Lemezajánlók
WISDOM: Judas (Nail Rec.)
2001-ben, immáron 10 éve alakult meg a Wisdom zenekar, hazánk talán legszínvonalasabb teljesítményét nyújtó heavy metal együttese. Eleinte csodával határosnak tűnt, hogy rendszeresen fellépnek a műfaj világsztárjai előtt, viszont ahogy sikert sikerre halmoztak, mára már senki nem lepődik meg ezen. A JUDAS lemezük amerikai és japán kiadása pedig új távlatokat nyithat a Wisdom sikertörténetében.
Live Forevermore
Korábban a zenekar honlapján volt olvasható a biográfiában: "úgy gondoljuk, hogy ebben a műfajban nagyon újat már nem lehet alkotni, de nagyon jót igen". A Wisdomos fiúk pedig ehhez a kezdetektől fogva maximálisan hűek, és nagyon remélem, hogy mindig is azok maradnak.
2004-ben az első Wisdom EP-vel kezdődött el Wiseman, a kabalafigurájuk története, aki talán utolsóként a régmúlt idők nemes értékeit, szellemiségét hordozza egy olyan korban, ahol a sötétség és gonoszság uralkodik. Azóta minden lemezükön találkozhatunk az öreg bölcs életének újabb epizódjaival, ahogy rajta keresztül próbálja a zenekar megdönteni szívünkben a mai, felemás világ hatalmát. Reméljük, hogy egyre több embert érintenek meg ezek a gondolatok, és nem válik mindenki a felszínes értékek rabjává.
A JUDAS címet viselő második nagylemez egy abszolút kiforrott, kőkemény és rendkívül színes korong. A Wisdomos fiúk megint fentebb tolták azt a bizonyos lécet, és nem meglepő módon a magasabb szintet is megugrották a szintén meghatározó, Words Of Wisdom lemezük után. Remélem, hogy ez a színvonal lesz innentől az etalon az egész országban, de akár még a határainkon túl is követendő példaként szolgálhat ez a mestermű!
Havancsák Gyula borítója talán az eddigi legszebb munkája. Kívül-belül a zenekar eddigi munkásságához méltó alkotás. A fronton, mint ahogy eddig mindig, Wiseman életének egy újabb momentumát ismerhetjük meg, ahol egy sötét alak éppen mögé lopódzva egy kést szorongat a kezében, és szörnyű tettre készül. Vajon mi fog történni?
És ugye ne felejtsük, hogy egy másik - ha lehet mondani - még nagyobb megmérettetés is várt a Wisdomra, ugyanis ezen a korongon debütált az új frontember, akinek kilétét a lemezmegjelenésig homály fedte. Egy rendkívül ügyesen felépített marketingfogás élvezői lehettünk eddig, ugyanis arcát maszk fedte a koncerteken, valódi nevét senki sem tudta. A bookletben Nagy Gábor név szerepel a vokalista sorában, lássuk hogyan vizsgázott "NG the Mask".
A nyitódal, a Fallin' Away From Grace első néhány taktusa rögtön megmutatja a világnak, hogy Wisdoméknál mit is jelent a kórus. Ilyen pofátlanul monumentális indítással ritkán találkozik az ember. Nagyon szeretem a lágy introval kezdődő albumokat is, ami szép óvatosan átcsap zúzásba, de itt a kedves hallgató az első pillanattól kezdve dob egy hátast, és a pörgés a dal végéig kitart. A fő kérdésre pedig a válasz, IGEN. Azaz igen, megérte 3 évet várni az új pacsirtára, mert úgy leénekli a fejünket, hogy nem is értjük eddig miért nem hallottunk még róla. A magyar metal szakma nem büszkélkedhet túl sok, a szó valódi értelmében vett énekessel, így fel kellett volna tűnjön, hogy egy ilyen tehetség rejtőzik valahol. Szerencsére Wisdoméknak feltűnt. A dal szövege is egyébként egy elég komoly témát boncolgat, azon elmélkednek a fiúk, hogy mi alakítjuk-e sorsunkat, vagy teljes mértékben a sors kezében vagyunk. Hasonló témával már az első EP idején találkozhattunk a Fate dalban, de persze teljesen más megközelítésből. Több helyen is megfigyelhetjük a Wisdom munkássága során, hogy ezekre a nagy kérdésekre nem kapunk választ, hanem a mi kezünkbe adják a döntést.
Ezek után a súlyos Somewhere Alone egy harcmezőre repít minket. Alap koncertnóta, nem véletlen, hogy ezt a tételt már 2 éve is hallhattuk a Wisdom bulikon, amikor a lemez még kanyarban sem volt. Az ikergitár témák is borzasztó szépen belesimulnak a dalba, mást szinte el sem tudna képzelni oda az ember.
A középtempós menetelés után újra felpörög a tempó az Age of Lies számban. A galoppozó riffek időgépként röpítenek minket oda-vissza a sötét középkor és a mai világ között. Ez is nagy kedvenc témám, összehasonlítják a két korszakot, és kiderül, hogy az eltelt 1000 év alatt igazából szinte semmi nem változott. Mindezt nagyon érdekes köntösben, nem szokványos oldalról megközelítve. Aztán itt jön számomra a lemez egyik csúcspontja, amikor az énekes szembeszáll a kórussal, és büszkén sikítja a nagyvilágnak: "Rays of sunrise, new age, new life, rays of sunrise, here we are!"
