Lemezajánlók
Bobby McFerrin: VOCAbuLarieS (Universal)
Hiába tartják egydalos szerzőnek és előadónak a Don’t Worry Be Happy című, három Grammy-díjat is begyűjtő dala miatt Bobby McFerrint, a 60 éves énekmester ennél jóval többet tud és érdemel. Sajátos énekórái újraértelmezik az ember és a zene viszonyát, küldetésének legújabb állomására pedig több mint félszáz énekessel érkezett.
Hét esztendő. Soha ennyit nem kellett várni a rajongóknak, hogy újabb Bobby McFerrin lemez repíthesse őket egy olyan különleges zenei világba, ahol a hangszereket színtiszta énekhangok helyettesítik. Az idén hazánkban is vendégeskedő művész világjáró előadásai és énekórái segítségével tömegekhez hozza igazán közel a zenét és annak szeretetét, miközben kedvesen és játékosan hívja fel a figyelmet arra, mi mindenben megtalálható a zene és annak szépsége, játékossága. (Az egyik fellépésén az őt fotózó fényképész masinájának hangját építette bele spontán az adott produkciójába.)
Hét hosszú év. A türelem azonban nem volt hiábavaló: ötvennél is több képzett énekes közreműködésével és jó néhány korábbi Bobby McFerrin motívum felhasználásával olyan anyag született, mely elsősorban dzsesszből és afrikai zenei gyökerekből táplálkozik, amit számtalan más – a hatások között templomi ének, altató és musical is felfedezhető – muzsikák ihlette dallamötlet színesít. A hangszeres kíséret mindössze jelzésértékű, Bobby McFerrinnél mindig is az énekhangoké a főszerep. Ki hinné, hogy milyen lassításokat, tempókat, visszhangokat és egyéb, a technika által ma már könnyedén előállítható hangokat lehet az emberi hangszálak segítségével is elérni.
A nyitótételnek szánt Babyben az egymás után felcsendülő, végül egy egész zenekarrá összeálló énekhangok varázsa, a soulos Say Ladeoban használt emberi hanggal elért visszhangzó effektusok és lassítások, a Wailers-ben pedig a speciális énektechnikával életre keltett keleti hangszerek imitálása nyűgözheti le a hallgatót. A VOCAbuLarieS kitűnően példázza, milyen csodálatos az ember vele született hangszere: az ének segítségével egzotikusan bizsergető a Messages, gyermekien játékos a The Garden, energikus a He Ran To The Train és légies a Brief Eternity…
Az ilyen muzsikáknak nincs helye a rádiókban, ezek sokkal mélyebb, sokkal összetettebb alkotások, melyek akár egy egzotikus tea- vagy kávéházat, illetve éttermet, akár egy táncszínház-termet is képesek még különlegesebbé, varázslatosabbá és emlékezetesebbé tenni. A monumentális játékidejű alkotások (a legrövidebb tétel is bő hatperces!) többsége jellegzetes, fülbemászó főmotívummal indít, amit dzsesszes kísérletek, improvizációk és variációk váltanak fel, hogy aztán ismét átadják a helyet a megkedvelt melódiának.
Minden egyes tétel varázslatos, képzeletbeli tájra repíti a hallgatót, ha képes behunyni a szemét és engedni, hogy a zene kiragadja a hétköznapok mókuskerekéből és gondjai közül. Szabadság, felszabadultság, gyermeki egyszerűség, boldogság és életigenlés árad a VOCAbuLarieS-ből, melynek Messages című tételének angolból, latinból, szanszkritből, héberből, spanyolból, olaszból, portugálból, oroszból, japánból, németből, franciából, zulu, egyiptomi és mandarin szavakból egyaránt felépített dalszövege is egyetemes egységről, összetartozásról és összefogásról szól, amit könnyebb átérzéssel, mint a szavak segítségével megérteni.
Bár a dzsesszes megoldásokból kevesebb is elég lett volna, az Éneklés szeretetének nagykövete 60 esztendősen is olyan alázattal, hittel és profizmussal, valamint énekmesterek sorával készítette el legújabb anyagát, ami nem csak időtálló, de az ajánlott hallgatóság szempontjából is kortalannak nevezhető.
Tracklista:
1. Baby
2. Say Ladeo
3. Wailers
4. Messages
5. The Garden
6. He Ran To The Train
7. Brief Eternity
2010. 09. 11.
További Bobby McFerrin cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..