Lemezajánlók
Peter Gabriel: OVO (Virgin/EMI)
Kétéves munka eredménye a június 5-én megjelent „OVO” c. lemez, amely kísérőzenéje a Millennium Dome Show címet kapott nagyszabású vállalkozásnak. A Real World kebelén létrejött teátrális show különböző eredetű kultúrák zenéjét, hangszereseit és énekeseit hozta össze, egy család három generációjának történéseinek tükrében. Egyúttal egy szerelmi történet is terítékre kerül.
Ez még csak egy vetülete az előadásnak, melynek nagyságát Gabriel 1994-es modenai koncertjeinek és „Secret World Live” c. videoshow-jának ismeretében is csak sejteni lehet. A zene megvalósításában régi társai – Shankar, David Rhodes, Tony Levin és a kameruni Manu Katché – mellett Paul Buchanan, Elisabeth Fraser, Iarla Ó Lionaird, Richie Havens, Neneh Cherry, Adzido, A Back Duke Band rezesei, a Dhol Foundation ütőhangszeresei és a világhírű Electra Strings vonószenekar működtek közre. Félelmetes tudású zenészek és énekesek képviselik kultúrájukat a szerző és producer, Gabriel által engedélyezett kereteken belül. Meglepő az indítás, ahogy Neneh Cherry és Rasco rap kombójával elővezetik a „The Story Of OVO” c. nyitányt, és később a „The Weavers Reel” a „The Time Of The Turning reprízében. A lemez egyik meglepetése Richie Havens jelenléte. Az egykori gospel- és folkénekes, a Newport Folk és a Woodstock fesztiválok résztvevője, a „Tommy” színpadi változatának szereplője a ’70-es évektől színészkedett is. Ezen képességeire a Show-ban is szüksége lesz feltehetően, a hangja ma is kolosszális.
A történet első színe a természeti világra és annak elsorvadására fókuszál ősi, nem egyszer XII. századi hangszereket vagy digeridoo – szólót (The Man Who Loved The Earth) applikálva a zenei álomvilágba. A második részben Gabriel által eddig nem használt technológiák és indusztriális elemek jelennek meg, végül mindent bele alapon „az integrált természeti és technológiai ipari környezet” egyfajta zenei realizálódása történik meg tökéletes összeforrottságban.
A Gabriel szólópályájának főbb vonásait jelentő lebegő zenék, meditatív pillanatok, a ritmusok heve és az érzékeny művész gyönyörű dallamai gazdagodtak ettől a simulékony birtokbavételtől. A „Low Light”, a „Father, Son” vagy a „Downside-Up” duettje apró részleteikben csodás parafrázisai is korábbi filmzenéinek, dalainak. A „Washing Of The Water” variált dallamának, a „Mercy Street” pulzáló ritmusainak, és mint kisérődallam, a „Here Comes The Flood” újboli felbukkanása lefegyverző élmény a korábbi változatok ismeretében is. A Dhol Foundation – már hazánkban is járt – indiai ütősei nem mindig „egyedit” alkotnak. Hol a „Steam”, hol pedig a ’82-es „Rhythm Of The Heat” felülmúlhatatlan ritmusszekcióit „renoválják”. A fentiektől nem elvonatkoztatva sem lehet belekötni a jelszónak is szájbarágós és meglehetősen – politikuson – tág értelmezesű „Holnapot csinálni ma” c. tízperces fergeteges befejezésbe, a szinte meghatóan naív szándékba.
Peter Gabriel pályája egyébként sem szűkölködött a „zenei szolgálatban”.
Hihetetlenül szép a lemezanyag, amely tartalmazza a show – színpad látványvilágát a „The Nest That Sailed The Sky” zenéjének kíséretében, és az „OVO” fiktív történetét is CD-ROM mellékletében. Gabriel nem tett hozzá újat korábbi önmagához, „csak” elképzeléseinek, titkos világának bűvkörébe vonta az ázsiai, afrikai, karibi, európai és ausztrál zenei kultúrák kincseit és hagyományait, melyek nagy része az elmúlt évtizedben az etnikumok szubkultúrájából a kortárs brit zenei élet alkotórészeivé és formálójává váltak szinte minden színtéren. Zsenialitása, érzékenysége ellenállhatatlan erővel varázsolt el, új háttereit adva éjszakai „röptéimhez”, megérintve és megszólítva tehetsége által, amelyben lehunyt szemmel is magunkra ismerhetünk.
2000. 08. 19.
További Peter Gabriel cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..