Lehet-e angol nyelven a magyar hazaszeretetről énekelni? Mindezt a heavy-power stílus keretei között? A Live Forevermore erre az élő példa! Az album talán leggyorsabb tétele, de az akusztikus lélegzetvétel még rátesz a gyönyörre egy lapáttal. A fantasztikus ikergitár témák az egész dal folyamán olyan érzéseket keltenek a hallgatóban, hogy valóban büszkeség tölti el hazája iránt! Telitalálat. És ezt a dalhoz tartozó klip is bizonyítja, nem csoda, hogy a videoklip rövid idő alatt igen magas látogatottságot ért el a leghíresebb videómegosztón.
A Wander The World igen beszédes címet visel, a bennünk szunnyadó szabadságvágy kel itt életre, mi pedig meg sem állunk egészen a világ végéig. Zeneileg érdekes, triolás alapú szám, ami ad neki egy különleges hangulatot. Ilyet még biztosan nem hallottunk a Wisdomtól, és nagyon üdítően hat.
Ezután következik a líraian nyitó Heaven And Hell. Minden megvan benne, ami fülnek ingere: remek effektek, lágy akusztikus gitárok, óvatos ének, karcos ének, erőteljes ének, überelhetetlen gitárszóló. Mi kell még? Ugyanez vonatkozik a mondanivalóra is, hiszen az önfeledt boldogság és a poklok-pokla között megnyugvást nem ismerő hangulatot tükrözi a dalszöveg. A hozzá tartozó Thomas A. Kempis idézet is említésre méltó: "Who has a harder fight than he who is striving to overcome himself." Számomra ez a dal a lemez egyik legnagyobb katarzisa. Ha ebből nem lesz sláger, akkor valóban meghalt a heavy metal!
Már előzetesen felfigyeltem a következő tételre, ugyanis a címe elég kíváncsivá tett. Silent Hill-ről sokaknak a játék jut eszükbe, vagy a felemás fogadtatású hollywoodi produkció. Mivel nekem nagyon bejött a film, kíváncsian vártam mit rejt ez az elnevezés a Wisdom házatáján. Nos, itt az eredeti legenda lett feldolgozva, ami amúgy a film alapjául is szolgál. A szöveg maga nagyon igényes, viszont igen ellenétes érzésem van a zenei alap és a mondanivaló összekovácsolásából. Zeneileg nekem túl vidám, semmiképp sem horrorisztikus jelenetek jutnának eszembe róla. Asszem a tagok is elismerték egy interjúban, hogy itt nagyon nem jött össze a két hangulat. Ettől függetlenül (angolul nem tudok előnyben), a dal nagyon jó, a dallamgitár gyönyörűen viszi a lendületét.
Az előző kislemezről már ismerjük az At The Gates számot, akkor is ütős volt, most is ütős. Szeretném elintézni ennyivel ezt a számot, de nem lehet, hiszen itt történik meg Judasunk botlása. Eme számban paktál le az ördöggel és a pokol kapujában gondolkozik el csak azon, hogy vajon jól döntött-e. A kis harapós dob a szólónál talán a legjátékosabb ütős megoldás, amit valaha a Wisdomtól hallhattunk.
Utolsó előtti tételben a The Prodigal Son, vagyis a Tékozló Fiú története elevenedik meg. Sokáig picit sablonosnak éreztem, a vezérdallam talán túl sokszor is visszatér, de amikor eluralkodik rajtam a honvágy, akkor nagyon szívbemarkoló tud ám lenni! Az "Open your heart"-os sikoltozások már az első pillanattól kezdve szimpatikusak voltak, mára beleborsódzik a hátam, amikor meghallom. Már emiatt megérte rárakni a lemezre ezt a dalt.
A finálé következik, az album címadó szerzeménye a Judas. A Heaven and Hell változatossága és a Fallin Away From Grace monumentalitása ötvöződik itt a Wiseman-sztori tetőpontjával. Újra a sötét erdő mélyén vagyunk, ahol Wiseman eddig a tanítványainak adta át bölcsességét. A mérgezett lelkű Judas nem tud már mit tenni, a gonosz teljesen hatalmába kerítette, és rászánja magát, hogy elárulja azokat, akikhez tartozott. Judast pedig egyik személyes kedvencem személyesíti meg pár versszak erejéig, aki nem más mint Mats Levén. Végtelen lassan a zenekarok sora ahol énekelt és énekel, de minden produkciója után megnyalhatjuk a 10 ujjunkat. És itt sem okoz csalódást, sőt. Nem tudom találhattak-e megfelelőbb embert Judas megszemélyesítésére, de hogy ezt tökéletesebben nem sokan tudták volna megoldani, abban biztos vagyok. Aztán a duett NG-vel ráteszi a lemezre a koronát.
Felmerülnek a kérdések, hogy az öreg bölcsnek egyáltalán sikerült-e túlélnie? Judasra az árulás után mi vár? A világgal ezek után mi lesz? Ezekre a választ csak a reklám után fogjuk megtudni, ugyanis mielőtt a jók boldogan élnének tovább, a lemeznek hirtelen vége szakad. Zeneileg tökéletes lezárása ennek a 40 perces csodának ez a szám, viszont történetileg jobban díjaztam volna, ha pontot tesznek az epizód végére. De hát ugye akkor ki nézi meg a sorozat következő részét, nemde?:)
Ideje, hogy én is pontot tegyek a mondandóm végére, természetesen nem csak egyet, de nem is kettőt, mert ez olyan ***** pontos lemez lett, amilyet ritkán hallunk itthonról! Erre a nívóra szerencsére a távoli külföld is felfigyelt, és az öreg kontinensen kívül egy amerikai és egy japán lemezcéggel is szerződtek, ennek értelmében USA, Kanada, Japán és az ázsiai térségben is elindulhat a Wisdom a siker felé, ami igencsak rendhagyó és csak drukkolni tudunk nekik, hogy ezáltal is meg tudják valósítani megérdemelt álmaikat!
2011. 07. 17. 17:07
További WISDOM cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..