Lemezajánlók
Kispál és a Borz: 20 év (Universal Music – 3T)
A Kispál és a Borz évek óta húzódó feloszlásközeli állapota Csipkerózsika történetét juttatja az eszembe. A tizenötödik jósnő felbukkanását. Előtte mind a tizennégy csak jókat jövendölt az újszülöttnek, ő azonban – akit ugyebár nem hívtak meg a keresztelőre, mert nem volt annyi teríték –, miután váratlanul beviharzott, szörnyű átokkal sújtotta mesehősünket. Azt mondta, hogy tizennyolc éves korában meg fog halni.
A Kispál és a Borznak is a halálát jövendölik „a jósok” az elhúzódó válság miatt. Az együttes megint dobos nélkül maradt – immáron negyedszer –, miközben súlyos alkotói problémákkal küzd. A zenészek nyilatkozataiból kiindulva az ajánló végén majd kicsit szépítek a kilátásokon, akárcsak a mesében az utolsó, a tizenhatodik jósnő.
Kétség nem fér ahhoz, hogy az 1987-ben Pécsett megalakult Kispál és a Borz a rendszerváltás óta eltelt időszak legfontosabb magyar zenekara. (Azt csak a margóra írom, hogy a frontember, Lovasi András készítette el az új évezred eddigi legjobb magyar nagylemezét – mert ez már szubjektív észrevétel –, a 2001-es Bandi a hegyről című szólóalbumát tartom a legjobbnak.) Lovasi bevallása szerint az együttes hanyatlása már 1995-ben kezdetét vette, az alapító dobos, Bräutigam Gábor távozásával. (Bár szerintem azért készült egy-két fantasztikus korong azóta, például az 1998-as Holdfényexpressz című.) Lovasi úgy érzi, onnantól kezdett passzivitásba vonulni. Hirtelen öten lettek a korábban trióként működött zenekarban – az új dobos mellett gitárossal és billentyűssel bővült a felállás. Szerinte az újonnan érkezők csak rövid ideig voltak rá jótékony hatással, utána már gátolták a kibontakozásban.
Az együttes legutóbbi stúdiólemeze – sorrendben a tizedik – 2004-ben jelent meg Én, szeretlek, téged címmel. A zenészek a szerzeményeket stúdió helyett külső helyszíneken rögzítették, például a koncert előtti próba során vagy Dióssy D. Ákos billentyűs nyaralójában. De nem csak ezért különleges az album. A cím nélküli, „Senki nem ért semmit…” kezdetű, fájdalmasan pesszimista szövegű a capella nyitódalt, a tradicionális St. James Infirmary Blues átdolgozását nem Lovasi énekli, hanem Csík János, a Csík Zenekar prímása. (Viszonzásul Lovasi a felvételt előadta a folkegyüttes Senki nem ért semmit című tavalyi lemezén.) Az ötödik, WC-n sírni című dalban visszaköszön belőle pár sor, ezt már a frontember tolmácsolja. A Vackolj belém című felvétel pedig az állandó vendégzenész, a Pál Utcai Fiúk frontembere, Leskovics Gábor (Lecsó) énekes-gitáros előadásában hangzik el.
Lovasi a közelmúltban Kiscsillag néven hobbizenekart alapított Lecsóval, valamint az eredeti Kispál és a Borz ritmusszekciójával – gondolom, az egyre sűrűsödő anyaegyüttesbeli problémák miatt. A Kiscsillagban Lovasi és Lecsó gitározik, a Kispálban ’87-ben és ’88-ban zenélt Ózdi Rezső basszusgitározik, Bräutigam dobol. A formáció Greatest Hits Vol. 01. című albuma a korai Kispál és a Borz blues-rockos zenéjét idézi, miközben a szövegvilág minden eddiginél pesszimistább és gúnyosabb. A nagylemez megjelenése óta eltelt időszakban Lovasi írt néhány dalt az egykori Amorf Ördögökből ismert Péterfy Bori idén ősszel kiadott szólóalbumára.
