Lemezajánlók
Válogatás: No. 1’s – 107 Original Hits /6 CD/ (EMI)
Félszáz év, százhét felvétel, nyolcvannál is több előadó, közel hatórányi játékidő – foglalható össze számokban ez a válogatás, mely nem csak azt bizonyítja, hogy toplista élén állni olykor kevés az időtállósághoz, de jól példázza: a könnyűzene majd’ minden műfajában születnek örökbecsű darabok.
Filmek, reklámok és persze az egykori zenékből is szemezgető kereskedelmi rádiók és lemezlovasok, no meg a szülők/nagyszülők lemez- és kazettagyűjteménye segít életben tartani a tegnap és tegnapelőtt slágereit. Nem beszélve a feldolgozásokra szakosodott előadókról – igaz, ezen a kiadványon is találunk belőlük… Más kérdés, hogy olykor egy reprodukáló jobb, illetve a slágerlistán szebb eredményt ér el, mint az eredeti alkotó. (Például ez a helyzet a The Flying Pickets-szel is, akik a Yazoo által második helyig jutó Only You című dallal kerültek a slágerlista csúcsára.)
A No. 1’s – 107 Original Hits érdekes és változatos összeállítás igazi telitalálatokkal és erősen megkérdőjelezhető felvételekkel. Utóbbiak jól példázzák a zenei tekintetben válságos időszakokat, illetve a tiszavirág életű trendeket. Ugyanakkor sajnálatos, hogy a száznál is több szerzeményhez nem tartozik ugyanennyi előadó. Színesebb lett volna a csomag akkor, ha egyesek nem szerepelnek több tétellel is. (Ez különösen érvényes Billie Piperre /később csak Billie/, aki mindössze két sorlemezt készített az ezredforduló környékén, de Geri Halliwelltől is elég lett volna az Its’ Raining Men.) No, de lássuk, mit tud ez a csökkentett munkaidőt korrekten lefedő csomag!
Az első korong főként a nyolcvanas évekről szól, olyan kulcsdalokkal, mint a The Reflex a Duran Durantől, a China In Your Hand a T’Pau-tól, de nem hiányzik Belinda Carlisle legnagyobb slágere, a Heaven Is A Place On Earth sem. A reggae-vonalat az egydalos Charles & Eddie kettőse, az Atomic Kitten feldolgozása és a szintén hozott anyagból dolgozó Pato Banton képviseli. Utóbbit az az Ali Campbell támogatja, aki a UB40 élén szintén ebbe a műfajba mentett át és vitt sikerre egy Elvis-klasszikust. A hip-hop kedvelők isezen a lemezen találnak vigasztalást: a Soul II Soul legnagyobb sikere mellett a kanadai Vanilla Ice rockerektől összeollózott alapú remeke képviseli a műfaj listavezetőit. Az egyes számú lemez összképét a Specials Ghost Town-ja és Billie Because We Want popbigyója rontja csak, igaz, Paul Hardcastle szintetizátor-izéje is elég érdekes, ahhoz képest, hogy hetekig volt listavezető ’85-ben.
A második hanghordozó elsősorban az ezredforduló utáni dalokra fókuszál, élükön az egész pakk legifjabb darabjával, a 2006-os Lilly Allen felvétellel, de az ex-Spice Girl, Melanie C és az ex-TLC-s Lisa Lopes közös nótája is sokat pörgött a rádiókban 2000 óta. A klub-kedvenceket a saját felvételek mellett remixeket készítő Shapeshifters, illetve az egyslágeres White Town biztosítja. Reggae-ből ezúttal sincs hiány: a UB40 Chrissie Hynde kíséretében nyomja Sonny&Cher I Got You Babe-jét, Boy George feldolgozása is ebbe a kategóriába tartozik, akárcsak az említésre sem méltó Althea and Donna mutatványa. A tuti persze ezen a vonalon Shaggy bombasztikus produkciója, mely reklámzeneként is megállta a helyét annak idején!
A kifejezés nem éppen pozitív értelmében megdöbbentő listavezetők sorát a 2. CD-n a 3 Of A Kind, a 911, Althea and Donna, a Specials, illetve a Missy ’Misdemeanor’ Elliott-tal összefogó Melanie B alkotják. Az egyetlen Feargal Sharkey-slágerért viszont köszönet!
