyértelműen a Boyz II Mennel rögzített One Sweet Day. A dal nem kevesebb, mint 16 hétig vezette a Billboard Hot 100-at, miközben az öreg kontinens legtöbb országában a Top 5-be sem fért be.
A játékos-kedves Always Be My Baby még ma is működik, a Honey erotikus felhangjai már megmosolyogtatóak, a My All kapcsán pedig felmerül: talán jobb lett volna, ha az eredeti helyett David Morales remixe erősíti a gyűjteményt...
A Heartbreakert Jay-Z, a szintén csak a nemzetközi változaton szereplő Phil Collins-feldolgozást, az Against All Odds (Take A Look At Me Now)-t meg a Westlife dobja fel.
A folytatás viszont innentől tényleg exkluzív: Mariah Carey az ezredfordulót követő sikerdalai ugyanis korábban egyetlen összegzésen sem szerepeltek. Az idén pont tízesztendős We Belong Together például nem akármilyen kollaborációban született: szerzői között megtaláljuk az énekesnőt, a pont ezért a dalért Gammy-t bezsebelő dalszerző-rappert, Jermaine Duprit, a 11 arany gramofon tulajdonos dalszerző-énekes-producert, Babyface-t no, meg Bobby Womacket – hiszen utóbbi két zenész egy-egy korábbi slágeréből is gyúrtak egy keveset a The Emancipation of Mimi című album legnagyobb slágeréhez. Bezzeg a Don't Forget About Us csak a The Emancipation of Mimi című album különleges, úgynevezett Ultra Platinum Edition-jén kapott csak korábban helyet (a maxik mellett), így valóban rajongóknak való csemege, akik a legutóbbi listavezetőt, a 2007-ből való Touch My Body-t is örömmel fedezhetik fel e gyűjteményben.
S minden jó, ha a vége jó: a lemezt záró Infinity nem okoz csalódást! Jól megkomponált darab, igaz, az énekesnő hangján a verzéknél érezhető a kor, ám a refrénben, illetve a dal végén baromira odateszi magát.
Kiváló összegzés, még ha a nagy karácsonyi kedvenc, az All I Want For Christmas is You nem is szerepel rajta – hiába no, az nem volt listavezető...
Ötös.
Tracklista:
1. Vision of Love
2. Love Takes Time
3. Emotions
4. I'll Be There (közreműködik: Trey Lorenz)
5. Dreamlover
6. Hero
7. Without You
8. Endless Love (duett Luther Vandross-szal)
9. Fantasy (Bad Boy Fantasy – közreműködik: Ol' Dirty Bastard)
10. One Sweet Day (közreműködik: Boyz II Men)
11. Always Be My Baby
12. Honey
13. My All
14. Heartbreaker (közreműködik: Jay-Z)
15. Against All Odds (Take A Look At Me Now) /közreműködik: Westlife/
16. We Belong Together
17. Don't Forget About Us
18. Touch My Body
19. Infinity
2015. 06. 25. 19:55
További Mariah Carey cikkek
Linkajánló
- Mariah Carey képek, bibliográfia és diszkográfia
- Mariah Carey (http://www.mariahcarey.com/)
- Mariah Carey (http://www.mariahcarey.hu)
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..