A Kispál és a Borz a húszéves jubileumát dupla gyűjteménnyel ünnepli. A kiadvány vastag papírtokjában Lovasi karrierösszegző írását rejtő, fotókkal színesített füzet található. Az első, A legjobb pillanatokért alcímű CD a zenekar népszerű szerzeményeit vonultatja fel, szám szerint tizennyolcat, újrakevert változatban. Az együttes legnagyobb slágere, az 1998-as Ha az életben című az Anyád! A szúnyogok című 2000-es Jancsó Miklós-filmben felcsendülő verzióban hallható. A De szeretnék címűt – kuriózumként – Lovasi az Anima Sound System egykori énekesnőjével, Németh Jucival adja elő. Arra számítani lehetett, hogy a Csinibaba című film betétdalai lemaradnak a válogatásról (Lovasiék a koncertjeiken sem játsszák, annak idején paródiának szánták azokat, nem gondolván arra, hogy akkorát durrannak majd), az viszont meglepő, hogy az 1996-os Ül című nagylemezt sem képviseli egyetlen felvétel sem.
A 16+1 szerzeményt felvonultató, A szép estékért alcímű második CD-t a tavalyi akusztikus, csendes-ülős koncertek egyikén rögzítették. A dalok az új hangszerelésnek: a hegedűnek és brácsának köszönhetően más megvilágítást kaptak, magyaros, népies hangzást, ami a fináléban, a Múlató című felvételben csúcsosodik ki – „jó ebédhez szól a nóta” stílusban csendül fel, ezt követően a hanghordozó egy fergeteges kalotaszegivel zárul. Az akusztikus hangzás jobban kiemeli a dalok üzenetét, a frontember konferanszai pedig zseniálisak. A Zsákmányállat az egyetlen felvétel, amely mindkét CD-n megtalálható – a koncertváltozatában a hard-rockos riffjét vonósok helyettesítik.
A válogatásra két új szerzemény is felkerült, mindkettő komoly társadalomkritikát hordoz. A stúdiódalok között harmadikként csendül fel a magyar nemzetről apokaliptikus képet festő I Like Gemenc című. A cím allegória a Gemenci erdőben az árvíz idején vízbe fulladt szarvasok és az ország egyes lakosai között. Mint ismert, az állatokat a természeti csapás idejére a legmagasabban fekvő helyszínekre terelték össze, az autóút és a vasút mellé. Itt pillanatok alatt megjelentek a katasztrófaturisták, a fotósok és az egyszerű bámészkodók. Voltak, akik közel mentek az állatokhoz, azzal a céllal, hogy megsimogassák őket… Azok meg beugrottak a vízbe, és megfulladtak. A mai Magyarországon is vannak, akik simogatnak – kevés sikerrel… A felvétel azt próbálja megfogalmazni, hogy kitől kell félnünk Magyarországon. A krisnásoktól, mert nem vettél tőlük vastag könyvet? Az ukránoktól, mert megvettél egy nagy diszkót előlük? Esetleg egy hajléktalanokat felgyújtó kis baráti társaságtól? (Még Horváth Charlie is előkerül, igaz, más vonatkozásban, ő a bámészkodók sorában „bukkan fel”.) A koncertdalok között negyedikként hallható a megosztottság, irigység és kivagyiság témájában íródott Van-e nálatok alkohol című. „Van-e nálatok maffia? Nálunk mindenki kiscica. Nálatok laknak-e állatok? Nálunk vannak, de nem nagyok. Tiszta az udvar, rendes a ház. Nálatok meg mindenki gáz” – énekli Lovasi.
Egyelőre nem tudni, hogy mi lesz a zenekarral. Lovasi szerint is a megszűnés szélén lavíroznak, elfogytak a kreatív energiáik. A Csipkerózsikában mindenesetre a tizenhatodik jósnő szépít a helyzeten, azzal, hogy nem halál vár a mesehősre, hanem csak a százéves álom. Reménykedjünk abban, hogy Lovasiéknak is sikerül kilábalniuk a válságból, és ismét tartósan felfedezik a közös munka örömét. Állítólag ezen dolgoznak. Amíg ez (remélhetőleg) bekövetkezik, hallgassuk a 20 év című válogatást, s közben kicsit szörnyülködjünk azon, hogy a Kispál és a Borz is túl van már a második X-en. (Új Szó)
2007. 12. 11.
További Kispál és a Borz cikkek
Linkajánló
- Kispál és a Borz képek, bibliográfia és diszkográfia
- Kispál és a Borz (http://www.kispalesaborz.hu/index.php?sess=9dlc3c8)
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..