A 3. CD a lírai dalok tárháza. Még akkor is, ha Melanie C sikerének pörgős remixe nyitja a sort, de feltűnik a nyolcvanas évek diszkóduója, a Mel&Kim, zenél a Blondie és a Culture Club is. A korong közepétől viszont a középtempós vagy még lassabb szerzemények váltják egymást. A Spandau Ballet True-ja örökzöld, akárcsak a Roxy Music Jealous Guy című John Lennon-feldolgozása. Sinéad O’Connor neve hallatán a többségnek egyértelműen a Prince írta Nothing Compares 2 U jut az eszébe, s ez szól most is. Az egydalos Tasmin Archer Sleeping Satellite-ja másfél évtized után is képes elvarázsolni az embert, s bár az Eternal Flame a Bangles-től az igazi, a dal a lemezre került Atomic Kittent is listavezetővé tette. S meg kell említeni Phyllis Nelsont is, ő volt az első színesbőrű énekesnő, aki saját szerzeményével hódította meg az angol toplistát.
A negyedik korong leginkább a hetvenes évek sikereit veszi górcső alá. Olyan remekek váltják egymást, mint a Blondie-tól a Heart Of Glass, George McCrae-től a Rock You Baby, vagy Steve Harley & Cockney Rebel legnagyobb sikere, amit a Duran Duran és az Erasure is feldolgozott. Illetve itt van még a zenetörténet egyik poénja: a Pilot együttes January (Január) című nótája, mely megkésve csak 1975. februárjában ért fel a toplista élére…
Az 5. CD a hatvanas éveket részesíti előnyben: ekkor készült többek közt a Good Vibrations a Beach Boys-tól, a Sugar Sugar az Archies-tól, a Blue Moon a Marcels-től és az I Like It a Gerry & The Peacemakers-től. No meg olyan zenetörténeti csemegék, mint a He Ain’t Heavy, He’s My Brothers a Hollies-tól, melyben Elton John zongorázik, vagy az A World Without Love című Lennon–McCartney-szerzemény, mely nem került Beatles lemezre, viszont a Peter and Gordon páros sikerre vitte!
A korong két másik érdekessége a Yazzo-féle Only You The Flying Pickets-megoldása, melyben a hangszereket énekhangok helyettesítik, illetve David Soul dala, amiből alighanem ihletett merített Elton John Az oroszlánkirály című rajzfilm legnagyobb slágeréhez…
A 6. sorszámot viselő összesítő egészen az ötvenes évekig merészkedik, de vicces produkciókól is átnyújt egy csokorra valót. Például dalol Benny Hill, no meg a Scaffolds, melyben Paul McCartney tesója muzsikált! Bizonyára ebbe a kategóriába tartozna a Firm is, akiknek Star Trekkin’ című valamije sokkal inkább idegesítő, mint mókás.
Még szerencse, hogy a Csajkovszkij-klasszikuson alapuló Nut Rocker a B Bumble & The Stringers-től, a Shadows legismertebb instrumentálisa, az Animals örökbecsűje, illetve a még ma is dögös, kultmozikba illő Johnny Kidd & The Pirates finomsága javít e korong megítélésén.
Jó néhány zenei csemegét, számos ritka örökbecsűt és nem egy, mai füllel szégyenletesnek tűnő listavezetőt szedtek csokorba a hatlemezes No. 1’s – 107 Original Hits szerkesztői. Az összkép ugyan nem tökéletes, részben a többször is visszatérő előadók miatt. Mégis, a régi jó zenék gyűjtőinek, illetve azoknak, akik szeretnének megismerkedni fél évszázad (egykor) elismert dalainak könnyűzenei alakulásával, bátran ajánlom e combos csomagot.
Tracklista:
1. CD
1. Duran Duran: The Reflex
2. Blondie: Sunday Girl
3. Geri Halliwell: It’s Raining Men
4. Billie: Because We Want
5. Atomic Kitten: The Tide Is High (Get The Feeling)
6. Blue: Too Close
7. Eternal feat. Bebe Winans: I Wanna Be The Only One
8. Charles & Eddie: Would I Lie To You
9. T’Pau: China In Your Hand
10. Belinda Carlisle: Heaven Is A Place On Earth
11. Kajagoogoo: Too Shy
12. Pato Banton and The Reggae Revolution with Ali & Robin Campbell: Baby Come Back
13. Paul Hardcastle: 19
14. Midge Ure: If I Was
15. The Specials: Ghost Town
16. Vanilla Ice: Ice Ice Baby
17. Soul II Soul feat. Caron Wheeler: Back To Life (However You Want Me)
18. UB40: (I Can’t Help) Falling In Love With You
2. CD
1. Lily Allen: Smile
2. Melanie C: Never Be The Same Again
3. The Shapeshifters: Lola’s Theme
4. Geri Halliwell: Bag It Up
5. Babylon Zoo: Spaceman
6. White Town: Your Woman
7. 3 Of A Kind: Babycakes
8. Shaggy: Boombastic
9. Melanie B feat. Missy ’Misdemeanor’ Elliott: I Want You Back
10. Billie Piper: Day and Night
11. The Specials: To Much Too Young
12. Althea and Donna: Uptown Top Ranking
13. UB40 feat. Chrissie Hynde: I Got You Babe
14. Boy George: Everyting I Own
15. Feargal Sharkey: A Good Heart
16. Atomic Kitten: Whole Again
17. 911: A Little Bit More
3. CD
1. Melanie C: I Turn To You
2. Blondie: Call Me
3. Dexy’s Midnight Runners: Geno
4. Duran Duran: Is There Something I Should Know
5. Mel & Kim: Respectable
6. Geri Halliwell: Mi Chico Latino
7. Culture Club: Karma Chameleon
8. Hot Chocolate: So You Win Again
9. Spandau Ballet: True
10. Billie: Girlfriend
11. Blue: If You Come Back
12. Roxy Music: Jealous Guy
13. Atomic Kitten: Eternal Flame
14. Tasmin Archer: Sleeping Satellite
15. Phyllis Nelson: Move Closer
16. Martine McCutcheon: Perfect Woman
17. Sinéad O’Connor: Nothing Compares 2 U
4. CD
1. The Human League: Don’t You Want Me
2. Blondie: Heart Of Glass
3. Chesney Hawkes: The One And Only
4. Culture Club: Do You Really Want To Hurt Me
5. Pussycat: Mississippi
6. Dr. Hook: When You’re In Love With A Beautiful WOman
7. George McCrae: Rock You Baby
8. Pilot: January
9. Suzi Quatro: Can The Can
10. Mud: Tiger Feet
11. Wizzard: See My Baby Jive
12. Steve Harley & Cockney Rebel: Make Me Smile (Come Up and See Me)
13. Dave Edmunds: I Hear You Knocking
14. Norman Grenbaum: Spirit In The Sky
15. Manfred Mann: Do Wah Diddy Diddy
16. The Hollies: I’m Alive
17. Gerry & The Peacemakers: How Do You Do It?
5. CD
1. Suzi Quatro: Devil Gate Drive
2. Wizzard: Angel Fingers
3. Mud: Oh Boy
4. The Flying Pickets: Only You
5. David Soul: Don’t Give Up On Us
6. The Hollies: He Ain’t Heavy He’s My Brother
7. Peter Sarstedt: Where Do You Go To (My Lovely)
8. Peter and Gordon: A World Without Love
9. The Seekers: I’ll Never Find Another You
10. The Beach Boys: Good Vibrations
11. Frank Ifield: I Remember You
12. Herman’s Hermits: I’m Into Something Good
13. The Shadows: Dance On
14. The Archies: Sugar Sugar
15. Adam Faith: What Do You Want
16. The Marcels: Blue Moon
17. Tommy James and The Shondells: Mony Mony
18. Gerry & The Peacemakers: I Like It
19. Helen Shapiro: Walkin’ Back To Happiness
6. CD
1. The Scaffold: Lily The Pink
2. Benny Hill: Ernie (The Fastest Milkman In The West)
3. The Wurzels: The Combine Harvester (Brand New Key)
4. The Firm: Star Trekkin’
5. The Shadow: Apache
6. B Bumble & The Stingers: Nut Rocker
7. Frankie Lymon & The Teenagers: Why Do Fools Fall In Love
8. Johnny Kidd & The Pirates: Shakin’ All Over
9. Eddie Cochran: Three Steps To Heaven
10. Manfred Mann: Pretty Famingo
11. The Beach Boys: Do It Again
12. Adam Faith: Poor Me
13. The Animals: The House Of The Rising Sun
14. David Soul: Silver Lady
15. Billy J Kramer & The Dakotas: Little Children
16. Cilla Black: Anyone Who Had A Heart
17. Bobbie Gentry: I’ll Never Fall In Love Again
18. Danny Williams: Moon River
19. Gerry & The Peacemakers: You’ll Never Walk Alone
2009. 09. 12.
További Válogatás cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..